Супутник «Січ-2-1» («Січ-2-30»), що був виведений на орбіту 13 січня 2022 р. працює зараз в енергозберігальному режимі. Про це йдеться в офіційному коментарі щодо стану супутника від КБ «Південне».

Попри повідомлення про встановлення стійкого зв’язку зі супутником ще 13 січня 2022 р. дещо пішло не за планом. Ось що кажуть із цього приводу представники КБ «Південне»:

«Ряд зовнішніх чинників, пов’язаних з особливостями кластерного запуску, не дозволив встановити стійкий зв’язок з космічним апаратом під час критично важливих перших сеансів і забезпечити своєчасну побудову його штатної орієнтації. Орієнтація залишилася такою, коли на робочі поверхні сонячної батареї потрапляє лише відбите від поверхні Землі сонячне випромінювання або короткочасне пряме випромінювання під досить малим кутом. Поєднання цих факторів призвело до негативного впливу на енергетичний баланс апарата.

Закладені ще на етапі розроблення та створення космічного апарата інженерні рішення й алгоритми роботи дозволили «Січ-2-1» провести самостійне перезавантаження та поновити свою працездатність в енергозберігальному режимі. За результатами наступних сеансів зв’язку відмов бортової апаратури не виявлено.

Моделювання динаміки руху космічного апарата по орбіті з урахуванням впливу зовнішніх факторів (взаємодії космічного апарата з магнітним полем Землі, гравітаційних та аеродинамічних впливів) свідчить про те, що протягом 1-2 місяців просторове положення стане сприятливим для накопичення електроенергії, що дасть можливість привести орієнтацію до штатної.

Наразі спеціалісти Національний центр управління та випробувань космічних засобів разом з фахівцями ДП «КБ «Південне» забезпечують зв’язок з космічним апаратом та аналізують телеметричну інформацію, готуючись до продовження льотних випробувань.»

Якщо перевести цю заяву на зрозумілу мову, виходить, що наразі супутник «Січ-2-1» некерований та не працездатний. І спеціалісти КБ «Південне» та НЦУВКЗ лише сподіваються, що низка зовнішніх факторів поверне апарат у зручне для накопичування енергії положення. Але цього може й не статися. Прикро якщо такий довготривалий та досить дорогий проєкт закінчиться провалом. Тому будемо сподіватися, що магнітне поле Землі, гравітація та аеродинамічні сили будуть на боці багатостраждального «Січ-2-1» («Січ-2-30»).