Українська правда

Не грайте в повній темряві: 20 кращих ігор жахів

- 26 липня, 12:00

Від жахіть реального життя люди рятуються по-різному: хтось відволікається легкими комедіями та веселими іграми, а хтось навпаки – поринає у світ вигаданих жахів. Для другої категорії людей і призначена ця добірка кращих відеоігор у жанрі горор. У ній ми зосередимося на однокористувацьких іграх – кооперативний горор це трохи інше і, можливо, заслуговує на окремий матеріал.

Alan Wake

Фінський розробник Remedy Entertainment любить використовувати кінематографічні засоби у своїх іграх – і після нуарного бойовика Max Payne випустив атмосферний action/horror Alan Wake. У гри на той час була дуже якісна графіка, незабутня атмосфера і нетривіальний сюжет – дехто навіть називав її "американським Silent Hill". Оригінальна гра досі чудово грається і майже ні в чому не поступається ремастеру, що вийшов кілька років тому. Нещодавно була випущена друга частина (через 13 років після першої), яка багато в чому перевершує оригінал, але деякі геймплейні рішення у ній виглядають дещо спірними.

Alien: Isolation

Мабуть, найкраща гра у франшизі Alien, яку розробила відома Creative Assembly. В Alien: Isolation ви граєте за доньку Ріплі Аманду, яка через 15 років після подій, зображених в Alien (1979), шукає свою матір на покинутій космічній станції. Гра чудово передає атмосферу оригінального фільму і страх, який викликає у людини поява ксеноморфа.

Amnesia: The Dark Descent

Перша частина в уже досить великій серії, свого часу Amnesia: The Dark Descent запропонувала інноваційний підхід до ігрових механік у жанрі жахів, що сподобалося ігровій спільноті – а також те, що ця гра могла налякати навіть досвідчених шанувальників жанру. Над другою частиною працював інший розробник, через що вона вийшла слабкішою – після чого до наступних ігор знову долучилася оригінальна команда.

The Complex: Expedition

Останнім часом в інтернеті набуває популярності естетика лімінальних просторів – порожніх місць, що мають моторошний, покинутий і часто сюрреалістичний вигляд. Дивно було б, якби не існувало ігор жахів, що експлуатують цю тему. Графіка і звуковий супровід The Complex: Expedition чудово передають атмосферу таких локацій, і прихильникам інтернет-міфу Backrooms однозначно варто з нею познайомитися.

Condemned: Criminal Origins

Психологічний action/horror від легендарної студії Monolith Productions, що подарувала нам такі хіти як F.E.A.R., No One Lives Forever та Middle-earth: Shadow of Mordor. Ігровий процес Condemned: Criminal Origins поєднує шутерні механіки з ближнім боєм та розслідуванням місць злочину за допомогою криміналістичних інструментів. Гра має нетривіальний сюжет і похмуру атмосферу – її дизайнери надихалися такими класичними вже фільмами як The Silence of the Lambs та Seven.

Dead Space

Гра жахів про пригоди механіка на закинутому космічному кораблі, населеному смертельно небезпечними істотами, стала настільки успішною, що породила цілу серію. Щоправда, наступні ігри отримали набагато більше екшену і набагато менше горору, і якщо друга частина ще також була прийнята дуже схвально, надалі серія поступово "вмерла"… Аж поки пару років тому не був випущений ремейк найпершої гри – по факту це той самий класичний Dead Space, але з сучасною якісною графікою.

The Evil Within

Паранормальний горор від студії Tango Gameworks, яку заснував творець перших частин Resident Evil Шінджі Мікамі. The Evil Within дуже атмосферна і вміє лякати гравця, але сюжет, на жаль, не найсильніша її частина – попри це гра отримала позитивні відгуки. Згодом вийшов сиквел, The Evil Within 2, який був прийнятий ще краще.

Five Nights at Freddy's

Культовий інді-горор з незвичним ігровим процесом. Головний герой – нічний охоронець у піцерії, де вночі оживають і виходять на полювання моторошні іграшки. Гравець сидить на одному місці й може лише стежити за монстрами через камери спостереження – і перекривати їм прохід, блокуючи двері (на що витрачається обмежена електроенергія). Оригінальна Five Nights at Freddy's була створена буквально однією людиною і згодом перетворилася у цілу медіафраншизу, до якої, крім великої кількості власне ігор, уже входять і фільми, і навіть книжки.

In Sound Mind

Психологічний горор про терапевта, який може потрапляти в альтернативні виміри, слухаючи аудіозаписи своїх клієнтів – кожен з таких світів має унікальний вигляд, заснований на страхах і психозах конкретного пацієнта. Розробник гри, студія We Create Stuff, також створила горор-мод для Half-Life 2 - Nightmare House, який доступний у Steam і також має дуже схвальні відгуки.

INSIDE

Горор-платформер – не дуже типове поєднання, але такий вибір жанру стає зрозумілим, якщо згадати, що розробник INSIDE – данська студія Playdead, автор Limbo. В INSIDE схожий ігровий процес і візуальний ряд, головний герой – також хлопчик, який долає різні перешкоди у практично чорно-білому світі, представленому у 2.5D. Як і Limbo, друга гра студії, що фактично стала її спадкоємицею, також отримала численні нагороди та номінації.

