Сайт з пошуку роботи Work.ua представив дослідження зарплат українців у воєнний період. В опитуванні взяли участь 600 роботодавців та 20 000 працівників, що працюють на найпоширеніших посадах.

Вплив війни на ринок праці: 30% респондентів втратили роботу

Епідемія коронавірусу та війна вплинули на кількість респондентів, які працюють віддалено (16%) або в гібридному форматі (22%). Проте через специфіку посади 62% опитаних працює в офісі, магазині, аптеці тощо. Майже 18% учасників опитування через війну змінили місто чи країну проживання.

Негативний вплив війни відчули на собі 30% респондентів, яких скоротили чи звільнили (19%), або закрилася сама компанія (11%). Та більшість роботодавців зберегли робочі місця своїм працівникам:

 • 33% респондентів відповіли, що компанія спочатку призупинила свою діяльність, але потім працівники повернулися до роботи;
 • 27% опитаних розповіли, що війна ніяк не вплинула на їхню зайнятість.

Дослідження Work.ua: війна вплинула на зарплати 75% українців

Портрет сучасного працівника: що вище освіта, то вище зарплата

Переважна більшість персоналу — 93% — працює в українському бізнесі. При чому дві третини роботодавців — компанії з історією більше, ніж 10 років.

Українські працівники — освічені люди. Більшість респондентів мають вищу освіту:

 • 66% закінчували інститути, академії, університети;
 • 25% мають професійно-технічну освіту;
 • 9% мають середню освіту та навчалися у школах, ліцеях і гімназіях.

Загалом спостерігається взаємозв’язок між освітою й розміром зарплати. Наприклад, продавці-консультанти з вищою освітою отримують вищу зарплату.

Дослідження Work.ua: війна вплинула на зарплати 75% українців

На графіку зображено розмір зарплат продавців-консультантів залежно від типу освіти. Стовпчики на діаграмі позначають медіанну зарплату.

Майже половина респондентів вивчала англійську мову і володіє нею на елементарному рівні й вище. Трохи більш як 6% з них знають мову на високому рівні:

 • Beginner (початківець) — 32%;
 • Не вивчали — 23%;
 • Elementary (елементарний) — 22%;
 • Intermediate (середній) — 16%;
 • Upper-Intermediate (вище середнього) — 5%;
 • Advanced (просунутий) — 1%;
 • Proficient (досконале володіння мовою) — 0,3%.

При цьому рівень зарплати може бути напряму пов’язаний зі знанням мови, бо дає спеціалісту змогу працювати з іноземними клієнтами. Нижче проілюстровано зв’язок між рівнем зарплати та рівнем знання англійської на прикладі менеджерів з продажу / менеджерів по роботі з клієнтами.

Найвищі зарплати у менеджерів з продажу з рівнем англійської Proficient та Advanced. Щоб отримувати більше, треба володіти мовою досконало або на просунутому рівні. Усі інші рівні не дають суттєвих переваг.

Дослідження Work.ua: війна вплинула на зарплати 75% українців

Стовпчики на графіках означають медіану зарплати.

Зарплати очима працівників: у чверті опитаних зарплата не змінилася

На запитання «Як війна вплинула на вашу зарплату?» чверть опитаних зазначили, що зарплата не змінилася, а в 16% — скоротилася незначно. Водночас у 3% респондентів зарплата збільшилася. Серед негативних наслідків війни — скорочення працівників (19%) та значне скорочення зарплат (36%).

Дослідження Work.ua: війна вплинула на зарплати 75% українців

Примітно, що майже десята частина компаній прив’язала зарплати до курсу іноземної валюти, решта — продовжує платити зарплати у гривні незалежно від курсових коливань.

Більшість працівників (65%) не отримують бонуси за свою роботу. У решти працівників найпопулярніший вид бонусу — до 20% від зарплати (це 16% респондентів).

Дослідження Work.ua: війна вплинула на зарплати 75% українців

Більшість опитаних (71%) повідомила, що оформлені офіційно та працюють за трудовою книжкою. Як ФОП оформлені 5% працівників, за цивільноправовим або трудовим договором влаштовані 1% працівників. Не мають офіційного працевлаштування 22% опитаних.