Назад у майбутнє: як Foxtrot.ua зайшов в e-commerce, коли там ще нікого не було
Онлайн платформа техноритейлера Фокстрот у липні 2024-го досягла позначки в 21 рік роботи. Компанія пройшла значний шлях від новатора в роздрібних та онлайн-продажах до одного з лідерів e-commerce на ринку електроніки.
Сьогодні вже не кожен згадає, як в Україні зароджувалася інтернет торгівля. А у Фокстрот не тільки пам’ятають, а й мають беззаперечні тому докази, оскільки безпосередньо були залучені до цього процесу.
Саме цей ритейлер, який цьогоріч відзначає 30-річчя, стояв у витоків формування ринку побутової й електронної техніки, фактично задаючи стандарти роботи цієї галузі.
А на початку 2000-х років Фокстрот став ще й одним з перших серед українських продавців електроніки, хто запустив власний інтернет магазин, вже тоді інтегруючи рішення, які були направлені в майбутнє.
Як це було: епоха 2000-х
У 2001 р. було зареєстровано доменне ім’я, у 2002 р. створено сайт компанії. Активне його наповнення товарами як інтернет-магазину розпочалося з 2003 року, що стало таймлайном для відліку розвитку Foxtrot.ua.
Саме тоді був розроблений і доступний для покупців каталог товарів з відображенням цін, різноманітні опції по типу «покупка місяця» та акційні пропозиції.
«Коли обсяг української інтернет-аудиторії був менше 2 млн користувачів, у нас уже був сайт. Незважаючи на таке мінімальне охоплення, ми усвідомлювали необхідність бути онлайн і розвивати цей напрямок. Тобто Фокстрот завжди був на кілька кроків вперед. Як приклад, наразі на добу нас відвідує удвічі більше людей ніж протягом всього 2003 року», – розповів Кирил Попов-Черкасов.
У 2006 році повністю оновився дизайн сайту магазину. І тоді ж Фокстрот запустив першу на ринку торгівлі електронікою національну програму лояльності, яка об’єднала і зрівняла умови всіх дисконт-програм, які існували в мережі. Тільки за перший рік роботи існування «Фокс клуб» (з 2021 р. ФоксFan) в компанії отримали мільйон зареєстрованих покупців.
У 2008 р. сайт став окремою структурою в компанії, додали рубрику з рекомендаціями і порадами щодо вибору техніки та електроніки.
У 2012 році відбулося оновлення мережі, відповідно, і сайт отримав новий інтерфейс з новим логотипом. Крім того, у низці активних системних змін став перехід на мультиканальну бізнес-модель, а пізніше – омніканальну: з метою об'єднати онлайн-канал і роздріб в єдину систему продажів, щоб покупець зміг купити товар в оптимальний для нього спосіб.
Що отримав клієнт? Розширені можливості при виборі та купівлі техніки з доставкою в зручний час та отриманням в зручному місці. При цьому межі асортименту в магазині знайшли своє продовження на практично необмеженій онлайн полиці.
«Оновлюйся!» і COVID-19
Інтенсивний рух на шляху редизайну сайт розпочався у 2019 році в комплексі з ребрендингом компанії. Провели масштабну роботу як у плані трансформації інтернет-ресурсу, так і департаменту е-commerce.
У січні 2020-го FOXTROT.UA отримав новий look, був удосконалений концептуально і технологічно, став більш зручним і комфортним для користувача, в тому числі з мобільних пристроїв, виріс коефіцієнт конверсії. Це дозволило компанії перенаправити трафік з офлайну в онлайн без втрати конверсії.
Крім того, саме завдяки вчасно зробленим крокам, компанія змогла гідно пройти часи локдаунів, пов’язані з карантинними обмеженнями. Адже коли були зачинені фізичні магазини, інтернет-магазин продовжував працювати і утримувати там продажі. Фактично 2020 рік став драйвером для зростання онлайн аудиторії.
Виклики-2022 і задачі-2024
«Протягом 2022-2023 років ми були сконцентровані виключно на внутрішній ефективності, оптимізували роботу і команду, але зберегли ядро бізнесу. Вистоявши цей період, з 2023 року стали активно набирати обертів. І зараз переживаємо період другого відродження онлайну Фокстрот після повномасштабного вторгнення рф в Україну», – зазначає Кирил.
Наразі Foxtrot.ua нарощує трафік, товарообіг і частку ринку. Активно почали відновлювати роботу з мобільним застосунком, лонч якого відбувся 23 лютого 2022 року.
Із нового:
- першими серед українських бізнесів запустили сервіс з обслуговування нечуючих людей жестовою мовою – в 20 магазинах і на Foxtrot.ua;
- працює сервіс відеоконсультації щодо товару;
- постійно діючі акції і ціни на товари, які можуть бути доступні тільки на сайті, приміром, «товар дня»;
- постійно триває робота з покращення користувацького досвіду.
«У 2023 році інтернет користувачів в Україні стало менше на 5% (близько 18 млн). Але кількість інтернет-покупців зросла на 17% (це приблизно 10 млн), і цей показник зростає. Наша задача – бути в полі зору на шляху пошуку необхідного йому товару. У 2024-му році ми плануємо збільшити трафік там на 35-40% більше в порівнянні з 2023», – підсумував спікер.
Завдяки професійній і злагодженій команді e-commerce бренд Фокстрот ефективно представлений в онлайні. Кожен член команди розуміє свої завдання, параметри ефективності та досконало знає, в яких напрямках розвивається компанія. Це дає максимальні результати.
Так, трафік за перший квартал 2024-го зріс на 23% порівняно з аналогічним періодом 2023 року, а продажі – на 30%. Також компанія інвестує в розвиток мобільного застосунку, максимально оновивши його функціонал.
Завдяки цьому у І кварталі 2024 року конверсія збільшилася на +77%, кількість активних користувачів на 166%, а кількість користувачів збільшилася на 84,7 тис. (у порівнянні з аналогічним періодом 2023 р.)
Сьогодні онлайн-платформа ритейлера Фокстрот – це потужний, перевірений часом і досвідом майданчик для комунікації з покупцями, презентації і продажу сучасної і що важливо – офіційно ввезеної сертифікованої техніки, високого сервісу і безлічі спеціальних пропозицій щодня.
Довідка. Техноритейлер Фокстрот (компанію засновано в 1994 році) – омніканальний продавець побутової техніки та електроніки в Україні. Оперує 123 працюючими магазинами у 67 містах, у тому числі у прифронтових Херсоні, Краматорську, Слов’янську і Покровську, онлайн-майданчиком Foxtrot.ua та однойменним мобільним застосунком. Кількість покупців сягає 14,2 млн.