Українська правда

"ШІ — це не заміна розробника, а його суперсила". Інтерв'ю з менеджером фронтенд-гільдії ізраїльської компанії Wix в Україні та фоторепортаж

- 2 липня, 10:46

Ізраїльська IT-компанія Wix, яка має офіси у Києві, Дніпрі та Львові, нещодавно оголосила про придбання стартапу Base44 за $80 млн. Йдеться про проєкт для вайб-кодингу — за текстовим запитом сервіс створює повноцінний додаток з базою даних, сховищем, автентифікацією, аналітикою, інтеграціями. За 6 місяців свого існування стартап для нетехнічних користувачів отримав вже майже 250 000 поціновувачів.

Wix, яка перетворила створення сайтів на простий процес для мільйонів завдяки в тому числі активному впровадженню ШІ-рішень, продовжує зростати як глобально, так і в Україні. За даними DOU, у другому півріччі 2024 року компанія Wix була одним з лідерів за наймом в Україні, залучивши більше 100 нових спеціалістів.

Тож ми поговорили з менеджером фронтенд-гільдії Wix в Україні Андрієм Моховиком про вайб-кодинг, нюанси впровадження штучного інтелекту та ШІ-майбутнє, а також про найм і курйозні випадки на співбесідах, пов'язані з тим самим ШІ.

"Інтелектуальний" початок і розвиток

Компанія Wix була заснована в Тель-Авіві трьома технологічними ентузіастами Авішаєм Абрахамі, Надавом Абрахамі та Гіорою Каплан у далекому 2006 році. Айтівці вважали, що інтернет повинен бути відкритий кожній людині для вільного вираження себе, розвитку та взаємодії, тому і вирішили створити платформу, яка б дозволяла будувати професійні сайти і їхні мобільні версії.

Засновники Wix: Авішай Абрахамі, Гіора Каплан, Надав Абрахамі; фото: news.cision.com

В квітні 2010 року у компанії вже було 3,5 млн користувачів, а через два роки Wix запустив новий редактор сайтів на HTML5. Це дозволило компанії залучити 25 млн користувачів і заробити $60 млн за 2012 рік. А перше публічне розміщення акцій компанії на біржі NASDAQ відбулося 5 листопада 2013 року та принесло $127 млн.

У 2016 році, задовго до ШІ-буму, Wix запустив Artificial Design Intelligence — рішення на основі ШІ для автоматичного створення сайтів. Це стало першим рішенням на ринку, яке могло створювати сайт за кілька хвилин шляхом генерації на основі введеної інформації — алгоритм базувався на надрах бази з 86 млн+ користувачів, збирав контент із соцмереж та вебу і формував сайт з мільярдів комбінацій.

За словами менеджера фронтенд-гільдії в українському та польському офісах Wix Андрія Моховика, відтоді компанія продовжує вдосконалювати продукти, щоб допомагати користувачам розвивати бізнес і досягати успіху, використовуючи численні можливості, які надає штучний інтелект.

Андрій Моховик, менеджер фронтенд-гільдії Wix в Україні

"Сьогодні ADI перетворився на нове покоління інструменту для створення сайтів під назвою Wix AI Website Builder. Ця технологія використовує поєднання глибинного навчання та генеративних алгоритмів штучного інтелекту, таких як великі мовні моделі (LLMs), зокрема наші власні пропрієтарні моделі, спеціально адаптовані до екосистеми, щоб надавати користувачам персоналізовані рішення, які відповідають їхнім потребам. Більшість наших клієнтів не хочуть витрачати години на написання текстів, дизайн макетів чи оплату професійної фотозйомки", — повідав нам Андрій.

У компанії штучний інтелект розглядають як стратегічний інструмент, що дає змогу мільйонам підприємців прискорювати розвиток своїх бізнесів.

"Наша ШІ-платформа поєднує найсучасніші й найскладніші технології з інтуїтивно зрозумілим і зручним інтерфейсом, роблячи передові інструменти доступними для компаній будь-якого розміру, незалежно від технічної підготовки. Те, що раніше займало тижні, тепер можна зробити за лічені хвилини", — пояснив менеджер.

