FILM.UA Group презентував пілотну серію майбутнього циклу «ЧИЙ Х*Й?» про історію виникнення української ненормативної лексики. З 9 травня перший епізод проєкту можна переглянути в національному онлайн-кінотеатрі SWEET.TV. Відео з’явиться без цензури та навіть «запікувань» – вперше в історії українських платформ. Тизер вже можна переглянути на YouTube (обережно, ненормативна лексика).

Фільмування серіалу розпочалися ще до війни. «ЧИЙ Х*Й?» планувався як освітній проєкт, що досліджує табуйовану сторону культурної спадщини українців та спростовує хибну думку, ніби у матюччя немає українського коріння.

Але зараз проєкт виявився ще більш актуальним. На початку повномасштабного російського вторгнення фраза про «русскій воєнний корабль» стала гаслом боротьби за свободу. Матюки отримали нові функції: тепер це не лише табуйований засіб для вираження емоцій, а ще й форма протесту, потужна зброя в інформаційній війні проти окупантів.

Автор ідеї, креатор і режисер документального серіалу Дмитро Куєвда зазначає:

«Тема українських матюків у нашій культурі була завжди актуальною. Проте мало хто поза межами інститутів досліджував та розповідав про неї. Ми вирішили це виправити. А зараз, із початком війни, коли російський військовий корабель уся країна посилає просто нах*й, проєкт “ЧИЙ Х*Й?” набув нових сенсів. Бо ми маємо не тільки правильно вказувати напрямок, але й доводити, що кожне слово у нашій мові – насправді наше, а не спадок від “старшого брата”».

У кожному епізоді проєкту буде розглянуте одне з п’яти найпопулярніших обсценних слів і нетривіальні сфери їхнього використання. Цикл розповість про походження та еволюцію лайки від часів Київської Русі до сьогодення, регіональні відмінності, чим вона відрізняється від «русского мата», як матюкаються різні професії, культові нецензурні цитати та матюччя як спосіб протесту.

Історія виникнення української ненормативної лексики у серіалі від FILM.UA Group

Перший випуск – про появу ненормативної лексики, її вживання історичними постатями (наприклад, Ярославом Мудрим), заборону церквою, цензуру у ЗМІ та історію про Діда Панаса. Спеціально для проєкту на Троєщині у Києві створили мурал із зображенням Петра Юхимовича Весклярова та легендарної фрази, що йому приписують – «Отака х*йня, малята». Культова постать дитячого контенту кінця 80-х, Дід Панас, став своєрідним народним героєм, хоча прямих доказів факту його лайки у прямому ефірі «Вечірньої казки» немає. Проте ця фраза стала одним із перших всеукраїнських мемів, популярних і зараз.

Ведуча проєкту – письменниця, співачка, журналістка, телеведуча, перша секретарка з питань культури посольства України у Франції Ірена Карпа. Консультант і спікер – відомий філолог Остап Українець.