Українська правда

Заплющ очі, щоб побачити. Огляд гри The Midnight Walk

Заплющ очі, щоб побачити. Огляд гри The Midnight Walk
0

The Midnight Walk – це атмосферна пригодницька гра з елементами жахів та експериментального VR, розроблена молодою студією MoonHood, що заснована авторами action/adventure Lost in Random та Fe. Гра поєднує незвичний візуал, загадкову атмосферу та цікавий підхід до інтерактивного наративу. Проєкт підтримує як режим гри на звичайному екрані, так і з використанням VR-гарнітури. Мені вдалось спробувати обидва режими та пройти The Midnight Walk з різними ступенями занурення в процес, про що далі в огляді.

Гра The Midnight Walk
Жанр адвентюра/горор
Платформи Windows, PlayStation 5
Мови англійська
Розробник MoonHood
Видавець Fast Travel Games
Посиланняmoonhood.se

Атмосфера та візуальний стиль

Головний герой гри – Обпалений, подорожує разом із Потбоєм — створінням, що виглядає як горщик з жаринами, що несе світло. Вони відправляються у подорож темним та химерним світом, що нагадує спотворену версію наших снів та кошмарів. Ця подорож пропонує персонажами  химерну красу та смертельні випробування – на героїв чатують хитрі пастки та моторошні створіння, що жадають погасити світло малого Потбоя.

The Midnight Walk складається з п’яти розділів, кожен з яких розказує власну історію про різних незвичних персонажів, які потребують допомоги героїв. Кожна історія має окрему тематику та смислове наповнення, проте вони не розказують все напряму, а дозволяють гравцеві самому інтерпретувати та переживати ці події. Історії торкаються різних тем, проте через усі проходить спільний мотив спокути.

Візуальний складник – головна візитівка The Midnight Walk. Розробники свідомо обрали рідкісний і трудомісткий метод створення всіх моделей та персонажів вручну з глини, з подальшою  анімацією методом стоп-моушн. Це створює ефект "лялькової казки, що ожила", де на кожному кроці відчувається тепла, хоч і трохи моторошна "ручна" робота. Естетично гра нагадує попередню роботу авторів – Lost in Random, де теж є густа гротескна атмосфера та наче ляльковий стиль, та водночас готичні світи Тіма Бертона. Похмурі локації, зловісні монстри та химерне оточення викликають справжнє відчуття тривоги, ізоляції та безнадійності. Деталізація вражає: навіть мікроскопічні тріщини, відбитки пальців або текстура тканини помітні у VR, занурюючи гравця у глибину цього дивного, але водночас привабливого світу.

Геймплей та механіки

Геймплей The Midnight Walk базується на поєднанні stealth, дослідження світу, головоломок та наративного досвіду. Кожна секунда проходження сповнена напруги, адже світло Потбоя необхідне, щоб орієнтуватись, але водночас воно приваблює небезпечних істот. Гравець змушений балансувати між рухом у темряві та уникненням монстрів, що створює унікальну атмосферу постійного ризику. Особливо вражає механіка "заплющених очей", яка дає змогу бачити приховані шляхи, предмети чи уникати ворогів. Вона найкраще працює саме у режимі віртуальної реальності. Саме ця ідея додає глибини, змушуючи буквально "дивитись, не дивлячись". 

Головоломки у гри здебільшого прості, але добре інтегровані в сюжет і не відволікають. Весь досвід займає 3–5 годин, що оптимально для формату VR-пригоди, проте у звичайному режимі хотілось би більшої тривалості.

Можливо цього можна було б досягти шляхом збагачення наративу для прямішого подання історій, чи додавання додаткових активностей. Бо вони тут досить прості – це просто збір колекційних предметів: голосових нотаток чи відеоплівок, що додатково розкриваються сюжет, чи платівок з музикою з рівнів. А ще на рівнях можна знаходити фігурки персонажів чи ворогів у мініатюрі. Всі предмети можна розглядати чи слухати в портативній "хаб-локації" – затишному, хоча комусь може здатись, що і не дуже, будиночку на ніжках. Він слідує за героями всюди, і часом треба вирішувати простенькі головоломки, аби він міг пройти за Обпаленим та Потбоєм далі.

Перейдемо до головоломок. Вони прості, проте досить різноманітні, і не встигають набриднути за короткий час гри. Більшість вирішуються використанням сірників, що є всюди по локаціях, та за участі нашого горщика з жаринами. Його треба направляти, вчасно запалювати вогні чи перекидати між зонами. Деякі головоломки дуже прості, проте вимагають цікавого підходу, який краще побачити, тому не будемо розбирати ці деталі. Головне уважно слухати, що кажуть персонажі чи підказують обпалені записки на рівнях.

