Українська правда

Система рідинного охолодження MSI MAG CORELIQUID A15 360: раціональний водний баланс

- 13 травня, 15:00

Системи рідинного охолодження вже давно вийшли за межі екзотики та стали звичним рішенням для продуктивних ПК. Колись їх обирали лише ентузіасти та поціновувачі техноестетики, але з переходом до чиплетної архітектури CPU та зменшенням площі обчислювальних кристалів вимоги до ефективності охолодження чипів зросли. Через це поява СРО навіть у складі ПК середнього класу вже не викликає зайвих питань. А от питання вартості у цій категорії нікуди не зникає, тож найбільший попит мають відносно недорогі моделі СРО. Сьогодні у нас на огляді нова трьохсекційна система – MSI MAG CORELIQUID A15 360, що пропонує низку оригінальних опцій. Звісно, найбільше цікавить її ефективність та виправданість поточної ціни у 4400 грн (~$105).

МодельMSI MAG CORELIQUID A15 360
Сумісність AMD: AM5/AM4; Intel: LGA 1851/1700/1200
ВодоблокГабарити: 71,23 x 69,47 x 75,05 мм
Помпашвидкість мотора: 3400 об/хв +/- 10%
Радіатор394 x 119,6 x 27,2 мм; алюміній; гумові трубки з оплетенням; довжина: 390 мм
Вентилятори3х120 мм; DF1202512RFMN; 120x120x25 мм; 500-2050 об/хв; 64,89 CFM; Rifle Bearing
Спеціальні опціїпослідовне під'єднання вентиляторів, EZ Conn, підсвічування ARGB Gen2 (водоблок та вентилятори)
Гарантія виробника3 роки
Орієнтовна ціна в Україні4399 грн (~$105)

Комплект постачання

Система постачається у відносно компактній картонній коробці. Всередині СРО додатково фіксується у пресованій формі, що виконує роль захисного демпфера для безпечного транспортування.

Рідинні системи охолодження класу All-in-one передбачають нескладну процедуру кріплення. У випадку з MSI MAG CORELIQUID A15 360 розробники додатково спростили це завдання, попередньо закріпивши вентилятори на радіаторному блоці. Тож маємо попередньо складену єдину конструкцію – радіатор/вентилятори та під’єднаний шлангами водоблок з помпою.

Також у комплекті пропонується, кронштейн для кріплення на зворотну сторону друкованої плати, набори штуцерів для кріплення на платформах з роз’ємами Intel LGA1700, LGA1200, LGA1851 та AMD AM4/AM5. Постачання включає окрему раму-кронштейн для LGA1851, термопасту та комплект гвинтів для фіксації радіаторного блоку у корпусі.

Конструкція та компонування

Отже, у випадку з MSI MAG CORELIQUID A15 360 маємо справу з трьохсекційною системою рідинного охолодження, що не потребує обслуговування.

Радіаторний блок розрахований на використання трьох 120-міліметрових вентиляторів та має габарити 394 x 119,6 x 27,2 мм.

Охолоджувач передбачає 12 каналів для рідини, а також алюмінієву радіаторну касету зі щільністю 20 ребер на дюйм (FPI). Для продування цього масиву передбачено три вентилятори діаметром 120 мм. У цьому випадку використовуються DF1202512RFMN. Вентилятори мають фірмову конструктивну технологію CycloBlade 9, що передбачає наявність відповідної кількості лопатей, об’єднаних кільцем на зовнішньому радіусі.

Така конструкція має збільшувати статичний тиск та потужність повітряного потоку. Габарити вентиляторів – 120х120х25 мм. Заявлена швидкість обертання – 500–2050 об/хв, передбачене PWM-керування. На піку вони здатні генерувати повітряний потік у 64,89 CFM. Використання вальниці з рифленою втулкою має забезпечувати строк роботи у 40 000 годин.

Біле забарвлення лопатей з напівпрозорою основою – натяк на використання додаткового підсвічування. Так, для вентиляторів передбачена адресована ARGB-ілюмінація.

Наявність додаткового підсвічування системи СРО з трьома вентиляторами зазвичай передбачає цілу низку кабелів: від кожного вентилятора по одному провіднику для під’єднання живлення та ще одному – для підсвічування. У підсумку виходить чималий клубок, що потребує окремого впорядкування.

Розробники MSI досить елегантно розв’язали це питання, передбачивши скриту послідовну комутацію силових та інтерфейсних провідників. Естетичний ефект – чудовий. Хоча, таке рішення передбачає відмову від універсальності. Внутрішні конектори для послідовного сполучення вентиляторів використовують оригінальні 5-контактні роз’єми.

