Скільки коштує поставити новий автомобіль на облік: плата за номер та збір у ПФ
Досить часто для покупців нових автомобілів постає питання про додаткові платежі при реєстрації автомобіля – адже ці платежі виявляються чималими! Скільки конкретно і за що? Яка вартість техпаспорта і номерів на новий автомобіль? Як розраховується збір у ПФ (пенсійний фонд) й від чого він залежить? Розберімось детально, в реаліях літа 2025 року.
З чого формується платіж на першу реєстрація автомобіля?
Якщо покупець придбав новий автомобіль, який ще жодного разу не був зареєстрований в Україні, та бажає його вперше поставити на облік, то необхідно сплатити дві групи платежів: вартість реєстрації автомобіля та збір в пенсійний фонд. Причому перша частина платежів – вартість самої реєстрації автомобіля – є фіксованою й не залежить від різних чинників. А ось друга частина платежів – збір в пенсійний фонд – вже може змінюватись залежно від вартості автомобіля.
Почнемо з першої частини платежів, які незмінні; нижче наведена вартість за оплату послуг та документів станом на момент підготовки матеріалу, відповідно до сайту Головного Сервісного Центру МВС:
- послуга реєстрації автомобіля – 350 грн;
- бланк свідоцтва про реєстрацію автомобіля – 540 грн;
- номерний знак автомобіля – 350 грн.
Крім того, ще потрібно додати комісію за послуги банку, що приймає всі ці платежі. Проте в будь-якому випадку: такі платежі є фіксованими й доволі невеликими, їх легко прорахувати одразу, тут все зрозуміло. Чого не скажеш про збір у ПФ…
Як розраховується збір в ПФ (Пенсійний фонд)?
Для нового автомобіля, який вперше стає на облік, також потрібно сплатити пенсійний збір. І ось цей платіж розраховується як певний відсоток від вартості автомобілі й може змінюватись, причому одразу по декількох параметрах. Отже, розмір пенсійного збору становить:
- для автомобіля вартістю до 165 прожиткових мінімумів (станом на момент підготовки матеріалу це 499 620 грн) – збір 3% від вартості;
- для автомобіля вартістю від 165 до 290 прожиткових мінімумів (від 499 620 до 878 120 грн) – збір 4% від вартості;
- для автомобіля вартістю від 290 прожиткових мінімумів (від 878 120 грн) – збір 5% від вартості.
А тепер – УВАГА! – перший нюанс. Відповідно до роз’яснень офіційного сайту Головного Сервісного Центру МВС, для розрахунку приймається вартість автомобіля БЕЗ УРАХУВАННЯ ПОДАТКУ НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ. Тобто -20% ПДВ від ціни, яку ви зазвичай бачите в прайсі. Умовно кажучи: якщо автомобіль без ПДВ коштує 1 млн грн, разом з ПДВ його повна вартість становить 1,2 млн грн; то оплата збору в пенсійний фонд здійснюється по ставці 5% від суми 1 млн грн, а не від 1,2 млн грн.
Тепер другий нюанс: прив’язка ставки 3-4-5% здійснюється до кількості прожиткових мінімумів (165-290-290+), а не до конкретної суми-вартості автомобіля. Ось ця сума-вартість може змінюватись залежно від того, як змінюється прожитковий мінімум; хоча при цьому не змінюється кількість прожиткових мінімумів (165-290-290+) від яких залежить зміна відсотка збору в пенсійний фонд (3-4-5% відповідно).
До речі: ось тут можливі «хитрощі» менеджерів автосалонів, які пропонують постановку автомобіля на облік для клієнта – вони розраховують гроші для оплати збору у ПФ просто як 5% від повної вартості автомобіля. Хоча там може бути й менше (3-4%), а також розрахунок буде йти від вартості автомобіля без ПДВ. Тому якщо ви купуєте новий автомобіль і вам в автосалоні пропонують послуги постановки на облік – то обов’язково уважно все прораховуйте.
Нарешті, третій нюанс: транспортні засоби оснащені ВИКЛЮЧНО електричними двигунами звільняються від сплати збору у ПФ; тобто, ще раз – електромобілі (але не гібриди) реєструються без оплати в Пенсійний Фонд.
Документи, потрібні для постановки автомобіля на облік
Якщо ми говоримо про новий автомобіль з салону (саме про такі я здебільшого пишу й цей блог має дати відповіді на ваші питання про витрати при постановці на облік нового автомобіля з салону), то для реєстрації автомобіля потрібно наступне:
- посвідчення особи-власника автомобіля (паспорт, ID-карта) та довідка з ідентифікаційним кодом;
- документ, що встановлює право власності на автомобіля – у випадку нового автомобіля це буде ваш договір купівлі-продажу від автосалону;
- митна декларація, довідка з банку про оплату за автомобіль – тобто, документ із зазначеною вартістю автомобіля, від якої буде нараховуватись збір в Пенсійний Фонд. І ось тут важливо, щоб в цьому документі окремо було вказано вартість автомобіля без ПДВ (від чого нараховується збір у ПФ), потім окремо вказано ПДВ, й вже потім підсумкова вартість автомобіля (зазвичай в банківських квитанціях саме так);
- можливо додатково – документ щодо відповідності конструкції транспортного засобу вимогам безпеки дорожнього руху (якщо було зроблено будь-яке переобладнання автомобіля);
- можливо додатково – документ, що підтверджує повноважність представника для оформлення автомобіля (якщо оформленням займається не власник/покупець по договору купівлі-продажу, а інша особа).
Для вживаного автомобіля ще можуть ще вимагатись й інші документи; наприклад, висновок про експертне дослідження автомобіля, сертифікацію автомобіля, встановлена оціночна вартість автомобіля тощо.
Сподіваюсь, цей блог роз’яснив вам, шановні читачі, як розраховуються платежі при першій реєстрації автомобіля – в усіх деталях та з цікавими нюансами.