Бойової системи тут нема, хоча цей світ і населяють небезпечні монстри. Від них можна врятуватися лише втечею, або скраданням. Хоча згодом гравцю і видають ручну гармату, що стріляє сірниками, та вона призначена здебільшого для вирішення просторових головоломок. А проти ворогів може бути використана для оглушення, щоб виграти трохи часу для втечі й хованки в якійсь печері, чи шафі.

Інтерактивність світу проявляється в деталях подання наративу від персонажів, колекційних звукових та інших записок, сценках, що відбуваються між персонажами та десь на фоні. Це все неабияк насичує атмосферу The Midnight Walk.

Саундтрек та озвучка

Звуковий супровід в The Midnight Walk працює не просто як фон, а як невіддільна частина ігрового досвіду. Саундтрек, створений незалежними композиторами, коливається між похмурими, тягучими мелодіями та крихкими, майже ілюзорним ембієнтом. Музика вміло передає внутрішній стан героя та його мандрівку крізь символічні "світи спокути".

Ефекти оточення тут окремий витвір мистецтва: важке дихання персонажа, шарудіння монстрів у темряві, ледь чутні кроки Потбоя, – все це робить гру максимально реалістичною, особливо у VR. Рекомендуємо грати в навушниках. Контролери PlayStation VR2 (саме цю гарнітуру вдалось спробувати під час проходження) вібрують у моменти небезпеки. Синергія звукового супроводу та вібрації контролерів, навіть простого геймпада для звичайного режиму гри, посилює ефект занурення в цей світ неймовірно.

VR режим

The Midnight Walk максимально розкриває себе саме у VR. З першого кроку відчувається, що гра створена як авторський VR-досвід, а не як порт зі звичайної версії гри. Підтримка сучасних шоломів віртуальної реальності з тактильною віддачею контролерів і самої гарнітури дає змогу повністю зануритись у цей моторошний світ, де кожен рух, кожна вібрація, кожен звук здаються реальними.

Слід відзначити надзвичайно органічне використання VR-елементів. Наприклад, механіка "закритих очей" реалізована рухом рук або кнопкою, і цей фізичний жест значно підсилює психологічне сприйняття ситуації. Відчуття глибини сцен вражає – великі монстри, що непомітно наближаються з темряви, здаються ще страшнішими в VR, а об’ємна глиняна текстура світу буквально "відчувається".

Контролери VR активно використовуються: можна направляти Потбоя, взаємодіяти з оточенням, вирішувати головоломки, уникати ворогів, злегка відчиняти двері та вправлятись з гарматою спеціальними жестами. Хочеться похвалити гаптичний відгук, який дає додатковий рівень занурення. Саме у VR The Midnight Walk стає повноцінною інтерактивною казкою, яка дещо блякне на звичайному моніторі чи телевізорі.

І дуже шкода, що такий досвід псує технічна реалізація. На всіх платформах помітні проблеми з роботою у VR-режимі. Це можуть бути фрізи та підвисання і рухи ривками, що дещо виривають з занурення. Також на підключеному до SteamVR PlayStation VR2 періодично виходило з ладу відстежування контролерів, що вимагало перезапуску гри. Тож велику частину гри прийшлось проходити уже без такого занурення. Цікаво, що при цьому The Midnight Walk чудово працює на Steam Deck з високими налаштуваннями графіки та високою частотою кадрів.

Крім технічних недоліків, все ж хочеться похвалити реалізацію переміщення і запобігання захитування та інших неприємних ефектів, які притаманні VR-іграм. В The Midnight Walk дуже комфортно грати в шоломі, і навіть динамічні сцени, де треба тікати від ворогів, проходяться без проблем.

Що в підсумку

The Midnight Walk не дає однозначних відповідей, і це одна з її головних приваб: історія, сповнена метафор та символізму, залишається відкритою для трактування. Гра більше нагадує інтерактивну артінсталяцію, ніж класичний відеоігровий досвід. І водночас тут вистачає геймплею, аби проєкт не виглядав, як простий симулятор ходіння. Вправне поєднання простих головоломок та елементів горору роблять цю історію такою, що запам’ятовується. А як тільки розробники покращать технічну частину VR-режиму, ця пригода стане ще більш яскравою і вражаючою.

Оцінка межі
8
/ 10
Що сподобалось
  • унікальний візуальний стиль
  • атмосфера
  • метафорична історія
  • деталізація й візуальна виразність
  • звукове оформлення
Що не сподобалось
  • коротка тривалість
  • прості головоломки
  • дрібні технічні проблеми (здебільшого з VR)

The Midnight Walk – це незабутня подорож у світ темряви та світла, яка поєднує унікальний візуальний стиль, захопливий сюжет та інноваційні механіки. Гра рекомендується шанувальникам атмосферних пригодницьких ігор та тим, хто шукає нові враження. Особливо The Midnight Walk розкривається у VR

Поділитися:
Посилання скопійовано
Реклама:
Реклама: