Компанія ASUS вирішила поєднати в одному пристрої геймерську гарнітуру та бездротові TWS навушники. Так з'явились ASUS ROG Cetra True Wireless SpeedNova. Їх основна особливість полягає у підтримці як з'єднання по Bluetooth, так і радіоканалу 2,4 ГГц, що робить їх універсальними та сумісними з великою кількістю пристроїв. Та це не єдина цікава особливість навушників. Зараз розповімо вам більш детально.
Технічні характеристики ASUS ROG Cetra True Wireless SpeedNova
Тип навушників | Внутрішньоканальні |
Тип випромінювачів | Динамічні, 10 мм |
Тип підключення | Bluetooth та 2,4 ГГц, True Wireless |
Сумісність | Android, iOS, ПК, Mac, PS5, PS4, Nintendo Switch |
Версія Bluetooth | 5.3 |
Радіус дії | 10 метрів |
Підтримка кодеків | Bluetooth: SBC, AAC; 2,4 ГГц: LC3, LC3+ |
Керування | Сенсорне |
Регулятор гучності | + |
Мікрофони | по 2 мікрофони та по 1 сенсору кісткової провідності на навушник, підтримка шумозаглушення |
Захист від вологи | IPX4 |
Автономність | До 6,5 годин, 19,5 годин з кейсом |
Зарядка | USB Type-C, бездротова |
Рекомендована ціна в Україні | 8 849 гривень |
Комплектація
ASUS ROG Cetra True Wireless SpeedNova запаковано у невелику чорно-червону упаковку з великою кількістю яскравої поліграфії, традиційно для усіх пристроїв серії Republic of Gamers.
Всередині — навушники у зарядному кейсі, короткий кабель USB Type-C для заряджання, приймач 2,4 ГГц SpeedNova Type-C, адаптер з USB Type-C на USB Type-A, три пари насадок різного розміру та документація.
Дизайн та зручність використання
Конструктивно ASUS ROG Cetra True Wireless SpeedNova — типові внутрішньоканальні TWS-навушники середніх розмірів з ніжкою. Але дизайн суттєво відрізняється від стандартних моделей. Він доволі яскравий і цілком відповідає загальному настрою Republic of Gamers.
Навушники зроблені з пластику, до нас на огляд прихав білий варіант, доступний також чорний. На зовнішній частині основної частини навушників розміщено логотипи ROG з RGB-підсвічуванням. Ця ж зона є сенсорною для керування навушниками. Поруч є отвір одного з мікрофонів.
На нижній частині ніжок є дзеркальні вставки з написами ROG, поруч — проріз, в якому розташовано індикатори підключення. Знизу на ніжках — ще по одному отвору мікрофонів.
На внутрішній частині навушників є ще два отвори. Схоже, що мікрофон та компенсаційний отвір. На ніжці — позначення лівого та правого навушника, а також по парі контактів для заряджання.
Схоже, це вже своєрідна традиція для масових TWS-навушників: робити короткі звуководи нестандартної видовженої форми. Саме такі і в ASUS ROG Cetra True Wireless SpeedNova. Вони не передбачають глибоку посадку і зі сторонніми насадками можуть бути проблеми.
Навушники легкі та доволі комфортні, хоча це все ж таки дуже індивідуальний показник. Я використовував їх по декілька годин не знімаючи без дискомфорту, але усі вуха різні. Є захист за стандартом IPX4, тож їх можна використовувати під час тренувань.
Зарядний кейс ASUS ROG Cetra True Wireless SpeedNova зроблений у вигляді розкладачки трохи незвичної форми з потовщенням ближче до задньої частини. Він не дуже тонкий і у кишені вузьких джинсів носити буде не зовсім комфортно. У нашому випадку кейс з роблено з білого матового пластику з сірим логотипом ROG та декоративною смужкою.
Спереду, під вирізом для відкривання, є великий світлодіод індикації зарядку. Внутрішня частина повністю сірого кольору, окрім стандартних місць з контактами, є логотип ROG з підсвічуванням. Навушники діставати легко і зручно, при цьому, вони добре фіксуються магнітами.
Кришка має автодоведення і чудово фіксується в закритому положенні. А от у відкритому положенні кришка трохи хитається. Для дротового заряджання ззаду передбачений порт Type-C. Також підтримується бездротова зарядка.
Керування
У ASUS ROG Cetra True Wireless SpeedNova передбачено сенсорні зони у верхній частині кожного з навушників, за допомогою яких можна керувати усіма основними функціями. Сенсори мають хорошу чутливість і площа самих зон достатня для комфортного використання.
Доступні усі основні функції. Один дотик відповідає за відтворення, паузу та заглушення мікрофона під час розмови. Подвійний та потрійний дотик до правого навушника дозволяє перемикати треки під час прослуховування музики. Подвійний дотик до лівого навушника відповідає за перемикання режимів роботи активного шумозаглушення.
Потрійний дотик до лівого навушника запускає голосовий асистент, а чотири дотики до обох навушників відповідають за керування гучністю. Єдине використання довгого дотику — відхилення виклику. Схема керування не надто зручна, запам'ятати усе не так легко, як хотілося б. Варто було б більше застосувати довгі дотики.
Але найнеприємніше — це повна відсутність можливості налаштовувати схему керування. У фірмовому застосунку Armoury Crate у розділі керування є лише "шпаргалка", можливості щось змінити чи прибрати зайві функції не передбачено. Є надія, що з'явиться з оновленнями.
