У проєкті політики поліції Сан-Франциско (SFPD), яку наступного тижня має схвалити Наглядова рада, прописано дозвіл на вбивство підозрюваних за допомогою роботів. Про це пише Yahoo News.

Нові правила, які мають визначити, як SFPD дозволяється використовувати зброю військового зразка, були розроблені самим департаментом поліції. Протягом останніх тижнів їх ретельно перевіряли наглядачі Аарон Пескін, Рафаель Мандельман та Конні Чан, які входять до складу Комітету з правил Наглядової ради.

Голова комітету Пескін намагався обмежити повноваження SFPD щодо використання роботів і додав речення у дусі Айзека Азімова: «Роботів не можна використовувати для застосування сили проти будь-якої особи».

Але наступного тижня поліція викреслила його пропозицію товстою червоною лінією.

Замість цього його було замінено наступним реченням, яке дозволяє поліції використовувати летальну силу за допомогою роботів: «Роботи використовуватимуться як смертоносна зброя лише тоді, коли ризик втрати життя для представників громадськості або офіцерів є неминучим і переважує будь-який інший доступний SFPD силовий варіант». Насправді теж схоже на Азімова, але на другу частину першого закону робототехніки.

«Початкова політика, яку представила SFPD, насправді не казала про те, чи можуть роботи застосовувати смертельну силу», – сказав Пескін. Він додав, що вирішив схвалити вказівки SFPD, оскільки департамент стверджував, що «можуть існувати сценарії, коли застосування смертоносної сили буде єдиним варіантом».

Адвокати та юристи, які виступають проти мілітаризації поліції, менш впевнені.

«Ми живемо в антиутопічному майбутньому, де ми обговорюємо, чи може поліція використовувати роботів для страт громадян без суду, присяжних або судді», — сказав Тіфаней Мойер, який очолює роботу організації щодо неправомірної поведінки поліції та мілітаризації. – «Це ненормально. Жоден юрист або звичайний житель не повинен поводитися так, ніби це нормально».

В арсеналі SFPD є 17 роботів. За словами речника поліції Роберта Руеки, вони ніколи не використовувалися для нападу на когось. Роботи керуються дистанційно та зазвичай використовуються для дослідження та знешкодження потенційних бомб або для спостереження за місцями, доступ до яких людям надто незручний чи небезпечний.

Вибач, Азімов. Поліція Сан-Франциско намагається отримати дозвіл на вбивство підозрюваних за допомогою роботів

Як можна використовувати роботів для вбивства підозрюваних? У 2016 році поліцейські Далласа прив’язали до робота пластикову вибухівку та використали його, щоб підірвати снайпера, який вбив п’ятьох офіцерів. Це був перший у США випадок, коли поліцейський робот убив підозрюваного. Один із роботів SFPD, Remotec F5A, є тією ж моделлю, що використовується поліцією Далласа.

Крім того, вважається, що один з пристроїв роботів-саперів, PAN Disruptor, можна зарядити бойовим патроном, а не холостим для дистанційного підриву мін.

Військові давно вже використовують роботів для вбивства, зараз це питання виникло і щодо поліції. Важливо, що рішення на використання зброї, будь то звичайний пістолет, рушниця чи робот, все одно приймає поліцейський офіцер, і в такому випадку робот взагалі ніяк не відрізняється від будь-якої іншої зброї, що є в розпорядженні поліції. Ось коли роботи почнуть самостійно приймати рішення про відкриття вогню… Хоча, кіберпанк вже тут, так що до цього моменту залишилось вже не так багато часу, як здається.