За минулі 20 років у США зареєстрували понад 3600 випадків із підозрою на зараження полімерною лихоманкою, також відомою як "тефлонова лихоманка". Це грипоподібне захворювання, яке провокують антипригарні сковорідки. За 2023 рік було встановлено 267 подібних випадків, найбільше з 2000 року. Про це пише The Wall Street Journal.
Багато антипригарних сковорідок виготовляють за допомогою політетрафторетилену (ПТФЕ, також відомий як Тефлон). ПТФЕ належить до великого класу речовин PFAS, "вічних хімікатів", які зберігають свою здатність роками.
Як показали дослідження, самі антипригарні сковорідки з ПТФЕ є безпечними для приготування їжі, якщо використовувати їх відповідно до інструкції. Але за температур від + 300°С покриття сковорідок може зруйнуватися та спричинити шкідливі випари, через які пізніше виникає захворювання.
Попри те, що офіційних підтверджень полімерної лихоманки є відносно мало, Маріанн Аміршахі, співдиректорка Національного столичного центру отруєнь у Вашингтоні, каже, що, ймовірно, випадків зараження набагато більше. Однак через симптоми, серед яких лихоманка та головний біль, які дуже схожі на застуду, діагноз може бути хибний.
Компанія Chemours, яка володіє торговою маркою Teflon, у заяві зазначила, що наукові дані засвідчують безпеку матеріалів, які використовують для антипригарних сковорідок, і що "численні дослідження демонструють, що вони не накопичуються в організмі, а в разі випадкового потрапляння в нього швидко виводяться з організму".
Попри заяву компанії, дослідження все ж підтвердили, що антипригарне покриття на деяких сковорідках може деградувати за великих температур та випускати дуже складні суміші окислених, фторованих речовин.
Експерти застерігають, що антипригарні сковорідки ніколи не слід попередньо нагрівати, та що при типових методах приготування їжі на слабкому або середньому вогні, які не приводять до високих температур, є безпечними. Полімерна лихоманка може з'являтися у людей, які залишають нагріту сковорідку без нагляду та на довгий час, тож використовувати антипригарні сковорідки треба обережно.
Ще однією порадою для власників антипригарних сковорідок є використання дерев'яних, силіконових або нейлонових ложок під час готування, оскільки тверді матеріал можуть подряпати поверхню, внаслідок чого також може виникнути полімерна лихоманка.