Огляд Lenovo ThinkPad X1 Extreme G5 – робочий ноутбук на всі гроші

Лінійка ноутбуків ThinkPad від Lenovo, якій нещодавно виповнилося 30 років, вміщує в собі безліч різноманітних моделей на будь-які потреби та гаманець, але особливе місце в ній займає флагманська серія X1. Вона пропонує найбільш передові рішення виробника, спираючись на багаторічний досвід ThinkPad та топові компоненти. Квінтесенцією цього підходу є модель ThinkPad X1 Extreme G5 – вже п’яте покоління ноутбука, який має поєднувати в собі великий екран, відносно компактні розміри та вагу, а також потужну платформу для будь-яких задач. Наскільки добре Lenovo вдалося поєднати ці характеристики, я розкажу в цьому огляді.

Характеристики ThinkPad X1 Extreme G5 (21DE001MRA)

Основний дисплей IPS, 16”, роздільна здатність 3840×2400 точок, співвідношення сторін 16:10, частота 60 Гц, максимальна яскравість 600 ніт, підтримка DisplayHDR 400, Dolby Vision
Процесор Intel Core i7 12800H
Оперативна пам’ять 32 ГБ DDR5-4800
Сховище 1 ТБ SSD M.2 2280 PCIe 4.0×4 NVMe Opal 2.0
Графіка Intel Iris Xe, GeForce RTX 3070 Ti 8 ГБ
Порти 2 х USB 3.2 Gen 1, 2 х Thunderbolt 4 (з Power Delivery 3.0 та DisplayPort 1.4), HDMI (8K/60 Гц), слот SD Express 7.0, 3,5-мм аудіоджек
Бездротові модулі Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.1
Камера Full HD-камера, IR камера для Windows Hello, механічна шторка
Аудіо Акустична система 2 Вт з Dolby Audio Premium
Клавіатура Клавіші острівного типу з підсвічуванням та ходом 1,5 мм
Акумулятор та зарядка 90 Вт·год, блок живлення 230 Вт
Розміри 359,5 x 253,8 x 17,9 мм
Вага 1,88 кг
Орієнтовна ціна 199 800 грн

Комплект постачання

У комплекті з ноутбуком йде тільки блок живлення на 230 Вт з кабелем, що підключається через власний порт Lenovo, схожий на USB-A. Також зазначу, що компанія повністю перейшла на екологічне пакування, тому в ThinkPad X1 Extreme G5 мінімалістична коробка з переробленого картону.

Дизайн та матеріали

В дизайні ThinkPad X1 Extreme G5 доволі легко вгадується, до якої саме лінійки належить ця модель. Користувач отримає строгий чорний корпус з кришкою дисплейного блока, покритою вуглецевим волокном з характерним малюнком.

В залежності від модифікації кришка екрана може також бути просто чорною. Проте в обох версіях виробник дотримується мінімалізму, єдиними додатковими елементами на поверхні кришки є малопомітний логотип Lenovo та класичне лого ThinkPad з невеликим світлодіодом в букві «i».

Рамки навколо 16-дюймового дисплея ThinkPad X1 Extreme G5 не є мінімальними на сьогодні, але вони доволі компактні. Все ж таки, виробнику вдалося вмістити більший екран по суті в корпус 15-дюймового ноутбука. Верхня рамка трохи товща за бокові та окрім вебкамери містить також інфрачервоний датчик системи розпізнавання обличчя.

Нижня частина корпусу ноутбука, а також область навколо клавіатури та тачпада зроблені з алюмінію з приємним софт-тач покриттям, яке, однак, доволі швидко вкривається відбитками рук. Як і скляний тачпад, який періодично хочеться протерти. Це відверто мало впливає на задоволення від використання моделі, проте хотілося б бачити в ній практичніше покриття.

Загалом, дизайн ThinkPad X1 Extreme G5 більше сподобається тим, хто цінує класику та мінімалізм. Ноутбук не привертає до себе надмірної уваги, але виглядає сучасно.

Порти

Всі порти винесені на бокові грані ThinkPad X1 Extreme G5. Зліва це власний роз’єм Lenovo для зарядки, два Thunderbolt 4, HDMI 2.1 та комбінований 3,5 мм для підключення навушників та мікрофона.

З правого боку знаходиться слот для карт пам’яті формату SD (Express 7.0) та два порти USB-A 3.2 Gen 1.

Також тут можна знайти отвір для приєднання замка Кенсінгтона, який все рідше зустрічається в сучасних ноутбуках. Але для бізнес-моделі, яка може часто використовуватися у публічних просторах, можливість «прикріпити» пристрій до чогось, що складно зрушити з місця, є корисною.

Дисплей

16-дюймовий екран ноутбука може мати різні характеристики, вони залежать від конкретної модифікації. До мене на тест потрапила версія з IPS-екраном з роздільністю 2840х2400 точок, співвідношенням сторін 16:10, частотою оновлення 60 Гц та максимальною яскравістю 600 ніт.

