Іноді заміна десктопа ноутбуком не передбачає частих переміщень самого лептопа далі стін власного дому. В таких випадках виробник може сконцентруватися на продуктивності та додаткових можливостях системи, а не шукати рішення для максимальної економії ваги чи подовження автономної роботи. MSI Raider GE78 HX 13V не акцентує на вазі чи розмірах, а як раз фокусується на чималій потужності та різних деталях, які мають догодити геймерам та вибагливим користувачам. Тож в сьогоднішньому огляді ми познайомимося з однією з його топових версій.
Характеристики MSI Raider GE78HX 13VI-209UA
Модель | MSI Raider GE78HX 13VI-209UA |
Дисплей | IPS, 17”, роздільна здатність 2560×1600, співвідношення сторін 16:10, частота 240 Гц |
Процесор | Intel Core i9-13980HX |
Оперативна пам’ять | 64 ГБ DDR5-5600 |
Сховище | 2 ТБ |
Графіка | NVIDIA GeForce 4090 (16 ГБ) |
Порти | HDMI 2.1, USB-A 3.2 Gen 2, USB-A 3.2 Gen 1, 2×USB-C 3.2 Gen 2, Thunderbolt 4, RJ-45 (2,5), 3,5 мм комбінований роз'єм, SD |
Бездротові модулі | Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.3 |
Камера | 1080p |
Аудіо | Акустична система з 6 динаміків та мікрофон |
Клавіатура | Клавіші острівного типу з RGB-підсвічуванням, SteelSeries |
Акумулятор та зарядка | 99 Вт·год, основний блок живлення 330 Вт |
Розміри | 380×298×23 мм |
Вага | 3,1 кг |
Комплектація MSI Raider GE78
Погляди на необхідність розширеного комплекту для дорогих ігрових моделей можуть бути різни. З одного боку, купуючи дійсно недешевий пристрій, приємно отримати з ним якісь «бонуси». З іншого — люди, які можуть собі дозволити такі лептопи, напевно вже мають всі необхідні аксесуари, які повністю задовольняють їх вимоги. MSI Raider відповідає другому випадку, адже в коробці з лептопом є лише блок живлення.
Серед аксесуарів все ж не вистачає пари речей. По-перше, якщо в планах все ж є переміщення, то без рюкзака великого розміру для такого лептопа не обійтися. По-друге, через специфіку розміщення USB-портів, геймерам буде зручніше з додатковим хабом (далі я поясню цю думку). Все інше, скоріше за все, в досвідчених гравців вже має бути. А за бажанням зберегти фірмовий стиль, виробник пропонує різноманітні ігрові аксесуари.
Дизайн та зручність використання
При глобально знайомій зовнішності, MSI Raider з оновленнями набуває нових акцентів. Це невеликі зміни в дизайні, які додають зовнішності лептопа типової «агресії», якої простіші моделі зазвичай уникають. Традиційно, тут також залишили додаткову зону з підсвічуванням на передньому краї топкейса, що додає впізнаваності саме цієї лінійки. Тож загалом, з першого погляду на такий ноутбук можна ствердно сказати, що це саме геймерська модель.
Цього разу Raider не збільшували до 18 дюймів, але лишили 17-дюймову модель. І, як лептоп для ентузіастів, він має величенький корпус (для більшої портативності з непоганою продуктивністю виробник пропонує лінійку Stealth). Габарити тестової моделі становлять 380×298×23 мм, а вага — 3,1 кг. До ваги сміливо можна додавати важкенький блок живлення, що з додатковими речами в рюкзаку все ж буде відчуватися.
Склали корпус частково з металу та пластику. Металеві частини є на зовнішній частині дисплейного блока та на верхній частині топкейса. При цьому на корпусі є різні акценти, які в купі додають зовнішності відповідного статусу. Серед таких є деякі контрастні лінії над охолодженням позаду та під дисплеєм, ледь помітні логотипи виробника в перфорації для динаміків, дрібні акценти на корпусі тощо.
Навіть знизу на лептопі чимало стилізованих елементів. І нехай їх не видно під час роботи, складаючи лептоп в рюкзак чи «подорожуючи» з ним в різні частини помешкання, доволі приємно, що потрібна стилізація є з усіх сторін. Заразом знизу є великі ніжки (та червона «точка опори»), які разом із загальною вагою непогано тримають лептоп на місці під час ігор.
