ASUS ROG Strix XG249CM — ігровий монітор з порівняно невеликою діагоналлю і високою частотою оновлення, 270 Гц. На відміну від бюджетного ASUS TUF Gaming VG247Q1A, що був у нас на огляді кілька місяців тому, цей монітор належить до “топової”, так би мовити, лінійки компанії — Republic of Gaming, тож і характеристики у нього відповідні.

 

Характеристики

Діагональ 23,8”
Кривина відсутня
Співвідношення сторін 16:9
Тип панелі IPS
Роздільна здатність 1920х1080
Частота оновлення 270 Гц
Колірне охоплення 105% sRGB
Кольори 16,7 млн
Яскравість 350 кд/м²
Контраст 1000:1
Підтримка HDR HDR10
Настінне кріплення VESA 100×100
Регулювання висота, нахил, поворот вліво-вправо, портретний режим
Роз’єми 1х DisplayPort 1.2, 1х HDMI 2.0, 1х USB-C (з підтримкою Power Delivery 15 Вт), USB Hub: 2x USB 3.2 Gen 1, вихід на навушники
Додаткова функціональність KVM
Габарити (разом з підставкою), ВхШхГ 540 x (388~488) x 238 мм
Вага 8,8 кг
Орієнтовна ціна в Україні 20,4 тис. грн

 

Дизайн

Трохи несподівано, але в ASUS ROG Strix XG249CM зовсім немає такого вже традиційного елементу ігрових продуктів, як RGB-підсвічування. Виявляється, так теж можна! Загалом дизайн монітора можна назвати стриманим, без будь-яких “яскравих” елементів, що миттєво впадають в око. У корпуса використовується поєднання матового та глянсового пластику, позаду можна знайти рельєфне лого ROG і візерунок у вигляді ліній, який заразом виступає позначенням кнопок керування монітором.

Навколо екрана є тонка “невидима” рамка, що ховається під захисним склом — разом з тонкою лінією бічної грані корпусу зображення оточує рамка шириною 6 мм по боках і зверху та ~22 мм — знизу. Підставка традиційної для серії форми — металеві “лапи” у вигляді стилізованого “гвинта”. Вона має усі необхідні ступені свободи — регулювання екрана по висоті (хід 100 мм), повороти вліво-вправо (+25° ~ -25°), нахил вперед-назад (+20° ~ -5°) та перехід у портретний режим.

Усі відеороз’єми розташовані в невеличкій ніші під кріпленням підставки: DisplayPort 1.2, HDMI 2.0 та USB-C — через останній також можна передавати відеосигнал, причому роз’єм також підтримує заряджання під’єднаного пристрою (15 Вт). Також тут можна знайти USB-концентратор з USB 3.2 Gen 1 і мініджек для навушників.

ASUS ROG Strix XG249CM — монітор для кіберспортсменів

 

Меню

ASUS ROG Strix XG249CM керується за допомогою трьох апаратних кнопок та 5-позиційного джойстика, що розташовані в правому нижньому куті на задній панелі. На дві кнопки можна призначити користувацькі функції в системному меню (за замовчуванням це виклик ігрового меню GamePlus та меню відеорежимів GameVisual), натискання джойстика викликає швидке меню — з доступом до головного та “гарячим клавішам”. Цікаво, що його відхилення без виклику меню ніяк не використовується, на відміну від інших моніторів.

ASUS ROG Strix XG249CM — монітор для кіберспортсменів

Першим пунктом у головному меню йде ігровий розділ — тут можна налаштувати ступінь овердрайву, активувати AMD FreeSync Premium, обрати відеорежим у меню GameVisual та отримати доступ до ігрових параметрів у GamePlus (наприклад, увімкнути відображення частоти кадрів і навіть графік її зміни з часом).

Меню Image містить традиційні налаштування зображення — яскравість, контрастність, фільтр синього кольору у підсвічуванні, динамічний контраст тощо. У наступному меню, Color, можна змінити колірну температуру, гамму та насиченість кольорів. Меню Input Select дозволяє вручну перейти на інший відеовхід, у MyFavorite можна змінити функції “гарячих клавіш”, а в System Setup містяться системні налаштування — мова та поведінка екранного меню, рівень гучності навушників (власних динаміків у монітора немає) тощо.

 

Функціональність

В цьому моніторі використовується 8-бітова 23,8-дюймова IPS-панель з роздільною здатністю Full HD. Щільність точок складає трохи більше ніж 92 PPI, розмір точки ~0,275 мм. Це цілком типові показники, зі звичайної відстані до екрана розгледіти окремі пікселі важко, проте гострий зір помітить легку нестачу “плавності” у шрифтів чи кривих ліній.

Максимальна частота оновлення становить 270 Гц (при підключенні через DisplayPort; для з’єднання по HDMI максимум — 240 Гц). Крім того, ASUS ROG Strix XG249CM підтримує технологію адаптивної частоти AMD FreeSync Premium та сумісний з NVIDIA G-Sync.

Яскравість в цьому моніторі регулюється за допомогою зміни сили струму, ШІМ не використовується на всьому діапазоні яскравості, тож мерехтіння екрана у звичайному режимі у ньому немає.

ASUS ROG Strix XG249CM — монітор для кіберспортсменів

Як і в деяких інших ігрових моделях, в ASUS ROG Strix XG249CM є можливість підвищення чіткості в динамічних сценах шляхом відключення підсвічування “через кадр” (пункт ELMB в ігрових налаштуваннях, має п’ять ступенів інтенсивності). Це значною мірою знижує максимальну яскравість та призводить до мерехтіння екрана, проте повністю усуває розмиття зображення в динаміці та шлейфи за об’єктами, що швидко рухаються. ELMB несумісний з технологіями адаптивної частоти й може використовуватися лише на фіксованих частотах оновлення — але в цьому моніторі також додатково є ще одна власна технологія ASUS — ELMB SYNC, яку можна активувати заразом з AMD FreeSync або NVIDIA G-Sync.

