Депутати зареєстрували новий законопроєкт про заборону використання російського ПЗ
У Верховній Раді зареєстрували новий законопроєкт, що забороняє використовувати, розповсюджувати, а також продавати в Україні ІТ-продукти, пов’язані з росією.
Як йдеться у проєкті закону №13505, з 1 січня 2030 року ІТ-продукти, пов’язані з рф, повинні повністю зникнути з обігу, а до того держоргани, військові, влада та держпідприємства та бізнес повинні перейти на безпечні і легальні альтернативи.
Зазначається, що за порушення цієї вимоги бізнес буде сплачувати штраф у розмірі 2% від річного обороту. Йдеться загалом про софт і обладнання, які пов’язані з країною-агресором та можуть нести загрозу для нацбезпеки.
Програмне забезпечення вважатиметься ворожим, якщо:
1.▪️власником компанії, яка поширює програму, є громадянин росії або країни-союзника, або підсанкційної держави;
2.▪️автором програми є громадянин росії, держави-окупанта або підсанкційних держав;
3.▪️програма вже внесена до офіційного списку забороненого ПЗ або мережевого обладнання;
4.▪️власник сайту чи вебсторінки є громадянином росії, союзних держав або підсанкційної держави, або громадянином України з окупованих територій;
5.▪️майнові права на програму належать компанії з таким власником (пункт2);
6.▪️сайт, де розміщено ПЗ, належить компанії з кінцевим бенефіціаром-росіянином.
Повідомляється, що ворожими вважатимуться засоби інформатизації, якщо вони: внесені до відкритого переліку забороненого обладнання відповідно до закону про кібербезпеку; якщо адміндоступ до них має фізична або юридична особа, пов'язана з рф, її союзниками, тимчасово окупованими територіями — і цей доступ дозволяє змінювати чи вимикати роботу сайту, надавати чи обмежувати доступ до даних.
Згідно із законопроєктом, уряд щороку затверджуватиме і оновлюватиме список заборонених "ворожих" програм, сформований за поданням Мінцифри та Держспецзв'язку, а реєстр буде вестися у відкритому доступі.
Пропозиції щодо доповнення списку зможуть подавати СБУ і НБУ у межах компетенції. Якщо підприємство порушуватиме вимогу (наприклад, буде продавати цей софт державі), йому загрожуватиме штраф у 2% від річного обороту, але не менше, ніж воно заробило на цих продажах; за кожне нове порушення штраф буде зростати.
За словами голови підкомітету з питань безпеки у кіберпросторі, урядового зв'язку, криптографічного захисту інформації Олександра Федієнка, російський софт — це не "офісне рішення", а інструмент, через який ворог має змогу стежити за всім, що відбувається на наших серверах, маніпулювати даними і здійснювати кібератаки.
Читайте також: Кібербезпека під час війни: виклики, тренди, стартапи
"Законопроєкт №13505 забезпечить системну та остаточну заборону використання такого ПЗ, захистить наші сервери, критичну інфраструктуру, військові системи та людей. Це ключовий крок для безпеки, суверенітету та державності України", — зауважив народний депутат Олександр Федієнко.
Асоціація IT Ukraine заявила про підтримку цього законопроєкту. "На 2024 рік понад 70% українських компаній досі використовують ПЗ країни-агресора, що створює загрози витоку даних та можливості для кібератак на державні установи, критичну інфраструктуру та бізнес. Понад 40 програмних продуктів рф активно використовуються українцями попри 11 років війни", — розповіли у асоціації.
Як ми повідомляли раніше, Держспецзв’язку готує реєстр забороненого програмного забезпечення. Він повинен запрацювати на основі закону №4336-ІХ, який зобов’язує держоргани не використовувати ПЗ, внесене до списку заборонених. За словами представника служби Ігоря Стельника, деяке вороже ПЗ маскується під європейське чи українське, тож потрібні чіткі критерії для внесення до реєстру.
Читайте також: Автоматизація бізнесу — 30+ програм на заміну російських "1С" та BAS