MSI MAG CORELIQUID A15 360 оснащена помпою чималих габаритів (71,23 x 69,47 x 75,05 мм) з досить цікавим зовнішнім оформленням. Блок прикриває декоративна решітка з рубленими формами, що додають певної зовнішньої агресії. На одному з сегментів панелі передбачений логотип ігрової серії, на іншій – позначення лінійки MAG. Також проглядається окремий світлопровідний шар, тож вочевидь помпа також має додаткове ARGB-підсвічування.

Щодо технічних нюансів, відзначаємо заявлену швидкість обертання для помпи 3400 об/хв та використання вальниці з керамічними елементами кочення, що дає змогу розробниками заявляти про робочий ресурс у 50 000 годин. Для під’єднання живлення помпи передбачений 4-контактний конектор, ще один трьохконтактний роз’єм залучений для ARGB-підсвічування.

Підошва теплоз’ємника – суцільна мідна основа без гвинтових кріплень. Поверхня шліфована, але без фінішного полірування до "дзеркального блиску".

Радіаторний блок під’єднаний до помпи за допомогою гумових шлангів (EPDM + IIR) довжиною 390 мм. Трубки для теплоносія мають додаткове нейлонове обплетення. Штуцери на з’єднанні із водоблоком дозволяють налаштувати положення шлангів, залежно від конструктивних особливостей системи.

MSI MAG CORELIQUID A15 360 розрахована на роботу з актуальними платформами – AMD AM4/AM5 та Intel LGA1700/1851. При цьому, як ми зазначали, у комплекті з СРО постачається набір стійок для кріплення на LGA1200, хоча офіційно її підтримка не заявлена.

Водночас для LGA1851 розробники пропонують певний технологічний прийом, що має покращити температурний режим процесора. Оскільки у випадку з чипами Core Ultra обчислювальні ядра розташовані на окремому кристалі та зміщені відносно фізичного центра теплорозподільної кришки CPU, інженери також пропонують на кілька міліметрів змістити теплоз’ємний майданчик водоблока СРО.

Для цього передбачений окремий металевий кронштейн, що використовується під час позиціонування та безпосереднього кріплення водоблоку. На рамі, яка встановлюється замість штатної, передбачено навіть дві позиції з різним зміщенням фізичних центрів водоблоку та процесорної кришки.

Розробники MSI пропонують два варіанти під’єднання MSI MAG CORELIQUID A15 360 до материнської плати. Перший передбачений для більшості типових випадків. В цьому разі під’єднуються лише три конектори – PUMP_FAN для помпи СРО (зазвичай має підвищену потужність), CPU_FAN – єдиний кабель від трьох вентиляторів радіаторного блоку, а також конектор адресованого підсвічування ARGB_V2 (тут попередньо об’єднується підсвічування помпи та вентиляторів).

Другий варіант розрахований на випадок, коли використовується материнська плата MSI з фірмовою технологією EZ Conn. У цьому разі живлення помпи також під’єднується до конектора PUMP_FAN, а от живлення вентиляторів та ARGB-підсвічування всіх елементів згруповано на одному порті JAF_1 (Ez Conn). Фактично це дозволяє зменшити кількість під’єднань до плати.

Конфігурація тестової платформи

  • Процесор: Intel Core Ultra 7 265K (8P+12E; 3,9/5,5 ГГц + 3,3/4,6 ГГц)
  • Материнська плата: MSI MAG B860 TOMAHAWK WIFI (Intel B860, ATX)
  • Пам’ять: Kingston FURY Renegade DDR5-7200 2×16 ГБ (KF572C38RWK2-32)
  • Відеокарта: MSI GeForce RTX 4070 Ti SUPER 16G GAMING SLIM STALKER 2 EDITION
  • Накопичувач: Kingston KC3000 1 ГБ (SKC3000S/1024G)

Для перевірки можливостей MSI MAG CORELIQUID A15 360 ми використовували платформу на основі процесора Core Ultra 7 265K та материнської плати MSI MAG B860 TOMAHAWK WIFI. Попри те, що для чипа заявлений типовий TDP у 125 Вт, піковий рівень енергоспоживання даного СPU значно вищий. До того ж щоб зняти додаткові енергетичні ліміти, використовувались налаштування з показниками PL1/PL2 – 250/250 Вт. Тож за наявності відповідного охолодження, під час дослідів материнська плата буде тривалий час підтримувати максимальні робочі частоти 20-ядерного процесора, дозволяючи отримати максимальну продуктивність. Саме такі умови нам і потрібні для оцінки ефективності СРО.

