В Україні почали роботу над проєктом «Контроль витрат на відновлення», що фінансується Євросоюзом. Про це повідомляє представництво Європейського Союзу в Україні.

Над проєктом працює Центр економічної стратегії, Інститут економічних та політичних досліджень та ГО «Технології Прогресу». Його мета – побудувати систему незалежного від уряду моніторингу витрат бюджетних та донорських коштів на відновлення, проаналізувати їх та залучити громадськість до моніторингу за відбудовою.

З цією метою, проєкт розробляє, зокрема окрему онлайн-платформу, яка називається Big Recovery Portal. Вона дозволить:

– вести відкриту базу проєктів відновлення, які реалізують держава, громади, донори та благодійники;

– моніторити витрати за цими проєктами з відкритих джерел;

– аналізувати пріоритетність та доцільність проєктів, їхні ризики та можливі вади;

– залучати активних громадян і громадські організації до моніторингу конкретних проєктів відновлення через механізм зворотнього звʼязку.

Цей портал взаємодіятиме з цифровою екосистемою відновлення Digital Restoration Ecosystem for Accountable Management (DREAM). Над нею працює Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури разом із коаліцією RISE.

Команда проєкту оцінюватиме якість реалізації тих проєктів, які будуть ініційовані через DREAM. Також вона допомагатиме державним органам відслідковувати появу можливих проблем.

Для цього Big Recovery Portal буде інтегрований із системою е-закупівель Prozzoro, базою даних зруйнованих під час російської агресії обʼєктів damaged.in.ua та іншими джерелами відкритих даних.

Розробкою порталу займатиметься команда «Технології Прогресу», аналітичною складовою – Центр економічної стратегії та Інститут економічних і політичних досліджень. У рамках аналітичної роботи команда проєкту аналізуватиме практики моніторингу проєктів відновлення, вдосконалювати методологію оцінки, випускати огляд подій у сфері відбудови, відслідковувати позитивні та негативні тенденції.

Щомісяця презентуватимуться результати моніторингу відбудови та обговорюватимемо нагальні питання з експертами та представниками влади.

Також проєкт надасть можливість активним громадянам та регіональним громадським організаціям долучитися до моніторингу та оцінки відновлених або побудованих об’єктів. Для цього команда проєкту надаватиме субгранти та проводитиме тренінги для громадянського суспільства. Додатково  в межах проєкту передбачається грантова підтримка активістів з аналізу публічних закупівель у сфері відбудови.