Зазвичай День Конституції України – вихідний, але під час війни усі свята скасовані, тому працюємо далі на перемогу, але пам’ятаємо, що 28 червня 1996 р. після п’яти років марних спроб, після 23 годин безперервного засідання Верховної Ради України, основний Закон нашої держави був нарешті прийнятий.

До 7 червня 1995 р. незалежна вже Україна жила ще за модифікованою Конституцією Української РСР 1978 року, а з 8 червня 1995 р. до 27 червня 1996 р. по «Конституційному договору між Верховною Радою України та Президентом України про основні засади організації та функціонування державної влади і місцевого самоврядування в Україні на період до прийняття нової Конституції України», який був де-факто такою собі тимчасовою Конституцією.

Але ми хотіли згадати не Конституцію сучасної України, а документ під назвою «Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького» від 5 квітня 1710 року, який більшість з вас знають як «Конституцію Пилипа Орлика» чи «Бендерську конституцію».

Фото дня: Конституція Пилипа Орлика

Сучасна назва «Конституція» походить від дослівного перекладу латинської назви документа: Pacta et Constitutiones legum libertatumque exercitus zaporoviensis («Пакти і Конституції прав і вольностей Війська Запорозького»). Слово «пакти» (з лат. pactum) тут означає «договори», «угоди», «умови», а «конституції» (лат. сonstitutiones) – «постанови», «рішення», «закони». У Речі Посполитій «конституціями» називали постанови вищого законодавчого органу влади – Вального сейму.

Навіть на Заході «Конституція Пилипа Орлика» вважається першою в історії демократичною конституцією. Вона встановлює демократичний стандарт поділу влади в уряді між законодавчою, виконавчою та судовою владами задовго до публікації трактату «Про дух законів» (1748 р.) філософа-просвітителя Шарля Луї де Монтеск’є. Конституція Орлика також обмежувала виконавчу владу гетьмана та встановлювала демократично обраний козацький парламент – Генеральну Раду. На жаль, проєкт незалежної Української Держави Пилипа Орлика так і не здійснився, а конституція, написана в еміграції, так і не набула чинності.

Фото – латинська версія Конституції Пилипа Орлика, яка зберігається у Швеції. У 2021 році історичний документ привезли у Київ на святкування 30-річчя Незалежності України. Фото зроблено в Софійському соборі у Києві. Автор фото невідомий, але це точно один з фотографів Офісу Президента України.

Фото дня: Конституція Пилипа Орлика