Фото з київського офісу Wix

Окрім створення сайтів, Wix також наразі має і розвинену ШІ-інфраструктуру:

▪️Astro — бізнес-асистент, який інтегрований у панель адміністрування для ефективного керування бізнесом: від відстеження продуктивності сайту та оптимізації SEO до управління підписками й створення контенту; він надає реальні аналітичні дані та персоналізовані рекомендації через простий чат-інтерфейс;

▪️AI Marketing Agent — агент зі створення маркетингових стратегій на основі даних сайту, який генерує індивідуальні маркетингові брифи та плани дій, підтримує створення контенту, SEO та багатоканальні кампанії, допомагаючи користувачам підвищити видимість і залишатися на шляху до своїх цілей;

▪️Wix Model Context Protocol — сервер для розробників і досвідчених користувачів, який забезпечує інтеграцію між бізнес-інфраструктурою Wix і сумісними клієнтами ШІ; використовуючи команди природною мовою, користувачі можуть генерувати код, керувати бізнес-операціями та створювати рішення за допомогою таких інструментів, як Claude і Cursor, без складного налаштування чи ручного кодування;

▪️Wixel — власна автономна ШІ-платформа візуального дизайну, створена для демократизації професійного дизайну; завдяки інтуїтивному інтерфейсу та потужним ШІ-моделям, що працюють у фоновому режимі, користувачі можуть створювати, редагувати та налаштовувати високоякісні візуальні матеріали, від фотографій продуктів до контенту для соцмереж, без жодного досвіду в дизайні.

Ера Artificial Intelligence вже настала

Днями з'явилося повідомлення, що Microsoft хоче включити використання ШІ-інструментів до критеріїв оцінювання ефективності працівників. Віцепрезидентка корпорації Джулія Льюсон заявила, що ШІ тепер є фундаментальною частиною роботи: "Так само як співпраця, орієнтація на дані та ефективна комунікація, використання ШІ вже не є опцією — це основа для кожної ролі та кожного рівня".

На думку Андрія Моховика, ера штучного інтелекту вже не є питанням далекого майбутнього — вона вже настала. "ШІ стрімко інтегрується в усі сфери життя, зокрема й у сферу розробки ПЗ. Сьогодні знання та вміння працювати з ШІ-інструментами є конкурентною перевагою для розробника. Але вже завтра це стане базовою вимогою ринку. Розробники, які ігнорують ці зміни, опиняться в менш вигідному становищі, адже сам підхід до створення продуктів змінюється. Штучний інтелект не просто оптимізує робочі процеси, а й формує нову культуру розробки. У результаті змінюються не лише інструменти, а й роль самого розробника", — розповів фахівець.

Фото з київського офісу Wix

За його словами, компанія запустила ініціативу Wix AI Learning, яка спрямована на дослідження того, як штучний інтелект може реально покращити робочі процеси, прийняття рішень та досвід розробників — від інженерії та продукту до UX і контенту, щоб переосмислити весь конвеєр розробки — від ідеї до результату. 

"Команди, які використовують ШІ, можуть рухатися швидше, створювати розумніше та запропонувати кращий досвід. Ті, хто цього не робить, ризикують відстати. Йдеться не про заміну розробників, а про те, щоб надати їм можливості — зосередитися на важливому, автоматизувати решту та впевнено долати складнощі. Це вимагає не лише інструментів, а й довіри, розуміння та нового набору спільних практик. Ми щиро віримо, що ШІ — це не заміна розробника, а його суперсила. Тому ми досліджуємо, як краще інтегрувати штучний інтелект у наші робочі процеси, як зробити прийняття рішень точнішим, а щоденну роботу комфортнішою. І ми підходимо до цього комплексно", — зауважив керівник фронтенд-гільдії Wix.

Щодо вайб-кодингу, то менеджер також відмітив придбання стартапу Base44, яке повинно допомогти компанії розширити свою діяльність у цій сфері: "Це придбання підкреслює прагнення Wix розширювати межі створення на основі ШІ".

Фото з київського офісу Wix

А ще фахівець поділився порадами, які допоможуть бізнесу інтегрувати ШІ у продукт:

▪️якщо ваш продукт базується на SaaS-рішеннях, наприклад, таких як Wix, то, ймовірно, вам уже доступні різноманітні AI-інструменти "з коробки" — це означає, що багато функцій штучного інтелекту вже інтегровані і готові до використання;

▪️у випадку, якщо ви самі розробляєте продукт, можливості ширші — ви можете легко інтегрувати сучасні ШІ моделі через публічні API, такі як ChatGPT, Claude чи Gemini — ці інтерфейси дозволяють підключати потужні алгоритми штучного інтелекту до вашого продукту, розширюючи його функціональність і роблячи його більш інтелектуальним і корисним для користувачів;

▪️водночас, найкращим помічником у підборі актуальних матеріалів і ресурсів для інтеграції є сам штучний інтелект.

"Можливість використовувати ШІ для того, щоб навчитися використовувати ШІ — це найважливіший меседж всього інтерв'ю, з цього і почнеться зміна вашого мислення", — зазначив менеджер фронтенд-гільдії компанії Wix в Україні.

ШІ-інструменти, найм, співбесіди

Сам Андрій Моховик теж активно використовує різні ШІ-інструменти, які, за його словами, стали незамінними помічниками. "ChatGPT допомагає мені аналізувати інформацію, редагувати тексти, створювати короткі резюме статей та виконувати багато інших завдань. Для написання, рев’ю і рефакторингу коду я застосовую моделі Claude Sonnet через платформу Cursor. Також я пробував використовувати Preplexity для інтернет-досліджень, але після того, як Google інтегрував свого ШІ-асистента Gemini у пошуковик, я повернувся до звичного пошуку. Для створення та редагування зображень я користуюся Wixel", — повідав нам айтівець.

