Розвідувальне управління Міністерства оборони США у своєму звіті "2025 Worldwide Threat Assessment" повідомило про нову загрозу з боку росії – розширення її ядерного арсеналу за рахунок ракет класу "повітря-повітря" з ядерними бойовими частинами. Про це пише Defense Express.
Такі ракети існували ще за часів СРСР, зокрема Р-33, яка була розроблена у 70-х роках і прийнята на озброєння у 1981 році. Вона має дальність пуску 120 км у базовій версії та 160 км у модифікації Р-33С з активною радіолокаційною головкою самонаведення. Звичайна бойова частина такої ракети 55 кг і це дозволяє використовувати в ній малопотужні ядерні заряди до 5 кт.
Однак зараз росія розвиває нові моделі, серед яких Р-37, також відома як РВВ-БД. Цю ракету почали розробляти ще в СРСР, але на озброєння рф вона потрапила лише в 2014 році. Ракета Р-37 має дальність 200 або 300 км (для версії Р-37М) і також вона оснащена активною радіолокаційною системою наведення. Вага її бойової частини становить 60 кг, що дозволяє розмістити ядерний заряд.
Ще одним носієм ядерного заряду класу "повітря-повітря" є ракета КС-172, створена на базі ракети 9М83 для комплексу С-300В. Вона має дальність до 400 км і потужну систему самонаведення, здатну захоплювати ціль на відстані 80-100 км. Бойова частина цієї ракети 50 кг.
Такі ракети можуть бути використані на винищувачах МіГ-31, Су-35 та Су-57. Їхнє застосування викликає занепокоєння, адже ще за часів Холодної війни подібні ракети призначалися для знищення груп стратегічних бомбардувальників. Водночас сучасні повітряні бої значно відрізняються, що ставить під сумнів ефективність таких озброєнь. Однак якщо країна-агресор знову активізувалась в цьому напрямку, то значить вона цілеспрямовано нарощує свій військовий потенціал, спираючись на ядерні технології, що може свідчити про підготовку до нових сценаріїв ведення бойових дій.