В Україні хочуть запровадити систему «смарт-мобілізації». Робота над відповідним пілотним проєктом вже триває, його планують запустити за місяць або два. Про це заявив віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки і технологій Михайло Федоров в інтерв’ю РБК-Україна.

«Ми хочемо запустити так звану «смарт-мобілізацію», коли людина самостійно обирає – це навіть не про мобілізацію, людина сама собі обирає – спеціальність, на яку вона хоче мобілізуватися, і не під примусом, а самостійно», – сказав він.

У зв’язку з цим, Михайло Федоров анонсував запуск «пілоту» для оператора дронів. Людина зможе зробити вибір на користь саме цієї спеціальності або вибрати іншу в роті ударних дронів.

«Це може бути сапер, водій, всі посади будуть. Людина зможе подивитися, що це взагалі за підрозділ, рота, які зобов’язання, які в тебе є ризики, як ти будеш навчатися», – пояснив віцепрем’єр-міністр.

Він акцентував, що після відповідної заявки громадянин пройде рекрутерів, тести та навчання. Після цього він точно потрапить до роти ударних дронів на ту посаду, на яку мобілізувався. Михайло Федоров переконаний, що реалізація запланованого дасть змогу побачити, скільки людей будуть мобілізуватися самостійно, як вони проходитимуть відбір і як після цього служитимуть.

«Це може бути першим пілотом, першим кроком, для того, щоб запустити подібну умовну «смарт-мобілізацію», – підкреслив віцепрем’єр.

Водночас він додав, що людина не обов’язково має йти до військкомату. Їй треба буде пройти онлайн-тест, потім поспілкуватися з рекрутером, який пояснить, де людина служитиме.

«Ти після цього, якщо ти підходиш по характеристикам, проходиш навчання, в якому ти не просто з базовими речами знайомишся, а тобі розповідають, що таке ситуаційна обізнаність, фахові експерти з поля бою, які керують дронами, де в тебе відбувається інший рівень навчання, і після цього ти вже потрапляєш на поле бою», – зазначив чиновник.

Він вважає, що в такому разі йтиметься про іншу якість мотивації. Однак цю гіпотезу треба буде протестувати.