Це одна з найкращих IPS-панелей, які мені доводилося бачити у ноутбуках. В неї прекрасні кути огляду, пристойний чорний колір та забезпечується відображення 100% кольорового простору Adobe RGB, який ширше стандартного sRGB. Окрім того, є підтримка Dolby Vision та HDR400.

Загалом за таким дисплеєм дуже приємно працювати, він підходить як для звичайної роботи з офісними програмами, так й для обробки фото чи відео.

Платформа та швидкодія

Тестова версія ноутбука була оснащена процесором Intel Core i7 12800H з 14 ядрами (6 швидких + 8 енергоощадних) та 20 потоками, базовою частотою 2,4 ГГц, а також максимальною 4,8 ГГц в режимі Turbo Boost.

Окрім того, тестовий ThinkPad X1 Extreme G5 мав 32 ГБ оперативної пам’яті DDR5-4800.

А також SSD M.2 PCIe Gen 4 накопичувач місткістю 1 ТБ, який забезпечував високу швидкість запису та зчитування інформації.

Для обробки графіки в цій моделі використовується дискретна мобільна відеокарта NVIDIA GeForce RTX3070 Ti з 8 ГБ пам’яті. Окрім того, є вбудована графіка Intel Iris Xe, на яку ноутбук перемикається при роботі від акумулятора, продовжуючи таким чином час автономної роботи.

Як і можна очікувати від моделі з приставкою Extreme в назві, вона забезпечує високу продуктивність для більшості задач, з якими може зіштовхнутися вибагливий користувач, наприклад, обробка відео, проєктування, ілюстрації чи програмування. Синтетичні тести підтверджують враження від реального використання. В PCMark 10 ноутбук набирає понад 7 тис. балів, що є дуже хорошим результатом, як для відносно компактної моделі.

Якщо немає можливості працювати з підключеним до електромережі зарядним пристроєм, то при роботі від батареї продуктивність ThinkPad X1 Extreme G5, звісно, знижується. В тому самому тесті PCMark 10 він набирає 5 415 балів.

Відеокарта NVIDIA GeForce RTX 3070Ti забезпечує ноутбуку швидку роботу з графікою, користувач може розраховувати на відносно швидкий 3D-рендеринг в професійних програмах, а також на можливість відволіктися на сучасні ігри.

Попри те, що ThinkPad X1 Extreme G5 належить до професійних інструментів, комплектація моделі на рівні компактних ігрових ноутбуків.

Враховуючи перебої з електропостачанням, я встиг поставити та запустити тільки Assassins Creed Odyssey. В ній на ультра-налаштуваннях графіки ноутбук видає 28-34 кадри в секунду при роздільності Full HD, якщо ж перемкнутися просто на високу якість, то можна отримати комфортніші 35-40 кадрів в секунду.

Загалом, ThinkPad X1 Extreme G5 очікувано вийшов дуже швидким мобільним комп’ютером з хорошим запасом потужності.

Нагрівання та стабільність роботи

В ноутбуці використовується активна система охолодження з двома тонкими вентиляторами, які майже ніколи не вмикаються, якщо працювати з браузером, поштою, месенджерами та документами. Корпус ноутбука так само залишається ледь теплим.

Якщо навантажити систему, що я традиційно зробив завдяки тесту стабільності в AIDA64, то вентилятори починають активно працювати, проте не настільки голосно, щоб створювати дискомфорт під час використання ноутбука.

Тест стабільності системи AIDA64 виявляє тротлінг, він з’являється на самому початку, коли система охолодження ще не встигає розкрутити вентилятори, а також проявляється пізніше невеликими просіданнями частоти процесора.

Цьому є доволі просте пояснення: якщо подивитися на статистику частоти процесора, то при середній температурі 89,6 градуса Цельсія ThinkPad X1 Extreme G5 тримає Intel Core i7 12800H в середньому на частоті 3,5 ГГц, набагато вище його базових 2,4 ГГц.

Це хороший результат, який не часто можна зустріти у відносно компактних ноутбуках, де виробники обирають менш ризикований варіант зменшення частоти процесора до базової та нижче під навантаженням, щоб уникнути перегріву. ThinkPad X1 Extreme G5 навпаки, справді може тротлити, проте намагається витиснути з Intel Core i7 12800H якнайбільше.

Безпека та розблокування

ThinkPad X1 Extreme G5 є частиною бізнес-лінійки, тому для більшої безпеки даних в моделі передбачено одразу два способи логіну в систему з використанням біометричних даних. По-перше, це сканер відбитків пальців, який розташований у клавіші живлення трохи вище з правої сторони від клавіатури. Працює він дуже швидко та точно, підтримуючи функцію Windows Hello.

