Під час шести вдалих місячних місій Apollo у 1969-1972 роках 12 астронавтів NASA залишили на Місяці 96 мішків з відходами людської життєдіяльності. Тепер NASA пропонує $3 млн тому, хто вигадає технологію перероблення цих відходів у рамках NASA LunaRecycle Challenge.
Звісно ж, річ не у тому, що відходи місій Apollo якось там засмічують Місяць, справа у наступних місіях, де подібних відходів буде більше і з ними необхідно буде якось розбиратися. LunaRecycle Challenge – це двоетапний конкурс з призовим фондом у $3 млн, мета якого проєктування та розробка рішень з перероблення, які можуть зменшити кількість твердих відходів та підвищити стабільність довготривалих місій на Місяць, тобто місій Artemis та наступних за ними.
Основні цілі конкурсу:
- перетворення сміття (мова у першу чергу про органічні відходи життєдіяльності) на цінні ресурси, такі як вода, поживні речовини, енергія або добрива;
- зведення до мінімуму екологічної та біологічної небезпеки, пов’язаної з відходами в закритих приміщеннях;
- створення систем ефективних у плані споживанні енергії, компактних та здатних функціонувати в місячному середовищі;
- створення замкнутих систем, необхідних для автономних космічних житлових модулів.
Рішення, отримані у результаті конкурсу, мають підвищити ефективність перероблення відходів у космосі; зменшити виділення шкідливих побічних продуктів; отримати компактні рішення для управління (перероблення, збереження, транспортування) відходами на рівні громади. Такі рішення можуть знадобитися і на Землі, в деяких віддалених спільнотах та поселеннях, де традиційне перероблення відходів неможлива, як то в арктичних та антарктичних умовах, в горах, пустелі тощо.