Судячи з фотографій, які показав під час презентації у Нанкінському університеті науки та техніки головний конструктор ракет-носіїв родини Long March («Великий похід») доктор Лонг Лехао, Китай розпочав будівництво першого прототипу ракети Long March 9, яка має доставити тайконавтів на Місяць.
👀 D10.6m propellant tank of Long March 9 https://t.co/0Es77RSDiK pic.twitter.com/TorgIVysde
Но фото можна побачити вже зібраний паливний бак ракети Long March 9 діаметром у 10,6 м. Нагадаємо, діаметр SpaceX Starship – лише 9 м.
Long March («Великий похід») – родина китайських ракет-носіїв, яка розвивається вже понад 50 років і обслуговує майже усі космічні місії КНР. Перша ракета серії, Long March 1, розроблялася на базі балістичної бойової ракети DF-4, і саме вона 24 квітня 1970 р. вивела у космос перший китайський супутник Dong Fang Hong 1.
Зараз для різних місій використовуються ракети-носії Long March 2C/D/F, Long March 3A/B/C, Long March 4B/C, Long March 5/5B, Long March 6/6A, Long March 7/7A, Long March 8 та Long March 11. Long March 9 та Long March 11 ще розробляються.
Майбутня Long March 9 наслідує дизайн SpaceX Starship і має майже такі самі параметри. Висота Long March 9 – 114 м, маса – 4 369 т. Ракета зможе виводити на низьку навколоземну орбіту до 150 т корисного навантаження, або доставляти до Місяця корабель вагою до 54 т.
Згідно з останньою версією дизайну, представленою у Нанкіні, перший ступінь Long March 9 має 30 метано-кисневих двигунів з тягою по 200 т, другий – два таких самих двигуна. Опціональний третій ступінь оснащено одним воднево-кисневим двигуном YF-91 з тягою 1,2 MN. Перший ступінь Long March 9 буде багаторазовим.
Згідно з планами освоєння космосу Китайської Народної Республіки, перший політ ракети-носія Long March 9 відбудеться приблизно у 2030 році. А висадка на Місяць запланована на середину 2030 р.
Прибічники теорії змови кажуть, що Китай отримав від росіян креслення радянської місячної ракети Н-1, розробку якої закрили у 1974 р., але це відверта маячня. Навіщо КНР плани невдалої ракети 50-річної давнини, якщо Китай вже випереджає Росію у дослідженнях космосу та різноманітті та надійності ракет-носіїв?!