Діяльність цих компаній полягає в купівлі мільйонів мікросхем та датчиків, які недоступні для російських військово-технічних компаній під світовими санкціями.
Відомі назви цих компаній – Olax Finance та Rikkon Holding. Вони не мають великих штаб-квартир, а їхні офіси мають незайнятий вигляд. Проте ці компанії є важливою ланкою в ланцюгу, який з'єднує американські дослідницькі лабораторії з китайськими заводами, російськими виробниками зброї та полями битв в Україні.
З моменту вторгнення росії в Україну в 2022 році в країну-агресор потрапило технологічних підсанкційних товарів вартістю близько 4 мільярди доларів США. Під час аналізу було вивчено майже 800 000 поставок заборонених електронних товарів до росії з середини 2021 року.
Приміром, в крилатій ракеті X-101, якою було завдано удару по дитячій лікарні “Охматдит” в Києві, були виявлені програмовані вентильні матриці (FPGA). Їх виробником виявляється або AMD, або Intel.
Повідомляється, що за останні три місяці 2023 року росія імпортувала майже стільки ж критично важливих мікросхем, скільки за аналогічний період 2021 року.
Спочатку американські виробники продають свою продукцію міжнародним дистриб'юторам, які вже спрямовують закуплений товар до росії.
Китай заперечує ці факти. Міністерство закордонних справ Китаю заявило, що не надає зброю або обладнання жодній стороні у війні в Україні.