Яке населення Києва? Хто був першим президентом США? Як називається найновіший альбом Тейлор Свіфт?
Кілька років тому найочевиднішим місцем дізнатися це була Вікіпедія. Зараз багато людей натомість запитають в ChatGPT чи схожих ШІ-сервісів. ШІ-чатботи гарно справляються з такими простими та базовими питаннями (частково завдяки даним, які взяли з Вікіпедії).
Але поставимо ШІ-чатботу трохи інше питання, хоча й не надто складне — який сюжет роману «Дефіляда в Москві»? Одна з найновіших і найбільш просунутих моделей ChatGPT пропонує два варіанти відповіді й сходу галюцинує в обох — починаючи з того, що неправильно називає автора роману.
Ймовірно, краще сформульований запит чи більш спеціалізований інструмент дав би кращий результат. Але цей приклад ілюструє, що ви не можете бути впевненими, що відповідь ШІ-чатботу кимось перевірена, а не є галюцинацією. На відміну, наприклад, від статті про цей роман у Вікіпедії.
Звичайно, є багато способів застосування штучного інтелекту з користю. Але отримати перевірену інформацію про щось — насправді дуже часто не є одним із них. Навіть для простого пошуку фактів Вікіпедія викликає більше довіри, ніж найсучасніші ШІ-інструменти.
Так, Вікіпедія не є досконалою. У ній трапляються помилки, а деякі статті не найкращої якості. Але Вікіпедія залишається збіркою знань, які створені та перевірені людьми.
Вікіпедію пишуть живі люди. Вони читають джерела і використовують їх для написання нових текстів. Вони роблять фактчекінг, оформлюють статті, сперечаються про їхній зміст і прагнуть побудувати місце, яке надаватиме вільний та безплатний доступ до усіх знань людства.
Те, якою Вікіпедія є зараз — це результат роботи багатьох тисяч волонтерів та волонтерок. І це особливо важливо в момент, коли інтернет заповнюється низькоякісним вмістом, який згенерований штучним інтелектом без справжнього аналізу.
Вікіпедія працює за некомерційною моделлю. Вона не бере грошей за доступ, не монетизує увагу своїх читачів (на відміну від усіх великих соцмереж) і не використовує їхні персональні дані.
Вікіпедія повністю прозора. Будь-хто може подивитися, що «під капотом» кожної статті і як вона еволюціонувала з моменту створення. Наприклад, можна переглянути усю історію редагувань статті від її започаткування.
Що важливо, Вікіпедія — це одне із найбільших джерел даних для ChatGPT та інших ШІ-сервісів. Великі мовні моделі тренуються на корпусі статей Вікіпедії: ліцензія Вікіпедії це дозволяє.
Технології штучного інтелекту приносять користь, якщо їх використовувати правильно. Навіть у самій Вікіпедії. Але вони не можуть замінити Вікіпедію.
Щоб Вікіпедія продовжувала існувати та приносити цінність, їй потрібна ваша підтримка. Це може бути кілька хвилин вашого часу, щоб виправити помилку у статті. Це може бути невелика фінансова пожертва. Або ж просто зайдіть у Вікіпедію, почитайте статтю про історію Каталонії чи найновіший фільм Квентіна Тарантіно, знайдіть для себе щось цікаве і насолоджуйтеся вільним доступом до знань.