Є в ASUS ROG Strix XG249CM і трохи незвичні як для ігрового монітора функції. Наприклад, у нього є відеовхід USB-C з функцією Power Delivery (15 Вт), тож його зручно використовувати разом з ноутбуком або заряджати від нього мобільний пристрій. Ще незвичніша функція — наявність KVM-перемикача, який чекаєш побачити скоріше в офісному моніторі. У системній вкладці екранного меню у пункті USB Setup можна обрати, до якого порту USB під’єднані клавіатура/миша (USB-C, якщо використовується ноутбучна, або USB-B — для десктопної периферії), під’єднати до відеовходів два комп’ютера — і керувати ними обома за допомогою одного комплекту.

 

Якість зображення ASUS ROG Strix XG249CM

Покриття екрана — традиційне матове, воно зберігає свої властивості незалежно від кута погляду, на відміну від “напівматового”, яке стає майже глянсовим, якщо дивитися на нього збоку. Так званий кристалічний ефект присутній, але помірний — краще за все його видно на макрознімку екрана.

ASUS ROG Strix XG249CM — монітор для кіберспортсменів

Виробник вказує час реакції панелі на рівні 1 мс (GtG). Це дуже добрий показник як на IPS-панель — ASUS навіть заявляє, що ця панель “FastIPS”, і її рідкокристалічні елементи перемикаються вчетверо швидше за традиційні IPS-панелі.

В налаштуваннях є можливість розгону панелі через OSD — пункт Variable OD в ігровому меню. Цей параметр має п’ять рівнів інтенсивності й можливість повного вимкнення. Зазначимо, що навіть без овердрайву чіткість зображення в динаміці є дуже високою – розмиття об’єктів, що швидко рухаються, майже не помітні. Перші три рівні розгону панелі ще трохи покращують ситуацію, тоді як на четвертій вже з’являються артефакти овердрайву у вигляді “шлейфів” за об’єктами; на максимальному розгоні вони настільки сильні, що вже заважають сприйняттю того, що відбувається на екрані. Тож ми б рекомендували використовувати третій рівень розгону — на ньому динамічне зображення лишається чітким і без артефактів.

Овердрайв вимкнено/Level 1/Level 3/Level 5:

Рівномірність чорного дуже добра, у темному приміщенні за умови максимальної яскравості екрана можна побачити світліші зони у нижньому лівому куту та трохи менш помітну — у правому верхньому.

ASUS ROG Strix XG249CM — монітор для кіберспортсменів

Glow-ефект досить сильний: якщо дивитись на екран збоку та зверху, у чорного фона з’являється легке світіння коричневого відтінку, причому з лівої сторони воно помітно сильніше, ніж з правої.

Стосовно кутів огляду, вони типові як для IPS-панелі та дуже пристойні: яскравість, контраст і насиченість знижуються дуже помірно, зміни колірної температури майже немає.

За замовчуванням встановлюється відеорежим Racing — він має найуніверсальніші налаштування і добре підходить для використання у якості головного. Колірне охоплення в ASUS ROG Strix XG249CM стандартне, повністю покриває простір sRGB, 78% Adobe RGB та 79% DCI-P3. У різних відеорежимах GameVisual охоплення лишається майже однаковим, лише у режимі sRGB, який проходить заводське калібрування, воно трохи зменшується (94% sRGB, 71% Adobe RGB, 71% DCI-P3).

ASUS ROG Strix XG249CM — монітор для кіберспортсменів

Найнижча яскравість — 38 кд/м², це дуже добре як для десктопного монітора; за такої яскравості можна цілком комфортно працювати або грати навіть у повній темряві. Максимальна яскравість трохи вище за заявлену — 370 кд/м², а от максимальний контраст помітно нижчий, усього лиш 700:1 (проти заявленого 1000:1).

Колірна температура може мати три значення — Cool (10600K), Normal (8400K) та Warm (7200K). Також в налаштуваннях присутній користувацький режим з ручними регулюваннями за трьома головними кольорами — за замовчуванням значення температури в ньому таке саме, що й у Warm. Зазначимо, що у всіх варіантах зображення має “холоднуватий” вигляд, і досягти рекомендованого значення в 6500K можна лише за допомогою калібрування (або намагатися в ручному режимі виставити прийнятне значення повзунками RGB).

В ASUS ROG Strix XG249CM є налаштування гамми, яке може приймати три значення — 1.8, 2.2 та 2.5. В усіх трьох випадках реальне значення гамми точно відповідає заявленому, і для використання у Windows середній варіант, 2.2 є оптимальним варіантом, зі збалансованою насиченістю та добре опрацьованими деталями як у тінях, так і в яскравих зонах.

Рівномірність колірної температури середня — максимальне відхилення у різних зонах екрана становить майже 6%; проте як для ігрового монітора це зовсім не критично. Рівномірність білого поля також не найкраща: найяскравішою зоною є центр екрана, найтемнішими — нижні кути; різниця між ними становить 12-14%.

Інші відеорежими GameVisual (Scenery, Cinema, RTS/RPG, MOBA) відрізняються базовими налаштуваннями яскравості, контрасту, насиченості кольорів, гамми тощо. Трохи “осторонь” тут стоїть режим sRGB, який проходить заводське калібрування (що знов-таки нечасто роблять з ігровими моніторами). У ньому блокуються усі ручні налаштування зображення, яскравість становить 100 кд/м², колірна температура 7500K, а точність кольоровідтворення виявляється дуже високою – середнє значення ΔE значно менше одиниці.