Наступне велике оновлення операційної системи для iPhone стане одним з найбільших в історії. Восени користувачі отримають доступ до нових функцій штучного інтелекту, матимуть повний контроль над смартфоном з Mac, та вперше зможуть гнучкіше налаштовувати робочий простір. Я познайомився з деякими новими можливостями бета-версії iOS 18, й детальніше розповім про найцікавіші з них у цій статті.

Дисклеймер

Бета-версії будь-яких операційних систем не гарантують належної роботи усіх функцій, заразом можуть нашкодити пристроям чи негативно вплинути на їх роботу. Тому охочим завчасно подивитися на оновлення iOS не радять використовувати для цього свій основний iPhone та обов’язково мати резервні копії всіх важливих даних.

Редакція висловлює подяку інтернет-магазину PixoPhone за надання iPhone 15 Pro Max для підготовки статті

Організація робочого простору

З минулими оновленнями iOS по трошки отримувала все більше можливостей кастомізації робочого простору. При цьому вони вже давно є доволі базовими в Android. І з iOS 18 Apple надала користувачам ще більше свободи у таких речах. 

Таким чином іконки застосунків тепер можна вільно переміщати у межах звичної сітки 6×4. Тож кожен користувач матиме змогу зручніше їх розташувати у просторі, залежно від власних побажань.

На жаль, саму сітку поки що змінити не можна, і, наприклад, мені дійсно було б зручніше, якщо я міг розміщувати п’ять іконок по ширині, як завжди роблю в Android-смартфонах. Але, здається, на таку можливість мені ще пару років доведеться почекати.

50 відтінків іконок та штучний інтелект: погляд на бета-версію iOS 18

Й хоча меншими іконки не зробити, їх можна збільшити. Щоправда, підписів з назвою таким чином не залишиться. Але, можливо, комусь такий вигляд робочого столу буде до смаку більше за стандартний.

Фон можна зробити темнішим. І тепер іконки можуть змінювати колір. Є чотири опції: автоматична, темна, світла (або ж стандартна), а також кастомний вибір. Й останній надає опції навіть підлаштувати відтінки під шпалери.

Наразі темними можуть стати не всі іконки, що, можливо, зміниться у майбутньому. А от кастомний колір змінить геть все, навіть з віджетами. Особисто мені подобається опція темних іконок із затемненим фоном. Але впевнений, що знайдуться й такі користувачі, яким буде цікаво підлаштувати відтінки іконок під шпалери.

І коли ми вже згадали про віджети, з ними також тепер значно зручніше взаємодіяти. Затримавши палець на віджеті можна побачити меню швидких налаштувань. Проте ще зручніший варіант — просто потягти за правий нижній кут та обрати потрібну опцію.

До речі, швидкий доступ на екрані блокування, де за замовчуванням ліхтарик та камера, в iOS 18 також можна замінити на щось зручніше та нагальніше. Ба більше, з різними режимами Focus вони також можуть змінюватися. 

А з маленьких дрібничок, лише погляньте на нову анімацію при натиску на клавіші. Ще й ліхтарик тепер не просто може змінювати інтенсивність, але й кут променя (що складно передати камерою, наживо це має значно цікавіший вигляд). Незвична деталь, яка нагадує роботу матричних фар сучасних автівок.

50 відтінків іконок та штучний інтелект: погляд на бета-версію iOS 18

Зміна інтенсивності та кута променя ліхтарика:

Оновлений Control Center

Control Center теж зазнав організаційних змін. І якщо раніше це був один суцільний простір, то тепер за замовчуванням він має чотири окремі вкладки. Користувач також може додати ще декілька, або прибрати їх на свій розсуд. 

50 відтінків іконок та штучний інтелект: погляд на бета-версію iOS 18
Зліва Control Center в iOS 17, справа – в iOS 18.

На основному так само можна розмістити необхідні користувачу перемикачі. Вони змінили розмір та форму й тепер мають охайніший вигляд. З їх розміщенням можна поводитися так само як з іконками та віджетами на робочому столі. Додавати й прибирати їх також можна значно швидше, адже для цього не потрібно заходити у налаштування.

