Генеральний директор Meta Марк Цукерберг у 2018 році розглядав можливість відокремлення Instagram у самостійну компанію через побоювання посилення антимонопольного тиску. Про це свідчить внутрішній документ, представлений під час судового процесу у Вашингтоні, повідомляє Reuters.
Документ був продемонстрований під час другого дня свідчень Цукерберга в межах гучного антимонопольного позову, в якому Федеральна торговельна комісія США (FTC) вимагає розділення Meta та скасування її поглинань Instagram і WhatsApp.
"Можливо, нам варто розглянути екстремальний крок — відокремити Instagram як окрему компанію", — написав Цукерберг у внутрішньому листі у 2018 році. На той момент компанія розробляла план реорганізації і зближення своїх застосунків.
Попри це, він наголошував, що об’єднання додатків, ймовірно, сприятиме "сильному зростанню бізнесу", але попереджав, що це також може знизити цінність соціальної мережі Facebook і не гарантує збереження "сім’ї додатків" у довгостроковій перспективі.
У підсумку Meta не стала відокремлювати Instagram, а вже наступного року реалізувала план об’єднання платформ. Але сама наявність такої пропозиції свідчить про те, наскільки серйозно компанія сприймала загрозу регуляторного втручання — саме такого, яке зараз розглядається в суді.
"Оскільки дедалі більше звучать заклики розділити великі технологічні компанії, є немалий шанс, що нас змусить відокремити Instagram або WhatsApp наступний демократичний президент", — йдеться у документі. "Це ще один фактор, який варто враховувати, навіть якщо ми хочемо залишити ці додатки разом, можливо, нам цього не дозволять".
FTC подала позов до Meta у 2020 році, за першої каденції Дональда Трампа. Того ж року антимонопольні органи адміністрації Трампа подали позов проти Google за монополізацію пошукового ринку.
Хоча у внутрішніх переписках Цукерберг також зазначав, що відокремлення Instagram навряд чи суттєво вплине на прибутки компанії, пізніше Meta активно виступала проти поділу, стверджуючи, що це зашкодить її бізнесу.
Справу широко сприймають як тест на рішучість адміністрації Трампа боротися з впливом технологічних гігантів.
Під час свідчень Цукерберг визнав, що Meta придбала Instagram через те, що той мав кращі можливості, ніж ті, що компанія намагалася розробити власноруч. Це, на думку FTC, підтверджує її аргумент, що Meta діяла за принципом "придбай або знищ", аби усунути конкурентів і зберегти монопольне становище.
"Ми тоді проводили аналіз "будувати чи купити", — сказав Цукерберг під час свідчень у суді. — Я вважав, що Instagram був кращим у цьому, тому краще було їх купити".
Meta стверджує, що наміри Цукерберга у минулому не мають значення, оскільки FTC неправильно визначила межі ринку соціальних мереж і не врахувала конкуренцію з боку TikTok (ByteDance), YouTube (Alphabet) та iMessage (Apple).
Цукерберг також визнав, що Meta неодноразово зазнавала невдач у створенні власних застосунків: "Ми, ймовірно, пробували створити десятки додатків упродовж історії компанії, і більшість із них не набули популярності".
Рішення у цій справі може мати величезний вплив на майбутнє Meta та цифрового ринку загалом, адже розділення Instagram і WhatsApp потенційно здатне кардинально змінити індустрію соціальних мереж.