Google опублікувала політичну пропозицію у відповідь на запит адміністрації Трампа щодо національного "Плану дій у сфері ШІ", виступаючи за послаблення авторських прав на навчання ШІ та більш гнучкі експортні обмеження, щоб зберегти технологічне лідерство США. Пропозиція компанії багато в чому повторює позиції OpenAI, але йде ще далі у прагненні надати ШІ-компаніям необмежений доступ до захищених авторським правом матеріалів для навчання моделей, повідомляє TechCrunch.
Одна з найбільш суперечливих частин пропозиції Google стосується інтелектуальної власності та розвитку ШІ. Компанія стверджує, що "справедливе використання" (fair use) та винятки для аналізу тексту й даних є "критично важливими" для наукового прогресу та інновацій у сфері ШІ. Подібно до OpenAI, Google хоче закріпити законодавче право на навчання ШІ-моделей на загальнодоступних даних, включаючи захищений авторським правом контент, без отримання прямого дозволу від правовласників чи виплати компенсації.
"Ці винятки дозволяють використовувати загальнодоступний матеріал, захищений авторським правом, для навчання ШІ без значного впливу на правовласників", – заявила Google. Компанія також зазначає, що без таких винятків розробники ШІ змушені будуть вести довгі, складні та непередбачувані переговори щодо використання даних, що може загальмувати прогрес у сфері ШІ.
Google вже стикається з численними судовими позовами від правовласників, які звинувачують компанію у незаконному використанні їхніх матеріалів для навчання ШІ. Судові органи США ще не визначили, чи поширюється доктрина "чесного використання" на розробників ШІ.
Окрім авторського права, Google також виступає за пом’якшення експортних обмежень, запроваджених адміністрацією Байдена. Компанія заявляє, що чинні правила, які обмежують доступ до високопродуктивних чипів ШІ у деяких країнах, можуть підривати економічну конкурентоспроможність США та негативно впливати на американські хмарні сервіси.
Ця позиція відрізняється від підходу Microsoft, яка раніше цього року заявила, що "повністю впевнена" у своїй здатності дотримуватися експортних правил.
Чинні експортні обмеження передбачають винятки для довірених американських компаній, які використовують великі обчислювальні кластери ШІ-чипів. Проте Google наполягає, що подальше послаблення цих правил дозволить краще збалансувати національну безпеку та розвиток ШІ.
Google також звертає увагу на фрагментованість регулювання ШІ в США, оскільки в різних штатах на розгляді вже 781 законопроєкт, пов’язаний зі штучним інтелектом. Компанія закликає федеральний уряд ухвалити єдиний національний закон про ШІ, який встановить чіткі стандарти конфіденційності та безпеки та спростить процес дотримання вимог для компаній.
Google також виступає проти законів про відповідальність розробників ШІ, таких як відхилений у Каліфорнії законопроєкт SB 1047, який пропонував притягати компанії до відповідальності за шкоду, спричинену їхніми моделями.
"Розробники ШІ зазвичай не мають повного контролю над тим, як їхні моделі використовуються, тому вони не повинні нести відповідальність за можливе зловживання" – заявляє Google. "Навіть у тих випадках, коли розробник напряму передає модель користувачам, саме вони зазвичай найкраще розуміють ризики її застосування, можуть керувати ризиками та проводити моніторинг після впровадження", – йдеться у документі.