Втім, найбільше уваги на корпусі отримає саме підсвічування. Окрім клавіатури, «RGB-світильник» є в логотипі на дисплейному блоці та (найпомітніше) в передній частині топкейса. Тут вся панель зроблена з прозорого пластика, який прикриває матричне підсвічування. Виглядає це доволі оригінально та дійсно відповідає характеру ігрового лептопа. Звісно, підсвічування має декілька опцій, й за потреби відключається разом з активацією енергоощадного режиму роботи системи.
Єдине питання тут до витривалості такого пластику. Зі зрозумілих причин він глянцевий, а такі поверхні частіше за все з часом можуть вкриватися подряпинами, затиратися тощо, особливо, якщо в користувача є годинник чи браслет на руці, які як раз можуть частенько зачіпати цю частину топкейса. Хоча й не факт, що це буде дуже помітно на чорному корпусі. Тим паче такі дрібні пошкодження все одно жодним чином не вплинуть на роботу.
А взагалі, як лептоп для ентузіастів (чи то для ігор або інших «важких» завдань), MSI Raider виглядає та відчувається гарно. Він «впевнено» зібраний та з ним приємно працювати. Але для підтримки охайного зовнішнього вигляду, десь поряд завжди варто тримати ганчірочку з мікрофібри, адже металеві частини корпусу напрочуд легко вкриваються відбитками рук.
Порти MSI Raider GE78
Великий топкейс та особливості складових все ж дозволили розмістити порти з трьох сторін, а не лише двох. Так, зліва є Thunderbolt 4, слот для SD-карток та комбінований 3,5 мм Jack для гарнітури; позаду розташувалися порт живлення, USB-C 3.2 Gen2, HDMI 2.1 та RJ45; ну а на правому боці ще один USB-C 3.2 Gen2, USB-A 3.2 Gen2 та USB-A 3.2 Gen1. Набір дійсно непоганий, але є нюанси.
По-перше, лише двох USB-A може вистачити не кожному (для прикладу: гравцю потрібно під’єднати мишу, мікрофон та навушники, й всі вони потребують по вільному порту USB-A). По-друге, обидва порти USB-A знаходяться справа, що в більшості випадків буде означати «мішанину» з дротів під рукою з мишею під час ігор. Тут і може знадобитися USB-хаб, про який я згадував у розділі комплектації. Так, у випадку, коли лептоп використовується заміною десктопу з використанням зовнішніх маніпуляторів та монітора, незручностей не має бути. Але в «режимі лептопа» таке розміщення важливих портів для аксесуарів все ж не найзручніше.
Дисплей MSI Raider GE78
Куди ж моделі для ентузіастів без великого дисплея, правда? Тестовий MSI Raider має 17-дюймовий екран з роздільною здатністю 2560×1600 точок та співвідношенням сторін 16:10. До такого співвідношення сторін зараз переходять чимало ігрових моделей, тому нічого дивного в цьому немає, та й звикнути до нього — швидка справа. Рамки довкола екрана важкувато назвати тендітними, але й, знову ж, маємо модель, яка має бути продуктивною, а не маленькою.
Також це швидка панель, яка має частоту оновлення у 240 Гц. Цей показник можна зменшити до стандартних 60 Гц, але робити це навряд хтось коли-небудь захоче. Ба більше, забігаючи наперед, показники FPS в деяких іграх при таких складових вже наздоганяють матрицю, а іноді навіть й випереджають її.
Фірмова утиліта MSI True Color передбачає декілька варіантів колірних профілів для різних сценаріїв використання. Але, як показали заміри нашого колориметра, профіль Gamer має підійти для більшості випадків. Для прикладу, в sRGB чи P3 користувач отримає занадто «холодне» зображення, коли в Gamer температура відповідає стандарту. Й хоча в утиліті передбачені ширші налаштування, навряд середньостатистичному користувачу буде цікаво займатися зайвими доопрацюваннями, коли є готовий профіль з великим колірним охопленням та відповідними потребам іншими параметрами.
Заміри профілю Gamer:
Заміри профілю sRGB:
З підсвічуванням проблем не буде. Максимум, який побачив наш колориметр, становить 500 кд/м². З урахуванням матового покриття екрана, цього вистачить навіть для роботи поряд з вікном на сонячній стороні будинку. Ввечері знизити підсвічування можна до 25 кд/м², чого вже трохи забагато для повної темряви, але зовсім не критично. Що все ж хотілося б мати, так це датчик освітлення та автоматичне регулювання підсвічування, адже дорогий лептоп міг би робити це за користувача. На жаль, більшість Windows-ноутбуків все ще не має подібної функціональності.
