Згідно з новим дослідженням, оприлюдненим в науковому журналі Nature, тривале перебування людей у середовищі з високим рівнем забруднення повітря може призводити до виникнення раку легенів навіть серед тих, хто ніколи не палив. Про це пише портал BGR.
Дослідження показало, що тривале вдихання повітря з підвищеним вмістом твердих мікрочастинок (PM2.5) може спричинити мутації в клітинах легень і призвести до раку у людей, які ніколи не палили. У пацієнтів із забруднених районів виявили значно більше мутацій, ніж у жителів чистих територій.
Рівень забруднення оцінювали за супутниковими даними й наземними вимірюваннями. В дослідження включили зразки пухлин 871 пацієнта з Африки, Азії, Європи та Північної Америки. Вчені провели повногеномне секвенування ДНК та шукали характерні "сигнатури" мутацій — сліди впливу токсичних речовин на клітини.
У мешканців забруднених регіонів спостерігалося істотно більше генетичних змін у легеневих тканинах, зокрема тих, що пов’язані з утворенням пухлин. Одна з мутаційних сигнатур, пов’язана з курінням, зустрічалася в 4 рази частіше серед мешканців забруднених регіонів. Окрім цього пришвидшене старіння клітин виявлялось на 76 % частіше.
Дослідження показує, що тривалий контакт здорових людей із забрудненим повітрям може спричинити зміни, схожі на ті, що виникають через куріння або природне старіння клітин. Однак головною проблемою являється те, що з ростом концентрації твердих мікрочастинок в повітрі збільшується кількість шкідливих мутацій в легенях, що призводить до непоправних наслідків.