В найближчі роки штучний інтелект вплине на 40% всіх робочих місць у світі, застерігає ООН у новому звіті. За прогнозами Конференції ООН з торгівлі та розвитку, до 2033 року ринкова вартість штучного інтелекту сягне $4,8 трлн, але вигоди від цієї технології залишаться сконцентрованими лише у декількох компаній. Про це пише CNBC.
"Переваги автоматизації на основі штучного інтелекту часто надають перевагу капіталу, а не праці, що може посилити нерівність і зменшити конкурентну перевагу дешевої робочої сили в країнах, що розвиваються", – йдеться у звіті.
Потенціал ШІ може спричинити безробіття та нерівність. Міжнародний валютний фонд робив подібні застереження понад рік тому. У січні Всесвітній економічний форум оприлюднив дані, згідно з якими 41% роботодавців планують скоротити свій персонал у тих сферах, де ШІ може їх замінити.
Звіт ООН також наголошує на нерівності між країнами: за даними ООН, 40% глобальних корпоративних витрат на дослідження та розробки у сфері ШІ зосереджені лише в 100 компаніях, більшість з яких розташовані в США та Китаї.
Таке домінування ШІ на національному та корпоративному рівнях може призвести до поглиблення технологічного розриву, внаслідок чого багато країн можуть опинитися позаду.
У своєму звіті ООН пропонує міжнародній спільноті низку рекомендацій для стимулювання інклюзивного розвитку. До них входять механізм публічного розкриття інформації про ШІ, створення спільної інфраструктури для ШІ, використання моделей ШІ з відкритим вихідним кодом та ініціативи з обміну знаннями й ресурсами в галузі ШІ.