Телескоп Хаббла, запущений понад 30 років тому, вперше показав людству віддалені галактики, недосяжні за допомогою інших інструментів спостереження. Однак зараз славу Хаббла перебрав на себе телескоп Джеймса Вебба, який може зазирнути ще далі. Чи означає це, що роботі Хаббла настав кінець? 

За словами науковців, вони все ще потребуватимуть Хаббл для подальших досліджень космосу. Астроном Корнелльського університету Ніколь Льюїс якраз шукає властивості, які має Хаббл і яких бракує телескопу Вебба. Вона вивчає екзопланети та має намір використовувати видиме й ультрафіолетове світло в роботі. До цих типів світла телескоп Вебба нечутливий.

Хаббл залишається найкращим для вивчення галактик, які рухаються вздовж осей X та Y. Ця унікальна особливість телескопа дозволила дізнатися про галактики багато деталей. 

Наприклад, багато років вивчаючи галактику Андромеди за допомогою телескопа Хаббла, вчені довели, що вона не просто обертається довкола нашої, а наближається. Колись ці дві галактики зіткнуться? і невідомо, чи показав би це Вебб. 

Хаббл не йде на пенсію: як старіший космічний телескоп працюватиме після запуску телескопа Вебба
Частина галактики Андромеда, яку сфотографував телескоп Хаббла. Джерело: NASA

Хоча телескоп Вебба буде надалі надсилати детальні фото глибокого космосу, він не є не заміною Хаббла, а його наступником. Телескопи працюватимуть в тандемі. 

Хаббл також підготував ґрунт для досліджень з новим телескопом. Наукова програма Вебба базуватиметься на тридцятирічній спадщині Хаббла. Окрім цього, він мотивував покоління молодих науковців. 

«Глибоке поле Хаббла надихало мене, коли я ріс, і зробило внесок у те, що переросло в пожиттєве захоплення космосом і його дослідженням», –  говорить Джейсон Рабіновіч, колишній інженер JPL та професор технологічного інституту Стівенса.

Хаббл не йде на пенсію: як старіший космічний телескоп працюватиме після запуску телескопа Вебба
Глибоке поле Хаббла – зображення невеликої ділянки неба у сузір’ї Великої Ведмедиці. Майже всі 3000 об’єктів на фото – галактики. Джерело: NASA