Більшість українських підприємців (61%) попри війну, вимушену релокацію, складнощі з логістикою та зменшення обсягів продажів продовжують працювати, а 91% з тих, хто призупинив діяльність – готові відновитись у майбутньому. Такі результати дослідження Mastercard SME Index, у рамках якого вивчалися стан та ключові потреби малого та середнього бізнесу в Україні, а також перспективи повернення до показників довоєнного рівня.

Ключові результати дослідження Mastercard SME Index:

  • 61% українських МСБ продовжують працювати попри війну, адаптуючи бізнес до нової реальності;
  • 9 із 10 підприємців, що призупинили бізнес унаслідок війни, готові відновити роботу у майбутньому;
  • 53% вважають, що на повернення бізнесу до показників довоєнного рівня знадобиться від одного до трьох років;
  • 70% підприємців використовують цифрові канали продажів;
  • Для 39% з бізнесів, що зараз працюють, такі канали приносять більш ніж половину всіх замовлень;
  • 87% бізнесів надають клієнтам можливість безготівкової оплати, а кожен десятий приймає оплату криптовалютою.

Стан та головні потреби малого та середнього бізнесу

Війна значно вплинула на доходи малого та середнього бізнесу. 79% опитаних констатують зменшення обсягів бізнесу, причому для половини підприємців таке скорочення сягає від 50% до 99%. Водночас кожному п’ятому підприємцю вдалося зберегти (19%) або навіть збільшити (2%) обсяги бізнесу у порівнянні з довоєнним періодом.

Адаптуючись до нової реальності, кожен другий підприємець (50%) був змушений трансформувати свою бізнес-діяльність. Найчастіше ці зміни стосувалися переорієнтації бізнесу на оборонні потреби країни (17%), перехід до іншої сфери бізнесу (16%) чи перенесення виробничих потужностей в інші регіони України або за кордон (13%).

Для відновлення бізнесу знадобиться час та підтримка. Залежно від довгострокової ситуації в Україні, 41% опитаних прогнозують повернення до довоєнних показників протягом року, 30% вважають, що для цього знадобиться від одного до двох років, а 23% очікують, що зможуть повністю відновитися не раніше ніж, за два-три роки. Серед головних потреб нині активного бізнесу – нові замовлення та ринки збуту (56%), кошти на розвиток (33%) та допомога з логістикою (23%).

Втім, попри зменшення рівня доходів та складнощі, з яким стикається малий та середній бізнес сьогодні, українські підприємці активно донатять гроші на благодійність та підтримують волонтерські ініціативи – про це заявляють 74% опитаних.

Диджиталізація та безготівкові оплати

Активна диджиталізація характерна для більшості представників малого та середнього бізнесу в Україні. Так, 70% підприємців зазначають, що використовують цифрові канали продажів, серед яких найбільш популярними є соціальні мережі (40%) та власний сайт (33%). За оцінкою 39% опитаних підприємців, що працюють, саме цифрові канали приносять їх бізнесу більш ніж половина всіх замовлень.

«Протягом останніх років ми бачили, як цифрова трансформація допомагає українським підприємцям розвиватися, а сьогодні диджиталізація набула особливого значення. Український малий та середній бізнес вбачає в цьому важливу умову для свого відновлення та зростання, і з позитивом дивиться у майбутнє. Вже дві третини українського малого та середнього бізнесу використовують цифрові канали, тому потенціал і необхідність подальшої диджиталізації очевидні. Вона відіграє важливу роль у допомозі українським підприємцям, і ми зі свого боку будемо і надалі використовувати свої технології, інновації та експертизу, щоби допомагати українським бізнесам зростати», – зазначила Інга Андреєва, генеральна директорка Mastercard в Україні та Молдові.

Кількість бізнесів, що приймають оплату за товари чи послуги у безготівковій формі зростає. Так, з початком війни 8% підприємців вперше почали приймати безготівкові оплати. Загалом, відповідно до результатів дослідження, сьогодні 87% бізнесу, що працює, приймає оплату у безготівковій формі – через POS-термінал, на банківський рахунок або за допомогою цифрових сервісів. При цьому третина підприємців стверджують, що на безготівку припадає переважна більшість оплат (90-100%).

Українські підприємці проявляють зацікавленість і до новітніх платіжних технологій. Так, за результатами дослідження, кожен десятий приймає оплати за товари та послуги криптовалютою, а 24% бізнесів розглядають таку можливість у майбутньому.