Генеральний директор компанії Meta Марк Цукерберг ввів в оману Конгрес і американську громадськість щодо того, як рано він дізнався про загрозу, яку компанія Cambridge Analytica становить для конфіденційності користувачів Facebook, згідно з нещодавно опублікованим документом Комісії з цінних паперів і бірж США (SEC).

19 лютого 2019 року Цукерберг повідомив SEC, що знав про Cambridge Analytica щонайменше з 2017 року. На початку того ж року Цукерберг надіслав електронного листа співробітникам Facebook із запитанням про статтю, яку опублікувало видання Motherboard про компанію, що займається обробкою даних. Видання Vice News було одним з перших англомовних видань, яке детально розповіло про використання Cambridge Analytica онлайн-даних для створення психографічних профілів.

Комісія з цінних паперів і бірж запитала Марка Цукерберга, чи вперше він дізнався про цю фірму:

«Я думаю, що це, мабуть, так, – відповів Цукерберг Комісії. – Я думаю, що я чув про них раніше. І що це було після того, як я побачив кілька згадок про те, що вони стверджували, що роблять, я хотів запитати людей, яким я довіряю, яка їхня оцінка».

Цукерберг також розглядав можливість прямо назвати Cambridge Analytica в заяві, яку він зробив про спроби Facebook боротися з російським втручанням у вибори восени 2017 року. У першому варіанті заяви він мав повідомити: «Ми вже вивчаємо іноземних суб’єктів, включаючи російських розвідників в інших державах, та організації, такі, як Cambridge Analytica». Однак в день прямого ефіру він в кращому випадку натякнув на цю організацію, заявивши, що Facebook досліджує «такі організації й кампанії, щоб більше зрозуміти, як вони використовували наші інструменти».

Хронологія, яку Цукерберг надав SEC, суперечить тій, яку він дав під час свідчень під присягою в Комітеті з фінансових послуг Палати представників 23 жовтня 2019 року.

«Я не впевнений в точному часі, але, ймовірно, це було приблизно в той час, коли це стало надбанням громадськості, я думаю, що це було приблизно в березні 2018 року. Хоча я можу помилятися», – сказав він представнику Александрії Окасіо-Кортес.

Отримані дані, ймовірно, викличуть нові питання щодо роботи Facebook з Cambridge Analytica. На сьогодні цей скандал є найбільшим в історії Meta. Фірма зібрала інформацію з 87 мільйонів профілів Facebook і, можливо, передала ці дані для президентської кампанії Дональда Трампа у 2016 році та кампанії за Brexit.