Навігація між вкладками інтуїтивна та проста. Можна переміщатися свайпами вверх-вниз, або ж тапами по індикаторах з правого боку. Заразом із Control Center тепер можна вимкнути смартфон, затримавши палець на відповідній віртуальній клавіші зверху. Це також значно зручніше, ніж по черзі натискати кнопки гучності та блокування.

50 відтінків іконок та штучний інтелект: погляд на бета-версію iOS 18

Насправді складно сказати, що це той самий Apple-way, адже чимало віджетів можуть тим чи іншим чином перетинатися з віджетами робочих столів, банально дублюючи функціональність. Проте трошки організувавши простори та підібравши для себе зручніші функції, можна і розвантажити робочі столи, і отримати більше швидких налаштувань під рукою. Але у такому випадку знадобиться трошки часу на адаптацію та зміну звичок.

50 відтінків іконок та штучний інтелект: погляд на бета-версію iOS 18

Ба більше, Control Center тепер відкритий і для сторонніх розробників. Це дозволить отримувати доступ до певних функцій інших застосунків і, скажімо, одним перемикачем відчинити авто чи увімкнути кондиціонер без підтримки Apple Home. Варіантів використання багато і лишилося дочекатися, коли розробники оновлять свої застосунки.

Потужніший калькулятор

Анонс нового калькулятора став мало не вишенькою на торті для iPad, який протягом усього свого існування не мав нативного варіанту. І з iPadOS 18 отримає такий. Проте iPhone також дісталися класні оновлення.

50 відтінків іконок та штучний інтелект: погляд на бета-версію iOS 18

В iOS 17 він має два варіанти інтерфейсу. З оновленням до цього додається Math Notes. З ними можна навіть пальцем намалювати потрібний приклад й автоматично побачити розв’язання. А що ще цікавіше, застосунок навіть може намалювати заданий графік.

Погоджуюся, що на iPad, та ще й з Apple Pencil, такі речі значно зручніше робити. Проте сам факт того, що й iPhone може підстрахувати, точно не зробить гірше. Заразом у калькуляторі тепер можна знайти історію, видаляти не весь рядок, а лише останні цифри у разі помилки, а ще є вбудована конвертація валют та одиниць вимірювання.

І рахувати iPhone зможе не лише у калькуляторі та нотатках, але й, наприклад, у рядку повідомлень.

50 відтінків іконок та штучний інтелект: погляд на бета-версію iOS 18

Password.app

А серед нових застосунків від Apple тепер є й окремий менеджер паролів з лаконічною назвою – Passwords. Користувачі й раніше могли зберігати паролі в iCloud Keychain, але з окремим застосунком це буде трошки зручніше організовано.

50 відтінків іконок та штучний інтелект: погляд на бета-версію iOS 18

Так, інтегрований у систему застосунок допоможе зберігати паролі для різних сервісів, сайтів, Wi-Fi тощо. Він отримав мінімалістичний інтерфейс, який навряд когось сильно заплутає. При створенні нових облікових записів застосунок також запропонує непоганий пароль для зручності (ще й автоматично сховає його на скриншоті).

Разом із цим Passwords дозволяє поділитися обліковими даними з іншими користувачами, якщо у цьому є необхідність. І, звісно, є синхронізація між iPhone, iPad, Mac, Vision Pro та навіть Windows із програмою iCloud.

50 відтінків іконок та штучний інтелект: погляд на бета-версію iOS 18

І якщо хтось подумав, що стороннім менеджерам паролів настане кінець, то це навряд. Інші розробники, які пропонують сторонні рішення та роками працюють над власними продуктами, поки що здатні на більше, й мають ширшу підтримку. І особливо це стосується рішень для бізнесу.

Перегляд та редагування фото

Чимало оновлень iOS 18 принесе й у нативну галерею для перегляду та редагування фото і відео. Так, звичного меню з чотирма вкладками знизу більше не буде. Інтерфейс прокручується вертикально, де зверху є основна стрічка з можливістю наближення та віддалення всіх фото та відеозаписів.

50 відтінків іконок та штучний інтелект: погляд на бета-версію iOS 18

Нижче залишаються всі інші колекції, розбиті на окремі категорії. Також користувач може створювати власні. Звісно, залишився й пошук, який компанія обіцяла значно покращити, у порівнянні з попереднім.

На перший погляд, логіка побудови інтерфейсу не дуже звична, проте довго адаптуватися під неї не доведеться. Редизайн непогано освіжив галерею, зберігши всі попередні можливості у редагуванні. 

Втім, є один елемент, який не сподобався. При перегляді відео тепер немає тамбнейлів знизу, й пошук потрібного місця в довгому записі це може ускладнити. Теоретично, розробники ще можуть передумати й повернути звичніший варіант, часу до релізу на це вистачить.

50 відтінків іконок та штучний інтелект: погляд на бета-версію iOS 18

Apple Intelligence

Здається, Apple однією з останніх “застрибує у потяг” зі штучним інтелектом. Але все ж це сталося. Тож iOS 18 отримає функції Apple Intelligence – штучний інтелект в різних частинах системи та специфічними можливостями. 

50 відтінків іконок та штучний інтелект: погляд на бета-версію iOS 18
Зображення: Apple

Siri стане значно розумнішою й з нею дійсно можна буде поспілкуватися, причому не лише голосом, а й текстом. Браузер Safari зможе підсумовувати вміст сторінки у зручному користувачу форматі. В Notes з’являться додаткові можливості трансформації та обробки тексту. Навіть з’явиться генерація зображень.

Для початку, чимало з цих функцій буде реалізовано з Open AI, проте пізніше Apple обіцяла додати й інші опції, як-от, наприклад, Google Gemini. Й цілком можливо, власний варіант Apple також не закине.

Проте, на жаль, наразі випробувати функції Apple Intelligence у нас не вийшло. По-перше, публічні бети на момент підготовки матеріалу не отримали такої функціональності, лише бети для розробників. По-друге, навіть з акаунтом розробника, функції Apple Intelligence не доступні для нашої країни. А там, де вони доступні, ще треба отримати своє місце у віртуальній черзі.

50 відтінків іконок та штучний інтелект: погляд на бета-версію iOS 18

Ба більше, Apple Intelligence може затриматися й не з’явитися з релізом iOS 18. Й навіть коли це станеться, підтримку отримають лише користувачі поточних моделей iPhone 15 Pro та Pro Max, й, логічно, новіших версій смартфона.

Приємні дрібнички

Звісно, окрім великих і дійсно помітних змін, компанія щороку додає сотні деталей та дрібних оновлень. На деякі з них чимало користувачів в принципі не зверне уваги, а дещо може сильно покращити досвід роботи.

Серед того, на що я звернув увагу в iOS 18, є декілька корисних речей:

• Наприклад, серед базових функцій для Action Button тепер є Shazam, що для деяких меломанів стане помітним пришвидшенням запуску розпізнавання композицій.

50 відтінків іконок та штучний інтелект: погляд на бета-версію iOS 18

• Кожен окремий застосунок можна закрити за Face ID, й передавши смартфон в руки іншого користувача, отримати доступ до галереї фото, месенджерів, пошти чи будь-яких інших сенситивних куточків у сторонньої людини не вийде.

50 відтінків іконок та штучний інтелект: погляд на бета-версію iOS 18

• Власники AirPods Pro другого покоління при спілкуванні з Siri зможуть кивнути чи помахати головою, замість відповіді «так» чи «ні» відповідно. Функція називається Siri Interactions, й вона може додати певної «людяності» при спілкуванні з голосовим асистентом.

50 відтінків іконок та штучний інтелект: погляд на бета-версію iOS 18
Зображення: Apple

• Гравці також зможуть оцінити Game Mode, який має зменшувати затримку для роботи бездротових контролерів та навушників, а заразом й зменшувати фонову активність застосунків, вивільняючи більше ресурсів для вибагливих ігор.

50 відтінків іконок та штучний інтелект: погляд на бета-версію iOS 18

• Напевно, не найактуальніша річ для України, але нативний застосунок повідомлень в iOS 18 отримав підтримку протоколу RCS від Google, що дозволить обмінюватися файлами кращої якості, реакціями й іншим з Android-смартфонами. 

