Українська правда

Інді-гурт стрімко зібрав у Spotify понад 1 млн слухачів, але люди не можуть зрозуміти чи він створений ШІ

Інді-гурт стрімко зібрав у Spotify понад 1 млн слухачів, але люди не можуть зрозуміти чи він створений ШІ
0

The Velvet Sundown, інді-гурт у жанрі психоделічного року, за кілька тижнів зібрав понад 1 млн щомісячних слухачів у Spotify, викликавши широку дискусію про те, чи створює його музику людина, чи штучний інтелект, повідомляє NBC News.

Гурт, що називає себе "рятівниками сучасного року", заповнив свої соцмережі зображеннями, які, на думку багатьох, згенеровані ШІ. Хоча учасники стверджують, що гурт справжній, музична індустрія залишається скептичною.

Рік Беато, відомий музичний продюсер і ютубер з аудиторією понад 5 мільйонів підписників, проаналізував одну з пісень гурту за допомогою Apple Logic Pro та виявив "артефакти", характерні для музики, створеної ШІ.

"У кожній пісні, створеній ШІ, є такі артефакти", – зазначив Беато, припустивши, що трек, ймовірно, згенеровано штучним інтелектом.

Гурт уперше з’явився в мережі у червні. У Spotify він має позначку Verified Artist та анонсував вихід альбому Paper Sun Rebellion у своїх дописах в X (раніше Twitter). Відповідаючи на звинувачення у використанні ШІ, гурт публікує загадкові повідомлення на кшталт: "Вони казали, що нас не існує. Можливо, і тебе теж".

У біографії гурту зазначено чотирьох учасників: вокаліста Гейба Фарроу, гітариста Ленні Веста, синтезаторника Міло Рейнса та ударника Оріона "Ріо" Дель Мара. Також Фарроу грає на меллотроні – електромеханічному клавішному інструменті.

Попри детальний опис у Spotify, походження The Velvet Sundown залишається незрозумілим. Одна особа, що раніше заявляла про свою приналежність до гурту й називала його "арт-обманом", згодом визнала, що не має жодного стосунку до проєкту. Гурт підтвердив, що ця людина не є їхнім представником.

За даними Deezer, що маркує треки, створені штучним інтелектом, 100% музики The Velvet Sundown створено ШІ. Такі пісні виключають з рекомендованих плейлистів, щоб віддавати перевагу виплатам роялті людським артистам.

"Музика та гурти, створені ШІ, можуть приносити певну цінність, але винагорода має розподілятися по-іншому", – зазначив CEO Deezer Алексіс Лантерньє. Він додав, що щотижня Deezer виявляє близько 180 000 треків (18% завантажених пісень), згенерованих ШІ, і ця кількість утричі зросла за останні два роки.

Тим часом компанії зі створення музики ШІ, такі як Suno та Udio, відмовилися повідомити, чи використовував гурт The Velvet Sundown їхні сервіси. CEO Suno Майкі Шульман вважає, що слухачам варто зосередитися на емоціях від музики, а не на її походженні.

"Люди занадто захопилися питанням, чи це ШІ, чи ні. Головне питання – що ви відчули?" – сказав він.

Однак музиканти, такі як Крістіан Хейронімус із інді-гурту Velvet Meadow, розчаровані стрімким злетом штучних артистів. Він зізнався, що спостерігати, як ШІ-гурт за два тижні отримує пів мільйона слухачів, "демотивує".

"Я шість років працюю, постійно випускаю музику, паралельно працюючи на денній роботі", – сказав він. – "А тут – ШІ-гурт, і за два тижні – 500 тисяч слухачів".

Поява музики, створеної генеративним ШІ, вже стала предметом судових позовів. Минулого року на Suno та Udio подали до суду великі музичні лейбли, звинувативши їх у порушенні авторських прав для навчання моделей. Наразі тривають переговори про ліцензійні угоди, що дозволять ШІ-компаніям використовувати захищені записи та виплачувати винагороду авторам.

Хоча дехто вважає, що ШІ демократизує створення музики, інші побоюються знецінення людської творчості.

"Люди цікавляться не лише звучанням. Їм потрібна історія артиста, його бренд", – зазначив Лантерньє. – "Ми вважаємо правильним підтримувати справжніх музикантів, щоб вони могли й надалі створювати музику, яку люблять люди".

The Velvet Sundown досі офіційно не підтвердили, чи пісні гурту створені людьми, ШІ або це комбінація обох. Втім, їхня стрімка популярність показує, що в епоху ШІ у людей зʼявляється новий виклик – визначити, що є справжнім, а що ні.

Поділитися:
Посилання скопійовано
Реклама:
Реклама: