Рецензія на фільм «Людина-павук: Додому шляху нема» / Spider-Man: No Way Home: Головне, щоб костюмчик сидів

Назва Людина-павук: Додому шляху нема / Spider-Man: No Way Home
Жанр Супергеройський екшн
Режисер Джон Воттс
В ролях Том Голланд (Людина-павук), Бенедикт Камбербетч (Доктор Стрендж), Зендея (ЕмДжей), Джейкоб Баталон (Нед), Віллем Дефо (Норман Осборн), Джеймі Фокс (Електро), Альфред Моліна (Отто Октавіус)
Студія Sony
Тривалість 148 хв.
Рік 2021
Сайт IMDb

На авансцену знову виходить Marvel. Озброївшись ідеями Ніцше про надлюдину й останніми технологіями в кіномистецтві, ця компанія ледь не щороку видає по блокбастеру, зводячи усі свої фільми в один великий всесвіт, що має тенденцію лише до розростання.

Історії про супергероїв — це сучасні міфи, і на даному етапі ми спостерігаємо, як молоде покоління героїв займає місце старих богів на вершині Олімпу. Зокрема Людина-павук йде у ногу з часом, розвиває навички завдяки нанотехнологіям усередині свого всесвіту і CGI у нашому світі, і вже здатен дивувати своїми вміннями стару гвардію супергероїв.

Marvel не міг залишатися осторонь одного з головних трендів сьогодення, зокрема у кіно, ностальгії — і нашпигував свій новий фільм відсилками, кросоверами, оммажами, пасхалками й камео, від чого серце або щемить, або несамовито стукає — і над усім цим знаменита фраза дядька Бена: «З великою силою приходить і велика відповідальність». Чули, знаємо, віримо.

Сюжет «Людина-павук: Додому шляху нема»

Після того, як Містеріо підставив Паука, розкривши світові його справжню особистість, Пітер Паркер став мішенню для хейтерів. Не маючи сил терпіти це далі, він звертається до Доктора Стренджа, щоб той піддав людство чарам забуття і таким чином змусив усіх забути ім’я й обличчя Людини-павука. Але якщо піддати таким чарам весь світ, то про те, що Пітер Паркер Людина-павук, забудуть і його друзі, і ЕмДжей, і тітка Мей, і інші дорогі для нього люди, тому Пітер втручається в процес наведення чар, доводячи Стренджа до сказу і трохи ламаючи все навколо.

Злам мультивсесвіту викликає головних антагоністів Павука з паралельних світів.

Доктор Стрендж розгніваний і не хоче мати дітей.

Пітер намагається все полагодити.

Том Голланд — людина і павук.

Для 25-річного британського актора Тома Голланда це вже третє виконання ролі Людини-павука, якщо говорити саме про сольні фільми, присвячені супергерою.

Його Павук прекрасно усвідомлює свою роль у його світі й у світі Месників, а підліткова безпосередність і імпульсивність розбивають вщент пафос цього усвідомлення. І коли ми спостерігаємо за канонічними битвами Людини-павука з карколомними трюками під героїчний саундтрек, ми часто чуємо від нього який-небудь недоречний жарт, який змушує Месників закочувати очі під лоба, а глядачів вибухати сміхом.

Водночас це фільм про дорослішання, яке ми бачимо наочно на прикладі юних акторів, які таки ростуть і фізично, і професійно, і яке ми бачимо безпосередньо у самому фільмі, оскільки неможливо залишатися просто дитиною, коли світ підкидає тобі серйозні випробування за всіма канонами історій про Людину-павука. Тут і перші нелегкі почуття, і дощ, який кочує з фільму у фільм, резонуючи з внутрішніми переживаннями героя, і чорні парасолі над надгробками. Так, на жаль, без них не обійшлося і цього разу.

Пітер став самостійнішим і рішучішим, готовим на ризик і на самопожертву. А ще — на повагу, навіть до власного антагоніста. «Якщо ти ніхто без костюма, значить він тобі не потрібен», – наставляв Пітера Тоні Старк. Тепер червоно-синій спандекс одягається з усвідомленою відповідальністю, яка приходить з великою силою.

Це фільм про вибір, де стоїть знак питання між місією і почуттями, холодним розумом і емоційною залежністю, дорослими вчинками та дитячою наївністю.

І так, це саме та історія, де попереднє покоління супергероїв поступається новому. Школяр переміг мага. Знаходячись в одному кіновсесвіті з Доктором Стренджем і на одному знімальному майданчику з Бенедиктом Камбербетчем, Людина-павук і Том Голланд забирають першість собі. Юнацька зухвалість і апгрейднутий костюм дають змогу взяти гору у цьому поєдинку. На наших очах відбувається вихід Людини-павука з тіні Месників.

Другий шанс

Пітер Паркер бажає отримати другий шанс, почавши історію Людини-павука спочатку, у якій всі відчепляться від нього, забувши, хто він такий. Необережно кинувши під руку Стренджу під час чаклування невеличке уточнення, він спричиняє розлам мультивсесвіту, що своєю чергою дало можливість антагоністам Людини-павука з’являтися з будь-яких часових просторів і завершувати тут свої колишні справи, закривати гештальти, довершувати власний образ.

Пітер Паркер здатен керуватися у своїх вчинках моральними принципами (точніше, він не здатен керуватися чим-небудь іншим), тому він співчуває навіть лиходіям, захищаючи їх від Стренджа і намагаючись зробити все для того, щоб вони неушкодженими повернулися кожен до свого всесвіту.

«З журбою радість обнялася» – це про нашого Павучка. У його житті комічне і трагічне ходять пліч-о-пліч, як і його супергеройські здібності поруч зі здатністю до самопожертви.

Зіштовхуючи негативних персонажів в одному фільмі, автори створюють не просто кросовер мультивсесвітів, а кросовер франшиз, даючи другий шанс самій цій історії. Фантазія шоураннерів Marvel, помножена на очікування фанатів, — страшна сила, супергеройська.

З усієї сили уникаючи спойлерів, з цього приводу можна сказати лише одне: продемонстровані у фільмі «другі шанси» не один раз змусили глядачів у залі шмигнути носами, а в інших випадках — аплодувати.

Мотив другого шансу не зникає до самого фіналу, де стає лише сильніше емоційно вираженим.

«Людина-павук: Додому шляху немає» завершує трилогію за участю Тома Голланда «Людина-павук: Повернення додому» (2017) і «Людина-павук: Далеко від дому» (2019). І, як це неодноразово бувало всередині франшизи, Павуку знову довелося зіткнутися з вірусом — щоправда, цього разу вже у нашій реальності, тому з прем’єрою фільму довелося зачекати. Але вона відбулася настільки вчасно, наскільки лише було можливо: саме у передноворічний період ми так чекаємо хоча б маленького дива і подарунків — і для прихильників франшизи вони присутні ледь не у кожному кадрі нової «Людини-павука». Будь як прихильники Людини-павука! І буде тобі маленьке диво.

Тільки одне відчуття не дає спокою після перегляду фільму: розумна і норовлива дама серця, простакуватий і страшенно милий друг, у центрі сюжету зворушливий підліток-сирота, боротьба зі злом і магія — чому все це так схоже на історію одного юного чарівника?

8
влучні жарти; зворушливість; є де пошмигати носом, пореготати вголос і поаплодувати; приємна ностальгія; блискучий фан-сервіс; велика кількість сюрпризів, які авторам вдалося вберегти від спойлерів аж до прем’єри; становлення героя; масштабність; баланс комічного і трагічного; баланс розважальної і виховної складової; реверанси у бік фанатів; дві яскраві сцени після титрів
Marvel зробили ставку на візуальну складову й атракціон настільки, що деякі сцени інакше ніж мозаїкою не назвеш: спалахи, бомби, павутина, пісок, вода, електричні розряди — хаос; діри в сюжеті, які, щоправда, затьмарюються неочікуваними поворотами оповіді й радісними зойками сусідів по кінозалу
Типовий супергеройський попкорновий фільм, знятий у першу чергу для розваги фанатів і задоволення їх очікувань. Marvel створили практично інтерактив з глядачем, заграючи з ним, залучаючи його в історію, змушуючи відшуковувати відсилки і пасхалки, викликаючи різними хитрощами емоцію. Так, це не мистецтво, а атракціон і фабрика спецефектів, але у своєму жанрі фільм виконує всі покладені на нього задачі і навіть більше. Щоб роздивитися основну (і дуже важливу, дуже на часі) думку фільму, треба шар за шаром знімати калейдоскоп подій, трюків, несподіванок, мішуру супергеройських канонів і фан-сервісу. Але, зрештою, хіба не для атракціону ми в першу чергу йдемо в кіно на Marvel?
Більше коментарів!