Японське космічне агентство JAXA запустило власну наукову місію до Місяця. Апарат під назвою Smart Lander for Investigating Moon (SLIM), відомий також як «Місячний снайпер», стартував вночі з 6 на 7 вересня 2023 р. з Космічного центру Танеґасіма на борту ракети-носія H-IIA виробництва Mitsubishi Heavy Industries.

Японське космічне агентство запустило «розумну» місію SLIM до Місяця

SLIM – це перша японська місячна місія з посадкою на поверхню, хоча у країни досить досвіту у вивченні астероїдів та участі у спільних програмах з NASA та ESA. «Розумність» місії SLIM полягає в використанні ШІ та програми розпізнавання образів. На основі даних, зібраних попередньою орбітальною місією SELENE, SLIM має точно визначити місце посадки під час зниження та сісти з похибкою не більше ніж 100 м. Для порівняння, помилка про посадці Apollo 11 складала до 20 км.

Посадковий модуль SLIM несе два «ровера». Перший – це «стрибунець» LEV-1 з термометром, інклінометром, радіаційним монітором та двома широкоформатними камерами. Другий – це крихітний, масою лише 250 грамів, LEV-2, який може змінювати свою форму і має дві мініатюрні камери.

Японське космічне агентство запустило «розумну» місію SLIM до Місяця

SLIM летить до Місяця по дуже довгій енергоефективній траєкторії та розпочне виконання місії лише у січні 2024 р. Планується, що апарат проведе 2-3 тижні на місячній орбіті та пропрацює декілька днів на поверхні Місяця.

Разом з SLIM на орбіту Землі було доправлено японську рентгенівську космічну обсерваторію X-Ray Imaging and Spectroscopy Mission (XRISM). Обидва апарати працюють згідно з програмою.