Сполучені Штати схвалили відправку винищувачів F-16 в Україну з Данії та Нідерландів, щойно завершиться підготовка пілотів. Про це сповіщає Reuters з посиланням на офіційних осіб цих країн.

«Ми вітаємо рішення Вашингтону прокласти шлях для відправки винищувачів F-16 в Україну, – заявив міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Гукстра у Twitter. – Зараз ми будемо обговорювати цю тему з нашими європейськими партнерами».

Данія також повідомила, що почне обговорюватися питання надання Україні літаків.

«Уряд кілька разів говорив, що передача [літаків] є наступним природним кроком після навчання. Ми обговорюємо це з найближчими союзниками, і я очікую, що незабаром ми зможемо бути більш конкретними щодо цього», – сказав міністр оборони Данії Якоб Еллеманн-Єнсен новинному агентству Ritzau.

Цього місяця в Данії коаліція з 11 країн мала розпочати навчання українських пілотів на винищувачах F-16. У липні виконуючий обов’язки міністра оборони Данії Троельс Поульсен заявив, що країна сподівається побачити «результати» навчання на початку 2024 року.

Данія та Нідерланди очолюють міжнародні зусилля з підготовки пілотів, а також допоміжного персоналу і, зрештою, надання Україні можливості отримати F-16 для використання у війні з Росією.

США схвалили відправку в Україну F-16 з Данії та Нідерландів

Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте ще у травні заявив, що Нідерланди серйозно розглядають можливість надання Україні F-16, оскільки наразі виводять таки винищувачі зі своїх збройних сил.

Згідно з даними міністерства оборони Нідерландів, у складі ПС Нідерландів є 24 винищувачі F-16, які будуть виведені з експлуатації до середини 2024 року. Ще 18 літаків наразі доступні для продажу, і начебто 12 з них попередньо вже продані.

Держсекретар США Ентоні Блінкен надіслав листи своїм данським і нідерландським колегам із запевненням, що запити будуть схвалені.

«Я пишу, щоб висловити повну підтримку Сполученими Штатами як передачі Україні винищувачів F-16, так і підготовки українських пілотів кваліфікованими інструкторами F-16, – написав Блінкен у листі до двох офіційних осіб, копію якого побачили у Reuters. – Залишається критично важливим, щоб Україна була здатна захистити себе від триваючої російської агресії та порушення її суверенітету».

За його словами, схвалення запитів дозволить Україні «повною мірою скористатися своїми новими можливостями, щойно перший набір пілотів завершить навчання».

США схвалили відправку в Україну F-16 з Данії та Нідерландів

Як сказав нещодавно речник ВПС України Юрій Ігнат, ЗСУ не зможе експлуатувати винищувачі F-16 цієї осені та взимку. Ці слова співпадають з попередніми прогнозами західних партнерів. F-16 слід очікувати не раніше весни 2024 р.

Нещодавні ракетні удари російських окупантів по західних областях України мають на меті довести партнерам неспроможність України захистити майбутні тилові бази та злітні смуги для F-16. Тож передачі F-16 має передувати суттєве посилення ППО ЗСУ.