Топ 5 технологічних трендів року: ШІ, робототехніка, кібербезпека, криптовалютний бум…
Наприкінці минулого року аналітики американського видання Forbes склали список з 12 технологічних прогнозів на 2025 рік, які суттєво вплинуть на розвиток людства.
"Економічна правда" вибрала деякі з них, а CEO Favbet Tech Артем Скрипник поділився своїм баченням важливих технологічних трендів року, які змінять світ.
Так, цього року відбуватиметься активна трансформація через ШІ та робототехніку. За словами фахівця, мультимодальний ШІ незабаром змінить сферу охорони здоров’я, освіту, комунікації та багато інших галузей, а ШІ-агенти стануть стратегічною робочою силою; ця технологія універсальна і може бути налаштована під різні завдання.
"Сьогодні ми спостерігаємо глобальний тренд у розвитку мультимодальних ШІ-моделей, які здатні обробляти тексти, зображення, аудіо тощо. Подібним чином активно розвивається напрям ШІ-агентів, навколо яких зараз багато хайпу та обговорень. ШІ-агенти – це такі автономні програми, які можуть незалежно виконувати завдання. Це потенційно може змінити різні галузі. Я б не говорив зараз про ШІ-агенти, як про якийсь геймченджер на 2025 рік, але в довгостроковій перспективі, коли ми технічно навчимося правильно з ними працювати й будемо мати всі технічні можливості для впровадження ШІ-агентів, вони, безумовно, дуже сильно вплинуть на більшість бізнес-індустрій та держав. Найближчий рік-два ми будемо бачити фокус на ефективності та вирішенні нагальних проблем", – пояснив Артем Скрипник.
На думку експерта, у цьому році можна очікувати на бум в IT-секторі та у сфері розробки нових технологій для різного роду бізнесів. "Це стосується і експортоорієнтованих галузей, і логістики, де це вже впроваджується. Йдеться про рішення, які використовують ШІ, наприклад, для аналізу великих даних, автоматизації, маркетингу, підтримки клієнтів, оптимізації ланцюжків постачання. Все це буде інтегруватися в різні галузі: аграрну промисловість, виробництво, fintech. Що стосується держсектору та державних послуг, то тут існує важливе питання регуляції, етики, готовності держави використовувати нові технології. Якщо ж ми кажемо про технології, то тут теж потенціал величезний: автоматизація сотень рутинних процесів, обробка запитів, сортування документів, прийняття певних шаблонних рішень. Це те, що зараз робить Дія і Мінцифра – вони по суті оцифровують прийняття рішень", – заявив Артем.
За даними різних аналітиків, витрати на кібербезпеку у 2025 році перевищать $300 млрд через збільшення загроз з використанням штучного інтелекту. "Ми бачимо величезний тренд на кіберзахист. Витрати на кібербезпеку з кожним роком зростають, оскільки штучний інтелект впливає на це питання з двох боків. Як з точки зору атакуючих – це дає їм нові можливості, так і з точки зору тих, хто захищається – дає нові можливості для захисту. Я думаю, що тут Україна є однією із найбільш атакованих держав світу", – зазначив CEO Favbet Tech.
В Україні у 2025 році планують нарешті легалізувати криптовалюти. То чи є криптовалютний бум? "Так. Але чи можемо ми сказати, що ринок криптовалют такий, яким він був 3-5-7 років тому? Звісно, ні. Перемога Трампа на виборах, безумовно, вплинула на цей криптовалютний бум, адже президент США є прихильником криптоіндустрії. Ця галузь рухається в сторону традиційних фінансових ринків, як-от ринок цінних паперів або дорогоцінних металів, або валютний ринок. Тобто світ рухається до регулювання, створення правової бази стосовно компаній, які оперують на цьому ринку, стосовно провайдерів послуг, постачальників послуг. Я думаю, що ця тенденція буде у найближчі роки лише посилюватись. Кореляція з традиційними ринками буде посилюватись. Падає фондовий ринок – падає і криптовалютний. Росте фондовий ринок – росте і криптовалютний ринок", – підсумував Артем Скрипник.