Фото з київського офісу Wix

На його думку, штучний інтелект розвивається надзвичайно швидко, а моделі, протоколи та інструменти змінюються буквально щотижня. "У майбутньому ШІ стане незамінним помічником у багатьох сферах діяльності людини. Тому вже сьогодні нам потрібно змінювати своє мислення, щоб бути готовими до цих змін і ефективно використовувати нові можливості", — наголосив Андрій Моховик.

За словами менеджера, багато розробників компанії наразі щодня користуються ШІ-інструментами у таких середовищах, як Cursor або розширення GitHub Copilot.

Вони допомагають писати код, робити ревʼю та проводити рефакторинг. У цих інтегрованих середовищах розробки (IDE) айтівці мають доступ до сучасних ШІ-моделей, які можна використовувати для різних задач, від простих запитів до складних інженерних рішень. Крім цього, у компанії є власний помічник — Astra.

"Ми не просто даємо інструменти в руки й очікуємо результатів. Ми хочемо, щоб кожен відчував себе впевнено, використовуючи ШІ. Саме тому ми запустили ініціативу Engineering AI Weeks. Це серія практичних сесій, які допомагають розробникам краще зрозуміти, як ефективно використовувати ШІ у щоденній роботі. Воркшопи проводили самі інженери, які вже мають глибоку експертизу й активно застосовують ШІ у своїх задачах", — розповів спеціаліст.

Фото з київського офісу Wix

З впровадженням ШІ у компанії почалося глобальне переосмислення підходів до процесу пошуку кандидатів. Наразі Wix працює тут у двох напрямках:

▪️аналізує рекрутмент процес і всі типи професійної оцінки, які наразі є для інжинірингових позицій; виявляє, яку частину оцінки досвіду і знань можна проводити за допомогою ШІ-інструментів і послідовно тестує всі доступні технології; планує незабаром розпочати імплементацію; 

▪️компанія дивиться в опис кожної ролі (з погляду професійних вимог і суті задач, на які запрошує інженерів); аналізує, які додаткові знання та інструменти в контексті ШІ хотілося б додати до очікувань, а також орієнтує кандидатів, з якими інструментами їм потрібно буде працювати, коли вони доєднаються до Wix.
"Що ми вже робимо? Цікавимось у кандидатів про їх досвід з ШІ-інструментами, а їх знання та досвід роботи тепер розглядаються як помітна перевага. Ми відкриті до використання ШІ-інструментів при виконанні домашнього завдання, і в цьому випадку частина розмови присвячена розбору інструментів та логіці, якою користувався кандидат у разі, якщо частину роботи він/вона виконали задопомогою ШІ-асистентів. Ми віримо в core інженерну освіту, професійний досвід і технічні знання. Для нас ШІ — це додатковий skill і інструмент, який може зробити талановитого інженера ще більш ефективним, але не перетворить будь кого на інженерного генія", — повідав нам Андрій Моховик.

За словами айтівця, ШІ відкрив не лише нові можливості для розвитку, але й створив певні виклики — у компанії почали частіше стикатися з недобросовісними кандидатами, які намагаються обійти систему під час співбесід, використовуючи ШІ-асистентів для отримання відповідей у реальному часі.

Фото з київського офісу Wix

"Нещодавно кандидат не зміг відповісти на доволі базове запитання, тож ми перейшли до наступного. І раптом в нього сталося "осяяння": він почав наводити надзвичайно деталізовану відповідь, майже дослівно з підручника, включаючи терміни, які навряд чи були б знайомі без попередньої підготовки. Така ситуація виглядає підозріло і викликає сумніви щодо щирості кандидата. Ми позитивно ставимося до використання ШІ-інструментів на співбесідах, але нам важливо, щоб це було відкрито і чесно. Ми завжди готові пірнути глибше в досвід кожного інженера з ШІ, дізнатися про те, що знає і вміє в цьому контексті кандидат, і такий досвід може навіть стати перевагою. Тому у хитрощах просто немає сенсу", — підсумував фахівець.

Варто також згадати, що в кінці травня 2025 року компанія Wix придбала ще один ізраїльський стартап — Hour One. Йдеться про платформу для генерації відеороликів із персонажами, створеними на основі реальних людей. Цей стартап застосовує рішення для корпоративного навчання, маркетингу та інших бізнес-завдань, де потрібне персоналізоване відео. Таким чином Wix планує і надалі розширювати ШІ-інтеграції, розширюючи інструменти для створення професійних ШІ-відео.

Load more