Живі організми постійно випромінюють слабке світло, яке зникає після смерті. Про це свідчать результати нового дослідження вчених з Університету Калгарі, опублікованого в The Journal of Physical Chemistry Letters.
Йдеться про явище ультраслабкого фотонного випромінювання (Ultraweak Photon Emission, UPE), яке не потребує зовнішнього збудження. В експериментах з мишами виявили, що інтенсивність цього випромінювання значно вища у живих тварин, тоді як у щойно загиблих вона майже повністю зникає. У рослин UPE є динамічною та змінюється під впливом температури, пошкоджень чи хімічних обробок.
UPE виникає внаслідок хімічних реакцій, пов’язаних із клітинним метаболізмом і утворенням активних форм кисню (ROS). Ці молекули реагують на стрес і запускають процеси, які призводять до випромінювання світла у спектрі 200–1000 нм — однак воно надто слабке, щоб його можна було побачити людським оком.
Для спостереження дослідники використовували високочутливі EMCCD- і CCD-камери в повністю затемненому середовищі. У мишей за тієї самої температури тіла (37°C) світіння фіксувалося лише у живих тварин. У рослин пошкоджені ділянки світилися яскравіше, особливо після дії хімікатів чи тепла.
Науковці вважають, що вимірювання UPE може стати перспективним неінвазивним методом діагностики життєвих функцій у тварин і стресових реакцій у рослин.