Вибір Core Ultra 7 265K також цікавий ще й тим, що зовсім нещодавно Intel офіційно знизила рекомендовану вартість цієї моделі відразу на $100 – з $399 до $299. Звісно йдеться про цінники для американських торгових майданчиків, але ці чипи також почали дешевшати і в Україні. Своєю чергою зниження ціни певним чином підвищує привабливість самого CPU та практичну цінність перевірки ефективності системи охолодження на прикладі саме цього чипа. Тут також можна нагадати, що процесори Intel з індексами "K/KF" у назві моделей постачають без штатного кулера, тож питання вибору охолодження для нього отримує ще більше практичних зисків.

Процес встановлення СРО досить простий та не потребує багато часу. Початково зі зворотної сторони материнської плати встановлюємо комплектний кронштейн та фіксуємо його різьбовими стійками через відповідні штатні отвори поряд з процесорним роз’ємом.

Штатну рамку для кріплення водоблоку замінюємо на версію для LGA1851. Після нанесення термопасти на кришку процесора, встановлюємо водоблок на посадкове місце, попередньо знявши плівку з поверхні теплоз’ємника.

За допомогою чотирьох підпружинених гвинтів із внутрішньою різьбою фіксуємо водоблок/помпу на необхідній позиції.

Для підключення живлення вентиляторів та ARGB-підсвічування використовуємо один фірмовий конектор JAF_1 (EZ Conn). Ще один кабель для живлення помпи під’єднується до PUMP_FAN. Останній нерідко пропонується з підвищеною потужністю – 24 Вт чи навіть 36 Вт, хоча у випадку з MSI MAG CORELIQUID A15 360 це не принципово. За специфікацією помпа даної моделі споживає лише 2,5–3 Вт енергії, тож навіть можливостей типових конекторів (12 В, 1 А; 12 Вт) тут буде цілком достатньо.

Перед початком експериментів з визначенням температурних режимів, ми перевірили умови роботи процесора Core Ultra 7 265K. Під відносно тривалим багатопотоковим навантаженням продуктивні ядра стабільно працювали на 5200 МГц, тоді як частота енергоефективних обчислювачів трималась на 4600 МГц.

Такі показники дозволили чипу набрати 36 123 бали на мультипотоковому етапі Cinebench R23. Типовий результат для 20-ядерного процесора Intel у цій тестовій дисципліні.

Що до енергоспоживання, то фіксованих лімітах потужності PL1/PL2 у 250 Вт, фактичний рівень споживання енергії під навантаженням у середньому знаходився на рівні 200 Вт. Мінімальні значення ~180–190 Вт та пікові сплески до ~210 Вт. Це хороші значення у контексті перевірки ефективності системи охолодження.

Попередньо ми визначили можливості налаштування вентиляторів та помпи MSI MAG CORELIQUID A15 360. Відповідні параметри можна регулювати у фірмовому пакеті MSI Center.

Стосовно саме вентиляторів, частота їх обертів змінюється у діапазоні 500–2050 об/хв, що відповідає заявленим характеристикам. При використанні мінімального відносного рівня (0%), швидкість становить ~500 об/хв. Втім виробник рекомендує не використовувати показники нижчі за 20%. В таких умовах вентилятори обертаються на ~800 об/хв. При 50% отримуємо ~1300 об/хв, а на 100% – максимальні ~2050 об/хв.

Широкий діапазон дозволяє суттєво регулювати оберти вентиляторів. Тут вже можна покладатись на запропонований смарт-режим, або ж самостійно налаштувати алгоритм зміни обертів залежно від температури CPU. Сам процес простий та досить наочний.

Параметри помпи також можна регулювати, хоча тут вже можливості більш обмежені. В діапазоні 50–100% ми отримували досить сталі показники частоти обертів – ~3400 об/хв. При зниженні до 20% від максимуму, частота складала ~2750 об/хв. Попередньо зазначимо, що така зміна майже не впливала на температурні показники CPU.

Тестування ефективності MSI MAG CORELIQUID A15 360

Для перевірки загальної ефективності MSI MAG CORELIQUID A15 360, ми обрали чотири режими роботи 120-міліметрових вентиляторів – 500 об/хв, 1000 об хв, 1500 об/хв та 2050 об/хв. Попри те, що мінімальні оберти не рекомендуються розробниками, опція цікава для дослідження й дозволить оцінити можливості СРО "на мінімалках". Своєю чергою максимальна частота обертів продемонструє загальний потенціал системи, а проміжні значення допоможуть визначити залежність нагріву процесора від налаштувань роботи СРО.

У режимі з 500 об/хв температура Core Ultra 7 265K під навантаженням сягала 92–94С, та з’являлись початкові ознаки тротлінгу. Вочевидь, на мінімальних обертах вентиляторів ефективності СРО вже недостатньо для адекватного охолодження чипа, що під час тестів споживав ~200 Вт енергії.