Layers of Fear

Психоделічна горор-адвентюра від польської студії Bloober Team. Layers of Fear розповідає історію психічно хворого художника, який намагається завершити свій шедевр у вікторіанському особняку – той на початку здається цілком нормальним, але починає зазнавати моторошних змін. Згодом розробник випустив Layers of Fear 2, а у 2023 р. зробив ремейк/сиквел, який поєднав обидві частини та отримав додатково новий контент.

Little Nightmares

Ще одна гра жахів у жанрі платформера з елементами адвентюри. Little Nightmares розповідає історію маленької дівчинки, що опинилася на величезному кораблі, де для гостей готують страви… з дітей. Гру високо оцінили за стильну графіку та атмосферу, згодом вийшов приквел - Little Nightmares II, а восени цього року очікується третя частина.

MADiSON

Жахи від першої особи про пригоди підлітка, який отримує у подарунок на день народження камеру-поляроїд, що колись належала серійному вбивці. Ігровий процес у MADiSON зосереджується на використанні камери для з'єднання світу живих зі світом мертвих: вона допомагає розв’язувати головоломки, викривати те, що не можна побачити неозброєним оком, та виганяти демонічних істот. У цьому вона трохи нагадує класику японського горору – Fatal Frame II: Crimson Butterfly, яка б теж була включена в цю статтю, якби вона була доступна на сучасних платформах.

The Mortuary Assistant

Навіть повсякденна робота помічника у морзі – вже достатньо моторошно: гравець має розрізати трупи, зливати кров, бальзамувати, готувати їх до похорону або кремації. А коли до цього додаються ще й паранормальні явища, а трупи починають жити своїм життям… Словом, The Mortuary Assistant – хоча й відносно маловідома, але чудова гра жахів, однозначно варта уваги шанувальників жанру. Єдиний її недолік – досить велика кількість багів, які можуть зіпсувати враження від ігрового процесу.

Outlast

Гра жахів від першої особи про журналіста, який розслідує занедбану психіатричну лікарню, заповнену пацієнтами-вбивцями – здавалося б, що може піти не так? Outlast - перша частина вже класичної серії, і попри поважний вік, досі залишається актуальною, з щоденним онлайном на рівні кількох сотень гравців (для однокористувацької сюжетної гри жахів, яка вийшла 12 років тому, це дуже багато). Друга частина вийшла слабкішою – після чого розробник явно врахував критику і минулого року випустив третю - The Outlast Trials, з дещо іншим підходом до ігрового процесу. Її рейтинги загалом вищі за Outlast 2, проте все одно не дотягують до оригіналу.

Resident Evil 7: biohazard

Легендарний цикл Resident Evil завжди був сумішшю екшена і горору, причому часто екшена було набагато більше. Проте сьома частина свого часу на подив стала майже чистим горором – і дуже моторошним. Головний герой шукає зниклу дружину в похмурому маєтку з божевільними господарями – і розвиток сюжету справляє дійсно сильне враження. Згодом вийшов прямий сюжетний сиквел - Resident Evil Village, який теж був дуже якісним та ефектним горором, але екшена в ньому побільшало.

SIGNALIS

Німецький інді-горор, події якого відбуваються у ретрофутуристичному світі, а ігровий процес складається з елементів шутера з видом згори, менеджмента ресурсів та розв'язання головоломок. SIGNALIS має лихо закручений сюжет, який починається як науково-фантастична антиутопія, а закінчується в кращих традиціях Девіда Лінча.

Silent Hill 2

Безумовна класика японського горору, Silent Hill 2 вийшов майже чверть століття тому ще на PlayStation 2 – і отримав дуже якісний ремейк минулого року. Саме друга частина – про вдівця, який отримав листа від давно померлої дружини й приїхав у покинуте містечко на її розшуки – багатьма вважається найкращою, тому цей ремейк був справжнім подарунком всім шанувальникам легендарної серії.

SOMA

Ще одна гра жахів від студії Frictional Games. Якщо перша їхня серія, Penumbra, була у сучасності, а друга, Amnesia - у минулому, то події SOMA відбуваються у майбутньому, в підводному дослідницькому центрі. Втім, ігровий процес у ній мало чим відрізняється від попередніх проєктів – головною відмінністю, мабуть, можна вважати більше фокусування на сюжеті та розвитку персонажів.

Until Dawn

Гра жахів, виконана у вигляді інтерактивної драми – візитівка студії Supermassive Games. Гравець керує групою молодих людей, яка намагається вижити в таємничому котеджі посеред лісу – типовий сюжет для багатьох фільмів-слешерів. В Until Dawn використовується ігрова механіка "ефект метелика", в якій будь-який вчинок чи вибір гравця має вплив на сюжет – і часто фатальний. Ігровий процес виходить максимально нелінійним, і щоб побачити хоча б більшість розгалужень сюжету, гру доведеться пройти не раз і не два – у намаганнях врятувати життя максимальній кількості головних героїв.

Load more