Нещодавно петиція №22/140008-еп «Ввести обовʼязковий іспит для отримання громадянства України» набрала необхідну кількість голосів. В ній йдеться про те, що наразі для отримання українського громадянства достатньо подати відповідний перелік документів та заяву, чого недостатньо. 

В багатьох країнах подібна процедура містить обов’язкові екзамени з мови, історії тощо. Автор петиції пропонує застосувати подібну практику в Україні, додавши в перелік необхідного тести з української мови, історії, тест на знання Конституції, а також вивчення державного гімну України.

Для перших двох іспитів пропонується застосувати тести ЗНО. Знання Конституції пропонується перевіряти таким же чином, як це робиться при зайнятті вакантних посад державної служби. Щодо гімну автор пише наступне:

Цей пункт є важливою складовою патріотичного виховання кандидатів на отримання громадянства України. Перевірка вивчення гімну не обовʼязкова, жодних тестів здавати не потрібно. Проте процес отримання громадянства України має супроводжуватись державним гімном і люди, які тільки-но отримали своє громадянство, можуть підспівувати гімну, якщо у них виникне таке бажання. 

Тепер на сайті є відповідь Володимира Зеленського на петицію. У ній здебільшого йдеться саме про мову, але в завершенні відповіді вказано, що Президент звернувся до Прем’єр-міністра з проханням комплексного опрацювання питання:

Питання щодо запровадження обов’язкового іспиту для набуття громадянства України потребуватиме законодавчого урегулювання.

Згідно з Конституцією України та Законом України “Про Кабінет Міністрів України” Уряд України забезпечує проведення політики у сферах освіти і науки, всебічного розвитку і функціонування державної мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України, проведення державної правової політики, регулює міграційні процеси. 

Тому я звернувся до Прем’єр-міністра України Д.Шмигаля з проханням комплексно опрацювати порушене в електронній петиції питання. 

Про результати розгляду порушених питань автора електронної петиції буде поінформовано.

Наразі в Законі України «Про громадянство України» статтею 9 встановлено умови прийняття до громадянства України, які подібні іспити не передбачають, а є лише пункт, який вказує про необхідність «володіння державною мовою або її розуміння в обсязі, достатньому для спілкування».