Отже, рекомендації розробників з налаштуваннями обертів вентиляторів на 20% дійсно не варто ігнорувати, особливо коли йдеться про 20-ядерні процесори.

При збільшенні обертів до 1000 об/хв, максимальний нагрів Core Ultra 7 265K під навантаженням складав вже 80С. Різниця з початковими значеннями досить суттєва. Це вже притомні показники для тривалої роботи CPU.

Підвищення частоти до 1500 об/хв додатково покращує ефективність системи охолодження. Пікова температура чипа знизилась до 76С.

На максимальних обертах вентиляторів (~2050 об/хв) під час мультипотокового рендерингу чип Core Ultra 7 265K на піку прогрівався лише до 72С. Звісно з підвищенням обертів вентиляторів зростає й рівень шуму системи охолодження. Загалом за цим показником MSI MAG CORELIQUID A15 360 демонструє хороші результати, але якщо гучність СРО має принципове значення, з погляду балансу між шумом та ефективністю охолодження краще шукати режим з обертами вентиляторів на рівні 1000–1500 об/хв. Звісно, тут йдеться про випадки, коли процесор споживає під навантаженням ~200 Вт. Якщо використовується економічніша модель CPU, або навіть той самий Core Ultra 7 265K, що працює у рекомендованому Intel режимі, оптимальний діапазон обертів вентиляторів може бути ще нижчим.

Як ми вже зазначали, зміна обертів помпи у діапазоні 2700–3400 об/хв не призводить до суттєвих температурних "наслідків" для роботи CPU – різниця показників не перевищує 1С. При цьому реєструємо невеликі зміни у фоновому рівні шуму, тож якщо це важлива опція, можна зменшити оберти фактично без втрати ефективності охолодження.

Практичні досліди завершуємо естетичною "крапкою". Ілюмінація налаштовується у MSI Center. Звісно підтримується технологія синхронізації Mystyc Light, тож в унісон можуть підсвічуватись не лише діоди вентиляторів та помпи СРО, але й інших пристроїв платформи.

Підсвічування вентиляторів радіаторного блока досить яскраве, тож за необхідності воно буде генерувати заповнююче світло всередині системного блоку.

Ціна та строк гарантії

MSI MAG CORELIQUID A15 360 вже доступна в Україні. Попри нещодавню появу у продажу, модель встигла потрапити під акційну пропозицію. На поточний момент СРО пропонується за 4399 грн ($105), замість стартових 4900–5000 грн у березні. Чимала конкуренція у цьому сегменті вимагає відповідних рішень.

У продажу також доступна 2-секційна версія MSI MAG CORELIQUID A15 240 з меншим радіатором та парою 120-міліметрових вентиляторів. Поточна ціна такої версії – 3899 грн. Функціональність ідентична. Компактніша модифікація радше цікава при використанні компактних корпусів. Якщо вільний простір дозволяє, привабливіша старша модель. Все ж вона ефективніша (2–7С), при невеликій різниці у ціні.

Система охолодження постачається з 3-річною гарантією – типовий термін для пристроїв цього класу. В окремих випадках виробники пропонують довшу гарантію (до 4–5 років), намагаючись виділитися на фоні конкурентів.

Оцінка межі
8.5
/ 10
Що сподобалось
  • Хороша ефективність
  • підтримка актуальних платформ AMD (AM4/AM5) та Intel (LGA1700/1851/1200)
  • вентилятори з послідовним під’єднанням
  • варіанти комутації
  • широкий діапазон швидкості обертання вентиляторів (500–2050 об/хв)
  • помірний рівень шуму (до 1500 об/хв)
  • ARGB-підсвічування вентиляторів та водоблоку
  • комплектний кронштейн для оптимізацій під LGA1851 (offset kit)
  • конкурентна ціна
Що не сподобалось
  • Шум на максимальних обертах вентиляторів
  • не передбачений offset kit для платформи AM5

MSI MAG CORELIQUID A15 360 – трьохсекційна система рідинного охолодження з хорошим балансом ціна/ефективність для актуальних процесорів AMD (AM4/AM5) та Intel (LGA1700/1851). Попри відносно невисоку вартість, модель впевнено справляється з відведенням тепла від чипів з TDP ~200 Вт. СРО напевно не обирають за зовнішніми ознаками (але й цього не будемо виключати), втім елегантне рішення з послідовним під’єднанням вентиляторів додає естетичних балів та спрощує під’єднання й впорядкування кабелів у системі. Широкий діапазон регулювання обертів дає змогу адаптувати охолодження до поточних потреб. Хоча MSI MAG CORELIQUID A15 360 не є найефективнішою серед 360-мм моделей, вона залишається цікавим варіантом для тих, хто хоче спробувати переваги рідинного охолодження, не переплачуючи за преміум-рішення.

Load more