50 відтінків іконок та штучний інтелект: погляд на бета-версію iOS 18
Зображення: Apple

• Заразом iMessages у iPhone 14 та новіших версій зможе працювати за допомогою супутникового зв’язку там, де немає Wi-Fi та стільникових мереж. Знову ж, на жаль, поки що ця функціональність не працює в Україні.

50 відтінків іконок та штучний інтелект: погляд на бета-версію iOS 18
Зображення: Apple

• У застосунку телефона з’явилася функція запису розмов. При його старті згенерований голос попередить співрозмовника про запис, а потім розмову можна буде переслухати у нотатках, де також буде варіант транскрипції (але наразі не для всіх мов).

• Запущений секундомір показує час у Dynamic Island, а не лише іконку. Швидкий доступ дозволяє фіксувати проміжки, призупиняти час та скидати його.

• У налаштуваннях батареї з’явилася опція обмеженого заряджання до 80% з кроком у 5. Причому встановивши обмеження, змінити їх на повний заряд можна на певний час, коли буде потрібно, щоб смартфон мав більше запасу автономності. Заразом у налаштуваннях можна побачити індикатор повільного заряду, якщо використовується не дуже потужний блок живлення.

• І ще однією потенційно дуже корисною функцією для окремих користувачів стане Vehicle Motion Cues. Це певний механізм для покращення стану тих людей, яких захитує в автівках чи громадському транспорті.

Визначивши, що процес роботи відбувається в русі, смартфон зобразить декілька точок на екрані, які рухатимуться залежно від зміни позиції пристрою чи прискорення та сповільнення автівки. Це має поліпшити можливість користувача відірвати очі від дороги та глянути у смартфон без можливих неприємних наслідків.

Й хоча особисто для мене це не зовсім актуально, на власному досвіді підтвердити користь від такого нововведення я не можу. Але судячи з відгуків в інтернеті, така ідея дійсно допоможе користуватися смартфоном у дорозі.

• Та останнє, хоча й дуже корисне оновлення — можливість мати доступ до смартфона з комп’ютера Mac. Тобто на робочому місці можна буде не чіпати смартфон, й виконувати всі необхідні дії прямо з лептопа чи десктопа. Це означає, що, приміром, для реакції на будь-яке сповіщення не треба тягтися за смартфоном, який лежить на іншому кінці столу чи заряджається у куточку.

50 відтінків іконок та штучний інтелект: погляд на бета-версію iOS 18
Зображення: Apple

Так само, якщо потрібен якийсь специфічний застосунок чи сервіс, доступ до якого є лише у смартфоні, або зручніший саме у формі мобільного застосунку, звернутися до нього можна буде і з лептопа.

Цю функцію я поки що також не випробував, але, певно, саме через неї чекаю на офіційні релізи оновлених операційних систем для iPhone та Mac.

Попередні висновки

Звісно, все, що ми зараз побачили та про що поговорили, до фінального релізу ще може декілька разів змінитися. Втім, попередні оновлення мають дійсно непоганий вигляд та, думаю, дійсно зможуть покращити використання iPhone. Можливо, не всі з цих можливостей є оригінальними чи необхідними. Наприклад, мені складно уявити, що іконки з яскравими відтінками стануть надпопулярними серед користувачів. Проте їх темні варіанти та більше опцій організації робочого простору мені дійсно сподобалися. Як і “свіжий” інтерфейс застосунку Photos.

50 відтінків іконок та штучний інтелект: погляд на бета-версію iOS 18

На жаль, одну з найбільших частин iOS 18, а саме Apple Intelligence, побачити поки що не вдалося. Проте розумніша Siri, резюме і форматування текстів, та інші невеличкі твіки застосунків, все ж зможуть трошки покращити щоденні завдання. Щоправда, багато кому для цього доведеться оновити смартфон, і тут я вже не певен, що саме штучний інтелект має стати приводом для додаткових витрат, якщо поточний iPhone все ще працює як потрібно.

Якщо ж ви так само вже мали змогу ознайомитися з iOS 18, розкажіть в коментарях, які саме оновлення найбільше сподобалися чи не сподобалися вам, та чи знайшлися якісь дрібні моменти, які вплинули на роботу з ґаджетом.

Редакція висловлює подяку інтернет-магазину PixoPhone за надання iPhone 15 Pro Max для підготовки статті