Українська правда

Китайські студенти використовують інструменти ШІ, щоб перехитрити детектори штучного інтелекту

- 3 липня, 11:39

Китайські університети все частіше впроваджують сувору політику щодо обмеження використання штучного інтелекту в навчальній роботі, через це виникає парадоксальна тенденція: студенти тепер використовують інструменти ШІ, щоб перехитрити самі детектори, призначені для їх виявлення, пише Rest of World.

Обмеження розпочалися з того, що університети, включаючи такі провідні заклади, як Фучжоуський університет та Сичуаньський університет, встановили ліміти від 15% до 40% згенерованого ШІ контенту в дипломних роботах. Невиконання цих вимог може призвести до серйозних наслідків, включаючи затримку випуску або відрахування.

Сяобін, студентка останнього курсу німецької літератури, опинилася в такій ситуації лише за тиждень до терміну подачі своєї дипломної роботи. Хоча вона в основному писала свою 16-сторінкову роботу сама і використовувала ChatGPT та DeepSeek лише для незначного доопрацювання, попередня перевірка за допомогою рекомендованої школою платформи позначила половину її роботи як згенеровану ШІ. "Весь процес здавався мені абсурдним. … [Я відчуваю себе] невинною людиною, яку тягнуть на шибеницю", – сказала Сяобін в інтерв'ю Rest of World.

Університети переважно покладаються на інструменти, розроблені великими академічними технологічними компаніями, такими як China National Knowledge Infrastructure (CNKI), Wanfang Data та Chongqing VIP, які традиційно пропонують послуги виявлення плагіату. Однак студенти та навіть деякі викладачі висловлюють стурбованість щодо точності та справедливості цих детекторів ШІ. Багато студентів, які стверджують, що використовували ШІ мінімально або взагалі не використовували, повідомляють, що їхні роботи були помилково позначені як такі, що мають велику частину змісту, згенерованого ШІ.

Додаючи до складності, деякі з цих самих платформ, включаючи Chongqing VIP та PaperPass, нібито пропонують послуги "зменшення ШІ", щоб допомогти студентам обійти ті самі перевірки, які вони проводять, створюючи прибутковий, хоча й етично сумнівний, цикл.

Студенти з щонайменше восьми університетів висловили розгубленість та розчарування щодо "раптового" впровадження цієї політики. Відчуваючи величезний тиск, щоб отримати диплом, багато хто звертається до різних послуг, як людських, так і ШІ-керованих, щоб змінити свою роботу. Це варіюється від дорогих послуг "чисто людського переписування", деякі з яких коштують майже $100, до дешевших чат-ботів ШІ, які змінюють лексику та синтаксис. Результати неоднозначні: деякі послуги виявляються ефективними, тоді як інші вносять значні помилки.

Деде, студентка коледжу з провінції Фуцзянь, заплатила приблизно 500 юанів ($70) репетитору, який обіцяв внести правки. Хоча після цього детектор ШІ визначив в її роботі менше згенерованого змісту, він став незв'язним, з невірним тлумаченням ключових термінів. Вона навела приклад, коли "три ножі", традиційний фуцзяньський головний убір, був безглуздо змінений на "інструменти з трьома лезами". Інша студентка повідомила, що слово "напівпровідник" було змінено на "0,5 провідника" за допомогою ШІ-інструмента, який має допомагати обходити ШІ-детектори.

Зіткнувшись зі стійко високими показниками згенерованого ШІ змісту, студенти вдаються до креативних обхідних шляхів. Сяобін, попри її значні ручні правки, виявила, що її оцінка ШІ вперто трималася вище 50%. Її остаточне рішення було напрочуд просте: заміна крапок комами. Це зробило її речення розпливчастими, але значно знизило оцінку ШІ-детектора. "Здається, що тебе карають за те, що ти пишеш занадто добре", – прокоментувала вона. Сяобін успішно закінчила навчання в середині червня з дипломною роботою, яку її школа визнала на 2% згенерованою ШІ.

Швидке впровадження цих інструментів виявлення ШІ в Китаї, попри їхні визнані обмеження, контрастує з поточними дебатами в США та інших країнах щодо їх надійності. Деякі китайські професори стурбовані ненавмисними наслідками, які дає ця політика. "Більша проблема полягає в тому, що ці інструменти змушують студентів відчувати, що використання ШІ – це щось, чого варто соромитися", – відповів анонімно професор комунікацій з провінції Шаньдун, порівнявши це з минулим суспільним уникненням статевого виховання. "Коли щось не можна обговорювати чесно, це неможливо вирішити належним чином".

Деякі установи, втім, виступають за більш збалансований підхід. У травні Нанкінський університет опублікував повідомлення, в якому визнав обмеження детекторів ШІ та закликав викладачів не покладатися виключно на їхні результати.

Load more