Українська правда

Режисер "Володаря перснів" Пітер Джексон фінансує проєкт відновлення вимерлого птаха моа

- 9 липня, 10:40

Режисер Пітер Джексон, відомий трилогією "Володар перснів", вирішив втілити свою багаторічну захопленість вимерлим птахом моа у масштабному науковому проєкті. Керівництво ініціативою здійснюватимуть маорійські науковці з Центру досліджень Нгāі Таху Університету Кентербері, повідомляє AP.

Джексон володіє однією з найбільших приватних колекцій кісток моа у світі. Тепер, у партнерстві з компанією Colossal Biosciences та за фінансової підтримки в розмірі $15 мільйонів від Джексона та його партнерки Френ Волш, команда працює над генетичною інженерією сучасних птахів, щоб вони нагадували гігантського моа Південного острова, що сягав 3,6 метра заввишки.

Кінорежисер Пітер Джексон (ліворуч) і генеральний директор Colossal Бен Ламм тримають кістки з колекції вимерлих моа Джексона у Веллінгтоні, Нова Зеландія, 2024 рік.
Надано Colossal Biosciences через AP

Археолог Нгāі Таху Кайл Девіс, експерт з кісток моа, зазначив, що проєкт відновив інтерес до вивчення традицій та міфології маорі.

Девіс і Джексон нещодавно відвідали археологічну пам’ятку Пірамід Веллі, де серед решток моа збереглися стародавні наскельні малюнки маорі із зображенням цих птахів до їхнього зникнення близько 600 років тому через надмірне полювання.

Пол Скофілд, старший куратор природничої історії Музею Кентербері у Крайстчерчі та радник проєкту, пригадав свою першу зустріч із Джексоном, коли той запросив його визначити, до якого з дев’яти видів моа належать різні екземпляри з його колекції.

"Він не просто колекціонує кілька кісток моа – у нього є повна колекція", – зазначив Скофілд.

Наразі проєкт перебуває на початковій стадії. Науковці намагаються отримати ДНК з добре збережених кісток та порівняти її з геномами сучасних птахів, таких як ему та тинаму, щоб визначити гени, що зумовлювали унікальні риси моа.

Проєкт реалізовуватиметься під керівництвом маорійських науковців, щоб забезпечити узгодженість із корінними знаннями та культурними підходами до відновлення навколишнього середовища.

Нагадаємо, що раніше цього року біотехнологічний стартап Colossal Biosciences заявив про народження трьох вовків, схожих на вимерлий вид вовків жахливих, вперше за 12 000 років.

Load more