По-друге, над екраном ноутбука окрім вебкамери також є інфрачервоний датчик, який забезпечує роботу системи розпізнавання обличчя. З її допомогою також можна заходити у Windows й працює вона не менш швидко, ніж сканер відбитків.

Чому виробник використав одразу два способи розблокування ThinkPad X1 Extreme G5, може підказати той факт, щоб вебкамеру, яка потрібна для розпізнавання обличчя, можна прикрити механічною шторкою для тих випадків, коли потрібна максимальна приватність. Отже, сканер відбитків справді буде не зайвим.

Клавіатура та тачпад

Від покоління до покоління клавіатура ноутбуків ThinkPad візуально мало відрізняється: користувач отримує клавіші острівного типу та червоний трекпойнт по центру, тому може здатися, що тут взагалі нічого нового.

Але коли починаєш друкувати на клавіатурі ThinkPad X1 Extreme G5, то розумієш, що тут й не варто нічого міняти. Кожна клавіша ноутбука натискається з ходом 1,5 мм, класичний механізм-ножиці забезпечує м’який, проте пружний хід, що дозволяє набирати великі об’єми тексту з максимальним комфортом.

Червоний трекпойнт з трьома додатковими кнопками, які розташовані між клавіатурою та тачпадом, традиційно передбачений для того, щоб під час набору тексту або вводу інших даних керувати курсором миші, не відриваючи рук від клавіатури.

Якщо звикнути до нього, то це дуже зручний інструмент для роботи з ноутбуком. А якщо ні – то просто елемент дизайну, який одразу видає в моделі коріння ThinkPad, яке сягає ще часів IBM.

До скляного тачпада в ThinkPad X1 Extreme G5, окрім того, що його важкувато відтерти, немає жодних інших претензій в роботі. Він дуже точно відстежує положення пальців та підтримує жести Windows.

Вебкамера

В ногу із сучасними тенденціями ThinkPad X1 Extreme G5 отримав Full HD вебкамеру, проте вища роздільність, як відомо, не завжди призводить до вищої якості. Тим більше коли мова йде про вбудований у тонку кришку ноутбука модуль. Фізика все ще працює, тому чекати високої якості зображення не варто, навіть попри появу в останні роки додаткової обробки завдяки нейромережам. Воно тут просто нормальне, як для сучасного ноутбука й трошки краще, ніж у моделей з роздільністю 720p.

Цікаво, що вебкамера завдяки програмному забезпеченню може розмивати фонове зображення під час відеодзвінків, навіть якщо сам застосунок це не підтримує. Працює ця функція з перемінним успіхом, не завжди правильно визначаючи контури обличчя, проте якщо у вас в кімнаті безлад, але потрібно швидко зідзвонитися, то вона точно виручить.

Аудіо

ThinkPad X1 Extreme G5 отримав два зовнішні динаміки по 2 Вт кожен, розташовані по обидва боки від клавіатури.

Звучать вони дуже голосно, й ноутбук цілком міг би стати претендентом на роль медіацентра, якби не майже повна відсутність басів. Проте як для бізнес-ноутбука, звучить модель дуже достойно.

Автономність ThinkPad X1 Extreme G5

Ноутбук має вбудований акумулятор на 90 Вт·год, проте не може похвалитися дуже високою автономністю. В тесті PCMark 10 Modern Office він протримався 5 годин 37 хвилин.

Це результат, при якому не потрібно сильно жертвувати продуктивністю, проте якщо перемкнутися на режим економії енергії, то можна отримати автономність на рівні 7-8 годин. Звісно, в такому випадку користувач отримає меншу швидкодію, зате можна буде попрацювати довше.

Заряджається ThinkPad X1 Extreme G5 через власний роз’єм Lenovo, який нагадує USBA, але не є з ним сумісним. Для підзарядки та роботи ноутбука використовується блок живлення на 230 Вт.

8.5
класичний дизайн ThinkPad; хороший набір портів; якісний дисплей; потужна платформа та висока продуктивність; тиха система охолодження; сканер відбитків пальців та функція розпізнавання обличчя; дуже зручна клавіатура та тачпад; трекпойнт для поціновувачів; Full HD вебкамера; голосні динаміки
на корпусі залишаються відбитки рук; частота оновлення екрана 60 Гц (в тестовій конфігурації); висока ціна
ThinkPad X1 Extreme G5 – бізнес-ноутбук від Lenovo з потужними характеристиками, які повністю відповідають його позиціюванню як флагмана лінійки. Модель вирізняється класичним дизайном ThinkPad, який хоча й має не дуже практичне покриття корпусу, проте залишиться актуальним та впізнаваним ще довгий час. Ноутбук підійде тим, хто шукає не просто потужну робочу машину, але й пристрій який підкреслить статус власника, проте тільки якщо ви готові викласти за це доволі багато грошей.
Більше коментарів!