Безпека MSI Raider GE78
Мені дуже подобається, коли лептопи мають додаткові засоби аутентифікації користувача, що дозволяє оминати рутинні введення паролів. Чомусь чимало виробників ігнорують такі моменти в ігрових моделях. А от Raider все ж має інфрачервоний сканер обличчя власника.
За час тестування ноутбука він жодного разу не відмовився працювати та йому практично не заважали, наприклад, великі навушники чи підперте рукою підборіддя (з сонним обличчям). Підтримка Windows Hello також передбачає деякі сторонні застосунки, що взагалі сильно збільшує комфорт, коли, наприклад, під час роботи потрібні довгі паролі, доступ до яких можна отримати відсканувавши обличчя.
Маніпулятори та мультимедіа
MSI експериментує з деякими лептопами, колаборуючи з різними виробниками аксесуарів (для прикладу, є моделі навіть з Cherry MX). Raider отримав клавіатуру з логотипом SteelSeries. І, звісно, разом з підсвічуванням кожної окремої клавіші, різноманітні ефекти можна синхронізувати з іншими пристроями цього виробника. Також має непоганий вигляд акцентований блок WSAD.
Сама ж клавіатура виявилася напрочуд приємною в іграх та повсякденному використанні, навіть з урахуванням мінімізованого NUM-блока з незвичним розташуванням клавіші Enter. Ані в іграх, ані в «сліпому» наборі тексту, мені не довелося до неї жодним чином пристосовуватися. Що також зручно, це акцентоване підсвічування функціональних клавіш при натисканні Fn, що на початку використання краще допомагає зорієнтуватися з пошуком потрібного налаштування.
Великий скляний трекпад теж не розчарував. Його розміри становлять 131×82 мм, а розташування дозволяє залишати трекпад увімкненим під час ігор — в мене не було ситуацій випадкового натискання. В роботі з ним все добре: навіть при стандартних налаштуваннях, звикати до чутливості не довелося, і жести працювали як мають.
Ще MSI Raider може здивувати звуком. Система складається з двох твіттерів та чотирьох сабвуферів, які разом працюють краще за переважну більшість динаміків ігрових лептопів. Це, на жаль, не найдетальніший звук, який можна отримати, проте для базових потреб в озвучуванні фільмів, відео в інтернеті, подкастів тощо, цих динаміків цілком достатньо. Втім, грати все одно буде зручніше в гарнітурі через високий рівень шуму від системи охолодження, а музика все ще значно краще звучатиме або в навушниках, або через зовнішні аудіосистеми.
Вебкамеру з роздільною здатністю у 1080p можна найліпше описати як «ОК». Її можливостей цілковито вистачає для звичайного спілкування у відеочатах, хоча на картинці все одно залишається чимало помітного цифрового «шуму» при домашньому освітленні. Але при цьому вона має окрему «шторку» для підвищення приватності.
Вбудовані мікрофони, навіть з увімкненим штатним шумозаглушенням, все одно «чують» трохи більше, ніж потрібно. Тому зовнішній мікрофон чи гарнітура залишаться кращим вибором для спілкування під час ігор. А от в тихому приміщенні поспілкуватися більш-менш можна, але доведеться намагатися мінімізувати використання клавіатури чи інших дій поряд із лептопом. Це доволі класична ситуація для більшості подібних мікрофонів.
Продуктивність та ПЗ
Як вже не раз зазначалося, MSI Raider є заміною десктопних ПК для ентузіастів, тому й укомплектовано систему має бути якнайкраще. Модель традиційно має декілька варіантів устаткування, й в нашому випадку це одна з найдорожчих опцій. Таким чином в топкейс потрапили: Intel Core i9-13980HX (8 продуктивних ядер з частотою до 5,6 ГГц, 16 енергоощадних — 4 ГГц, 36 МБ кеш, до 75 Вт), NVIDIA GeForce RTX4090 (16 ГБ GDDR6, до 2040 МГц, до 175 Вт), 64 ГБ оперативної пам’яті DDR5-5600 та 2-терабайтний PCIe 4.0 NVMe.
За бажанням користувач може розширити накопичувач з поєднанням в RAID-масив, для чого відведено ще один слот. Більших змін для такої комплектації вже практично не залишилося. Для бездротового зв’язку є Wi-Fi 6E, або 2,5-гігабітний Ethernet-порт для фізичного підключення до мережі. А підтримку бездротових аксесуарів забезпечить Bluetooth 5.3.
