Дослідники з’ясували, що марсохід NASA InSight зафіксував марсіанський землетрус у регіоні Amazonis Planitia 24 грудня 2021 року, який був наслідком падіння метеорита – вперше за весь час спостережень місія стала свідком утворення кратера на планеті. Вчені з’ясували це, переглянувши фотографії до і після падіння з орбітального апарату Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), на яких видно 150-метрову вирву в ландшафті.

Вважається, що метеороїд мав довжину від 5 до 12 метрів. Він згорів би в атмосфері Землі, але був достатньо великим, щоб вижити в надтонкій атмосфері Марса. Удар був сильним, виривши яму глибиною 21 метр і відкинувши уламки на відстань 37 км від кратера. Він також оголив підповерхневий лід, який до цього часу не бачили так близько до марсіанського екватора. Звукова адаптація даних Insight показує, наскільки гучною була ця подія у порівнянні з регулярною активністю Марса.

Підтвердження цієї події зайняло деякий час. Команда Malin Space Science Systems використовувала у лютому дві камери МРО (чорно-білу Context Camera та кольорову Mars Imager), щоб виявити кратер. Знімки з кольорової камери допомогли звузити час зіткнення до 24-годинного вікна.

Окремо група припустила, що 20 з приблизно 1300 виявлених марсоходом InSight марсотрусівможуть бути ознаками магми. Як пояснює Gizmodo, спектральна сигнатура землетрусів натякає на порівняно м’яку кору в районі ямок Цербера на Марсі. У поєднанні з темним пилом це натякає на те, що вулканічна активність могла відбуватися на планеті протягом останніх 50 000 років.

Відкриття може допомогти науковій спільноті зрозуміти геологічну хронологію Марса, визначивши швидкість появи кратерів на планеті. Це також може мати вирішальне значення для колонізаторів і дослідників Марса, яким підземний лід може знадобитися для забезпечення життєдіяльності та ракетного палива. Люди, які відвідують Марс, могли б брати з собою менше припасів або продовжити своє перебування там.

 

У цій новині є і гіркий присмак. NASA раніше попереджало, що InSight не зможе пропрацювати довше, і тепер очікує, що марсохід вимкнеться через шість тижнів, оскільки накопичення пилу обмежує ефективність його сонячних панелей. Це краще, ніж відключення в кінці літа, яке агентство прогнозувало цієї весни, але виявлення метеоритів може стати останнім великим досягненням InSight.