Українська правда

Українське IT у 2025 році: держава не встигає за розвитком MilTech, знайти фахівців стає складніше

- 16 травня, 20:00

Один із найбільших чинників змін в українському ІТ — це розвиток штучного інтелекту, український ІТ-експорт приносить понад 14% валютних надходжень країни, а загалом в ІТ працює понад 343 000 людей.

Про це заявили експерти під час онлайн-події про український ІТ-ринок, яку провів Центр економічної стратегії спільно з German Economic Team. "Межа" виступила медіапартнером та модератором цього заходу.

За словами фахівців, через те, що одним із найбільших чинників змін в українському ІТ є розвиток штучного інтелекту, роботу, на яку раніше йшли місяці й сотні людей, тепер виконують маленькі команди всього за кілька тижнів.

Ще один напрям, який стрімко зростає — це MilTech. У Харкові, як розповів Олександр Медовой, голова наглядової ради Харківського IT-кластера та CEO компанії AltexSoft, вже працюють десятки MilTech-команд. Водночас держава не встигає за розвитком галузі. "Держава у нас його (новітній продукт) закуповувати не хоче, експортувати його з України не можна. Що ми робимо? Відкриваємо компанію в Литві і все легко туди переноситься. І далі імпортуємо звідти те, що потрібно", — зазначив Олександр.

Читайте також: Як IT-компанії в Україні автоматизують роботу завдяки штучному інтелекту та створюють власних ШІ-агентів

Олександр Медовой, CEO компанії AltexSoft; фото з сайту DOU

А от аналітикиня DOU Ірина Іпполітова розповіла про зміни в структурі попиту на ринку праці. За її даними, кількість вакансій зросла: 6500 у квітні, тоді як у 2023 році було близько 4000; разом з тим знайти роботу стало складніше — 15% спеціалістів активно шукають роботу, а сам процес займає понад два місяці; роботодавці пояснюють це дефіцитом сильних фахівців, а найчастіше згадують проблеми зі слабкими технічними знаннями й нестачею soft skills.

"Якщо до повномасштабної війни більшість ІТ-фахівців працювали у сервісних або аутсорсингових компаніях, то зараз все більше людей залучено до продуктових компаній. І частково саме цим пояснюється зміна розміру компаній: великі аутсорс-компанії поступаються місцем меншим продуктовим командам", — повідала Ірина.

CEO ІТ-компанії NIХ Віктор Шальнєв повідомив, що практика набирати студентів "на виріст" відходить, адже компанія не може дозволити собі чекати, поки вони навчаться. Він також розповів про обмеження з боку клієнтів щодо розробників, які перебувають в Україні: "Дехто із замовників особисто переконався, що розробника можуть раптово мобілізувати. У таких випадках команда на деякий час втрачає стабільність, а розвиток продукту призупиняється. Дедалі більше клієнтів або виводять проєкти з України, або ставлять жорстку вимогу, щоб основна команда працювала з безпечних регіонів — Європи, США тощо".

Штучний інтелект змінює правила гри: як молодь готується до майбутнього в ІТ

Load more