Для роботи передбачено чотири режими: Extreme Performance, Balanced, Silent та Super Battery. При цьому лептоп може самостійно перемикатися між ними в залежності від поточних задач. Користувач також може самостійно обрати режим перемикання відеоприскорювачів, серед яких є можливість роботи лише дискретної карти — вже стандартна опція для нових лептопів. Поки що для зміни поведінки відеокарт щоразу доводиться перезавантажувати систему, тому значно зручніше обрати гібридний режим, з яким, щоправда, можна втратити трохи зайвих FPS в іграх.
Але це точно не стане проблемою. З такими показниками продуктивності MSI Raider є лідером серед тих лептопів, які бували в нашій редакції. І не дивно, що саме вироби MSI використовуються для демонстрацій можливостей від Intel, адже синтетичні тести дійсно показали чималі цифри (як для портативних ПК). І частково саме це є платою за не найскромніші габарити та вагу. Втім, з таким запасом продуктивності лептоп балансує подібні недоліки.
Щоправда, якщо в користувача все ж буде бажання взяти лептоп із собою та попрацювати в дорозі, енергоощадний режим та відсутність поряд розетки зведуть продуктивність до рівня значно простіших систем. Але для базової роботи з браузером, поштою, офісними програмами чи відтворенням медіа — потужності більше за потрібне.
Мережа | Батарея | |
3DMark (TimeSpy) | 21 234 | 875 |
3DMark (CPU Profile, max threads) | 12 998 | 3 047 |
CineBench R23 (single/multi core) | 2 028/28 981 | 838/5 809 |
PCMark 10 | 12 067 | 3 272 |
Від ігрових тестів також залишилися чудові враження. MSI Raider зміг показати найвищі показники FPS серед тих лептопів, які встигли потрапити на огляди «Межі». Середні значення при високих налаштуваннях графіки та повній роздільній здатності можна побачити нижче. І тут хочеться зауважити, що в окремих іграх лептоп продемонстрував поки що небачені мені цифри. Так, в PUBG — не найкращому прикладі оптимізації подібних ігор — місцями можна було побачити понад 400 FPS. І нехай це не стабільний показник на всіх можливих картах, «стрибок» все одно дуже приємний.
Як завжди, в такому режимі доведеться грати в навушниках, адже система охолодження COOLER BOOST 5 гучна. Разом з шістьма тепловими трубками використовуються два вентилятори. Для всього цього передбачено чималі отвори в корпусі, включно з великою «прозорою» зоною в нижній кришці топкейса. Тому й рівень шуму залишається високим. Під навантаженням система нагрівається до 95°C, що на робочій поверхні відчутно лише в деяких частинах клавіатури. При цьому можна побачити незначний тротлінг у декілька відсотків, що жодним чином не впливає на ігровий процес. А під час звичайної роботи температура в системі тримається на рівні 45°C, що практично не відчувається на корпусі, але при цьому СО більше працює, ніж вимикається (на абсолютно тиху роботу розраховувати не варто).
З Windows 11 проблем не було. Але з кількістю доповнень виробник трохи перестарався. Так, для керування системою, зображенням, звуком, підсвічуванням тощо, є окремі програми. Деякі з них постійно знаходяться в панелі задач. Було б значно зручніше, як би все це керування було зібрано в одному місці й дизайні, тим паче в інших виробників є приклади таких програм. В MSI пішли іншим шляхом, і, суб’єктивно, він не такий зручний.
Автономність MSI Raider GE78
Працюючи на позиції десктопа, подібним ноутбукам не так принципова автономність. Але це не привід виробникам складати руки. Тому певну увагу приділяють й цьому пункту. Нові моделі вже спроможніші протриматися без розетки декілька годин, але виключно для простої роботи. Так, наш стандартний тест автономності в ігровому режимі показав результат в 1 годину 14 хвилин, а в офісному — 5 годин 32 хвилини. На комфортних налаштування рівня звуку та підсвічування, перегляд двогодинного фільму відібрав 40% заряду, а при звичайній роботі лептоп витрачав 15-20% заряду на годину.
Втім, такі моделі, як MSI Raider, скоріше за все потребуватимуть блок живлення, залишаючи звичне місце роботи. І тут він доволі великий. Зі стандартним блоком рюкзак стане важчим майже на 1,4 кг. При цьому з його потужністю у 330 Вт, повністю зарядити акумулятор ємністю у 99 Вт•год вдається трохи більше за 3 години. Можна додатково придбати менший та слабший БЖ та живити лептоп через USB-C/Thunderbolt, але в такому випадку розраховувати на максимальну продуктивність не вийде.