Підключення та функціональність
На відміну від звичних TWS-навушників, для підключення ASUS ROG Cetra True Wireless SpeedNova використовує не тільки Bluetooth 5.3, а й радіоканал 2,4 ГГц з комплектним USB-приймачем. Це суттєво розширює набір сумісних пристроїв. І, як стверджується, по 2,4 ГГц мінімізується затримка завдяки технології SpeedNova, що використовується майже в усій актуальній ігровій периферії ASUS.
Навушники можна підключати до смартфонів, ПК, ноутбуків, портативних ігрових консолей, а також PlayStation 5 і 4. Сам приймач має конектор Type-C, але комплектний адаптер з Type-C на Type-A дозволить під'єднати до будь-якого пристрою. Навушники без проблем чи додаткових маніпуляцій завелись на смартфоні, ПК, PS5 та портативній консолі на Windows 11. Nintendo Switch не було можливості перевірити. Але впевнений, що також все буде добре. Відсутня лише підтримка консолей Xbox.
По Bluetooth, на жаль, можна використовувати лише кодеки SBC та AAC. aptX та LDAC не підтримуються. Навушники підтримують передачу Hi-Res 24 біт/96 кГц тільки по 2,4 ГГц радіоканалу, тож доведеться до смартфона під'єднати USB-приймач. ASUS ROG Cetra True Wireless SpeedNova підтримують так званий гібридний Multipoint. Навушники можуть одночасно підключатись до двох пристроїв: Bluetooth + Bluetooth, або Bluetooth + 2,4 ГГц.
Фірмовий застосунок Armoury Crate не можна назвати найзручнішим і потребує поліпшень. При запуску нас зустрічає екран з чотирма кнопками: Конфігурація пристрою, Дистанційне керування, Новини та центр користувачів. Нам потрібна перша кнопка. Список відображає усі підключені пристрої, включно з ASUS ROG Cetra True Wireless SpeedNova. У верхній частині екрана є інформація про активний кодек.
Налаштування розділені на три розділи. Перший відповідає за звучання та активне шумозаглушення. Є готові налаштування звуку, покращувач якості Dirac Opteo, віртуальний об'ємний звук, еквалайзер та підсилення низьких частот. Активне шумозаглушення має декілька рівнів, а також адаптивний режим, що визначає положення навушників і відбиття звуку у вушному каналі. Другий розділ відповідає за налаштування підсвічування, а третій — за режим енергозбереження та індикацію поточного заряду.
Натиснувши на шестерню у правому кутку можна перейти до решти налаштувань: виявлення навушників у вухах (автопауза), Multipoint, інструкції з керування навушниками та мова голосових повідомлень (доступні лише англійська та китайська).
У десктопній версії Armoury Crate є усе те, що і в мобільній та ще кілька додаткових функцій. А розділі Audio додався реверб, компресор та покращувач голосу. А у розділі мікрофон є ще один покращувач "Ідеальний голос", а також Noise Gate (послаблення навколишніх шумів нижче певного порогу). Схоже, перекладом займався Google Translate, бо перевели цю функцію дослівно "Шумові ворота".
Звук та шумозаглушення
За звучання ASUS ROG Cetra True Wireless SpeedNova відповідають 10-мм динамічні випромінювачі з неодимовими магнітами. Звук виявився значно кращим, ніж очікуєш від ігрових навушників. Звісно, АЧХ типова V-подібна з посиленими низькими частотами. Але низькі у цьому випадку не глушать усе інше і не налазять на середні частоти. Звук драйвовий, з підкачаним басом, але й уся інша частина діапазону не провалена і подається у достатній кількості.
Баси щільні, масивні та пружні, з чіткою приємною атакою та хорошою кількістю суббаса. Високі частоти мають достатньо кількості та звучать непогано, але трохи згладжені для масового слухача. Середину не втопили, її достатньо. Детальність не на самому високому рівні, але значно краще, ніж можна було очікувати.
На відміну від переважної більшості масових TWS-навушників, ASUS ROG Cetra True Wireless SpeedNova добре справляються не тільки з бас-орієнтованою музикою, живі стилі також звучать добре. Зазвичай я не користуюсь еквалайзерами та поліпшувачами, але у цьому випадку активація Dirac Opteo дійсно робить звучання більш насиченим та цікавим.
Активне шумозаглушення ASUS ROG Cetra True Wireless SpeedNova загалом працює, але не настільки добре, як у перевірених знавці цієї справи Bose чи Sony. Певну частину монотонного навколишнього шуму прибирає, але невеликий фон може залишатись. І, звісно, високочастотні шуми для ANC — дуже непроста задача.
Компанія обіцяє якісну передачу голосу завдяки ШІ-мікрофонам, що використовують кісткову провідність. Якість і гучність голосу виходить дійсно хорошою, як для TWS-навушників. А при використанні з ПК можна ще погратись з налаштуваннями, щоб отримати оптимальний варіант звучання свого голосу.
Автономність
Зважаючи на доволі компактні розміри, автономність ASUS ROG Cetra True Wireless SpeedNova виявилась на доволі хорошому рівні. Заявлено до 6,5 годин з активним ANC та RGB-підсвічуванням плюс ще додаткових 19,5 годин завдяки кейсу по Bluetooth. З вимкненим підсвічуванням ці показники збільшуються до 7,5 та 22,5 години відповідно. Реальні показники цілком відповідають заявленим: на гучності 90% з ANC та RGB-підсвічуванням навушники працюють близько 6 годин.
По 2,4 ГГц час роботи трохи менший. З ANC та RGB можна очікувати 5 годин роботи навушників та ще 15 від кейса. Є підтримка бездротового та швидкого заряджання. Навушники можуть працювати 1 годину після 5 хв заряджання.